Cheboygan County MI Genealogy

MIGenWeb logo Cheboygan banner USGenWeb logo

R. L. POLK & CO'S.
1910
CHEBOYGAN CITY DIRECTORY
P-Z

Abbreviations



  • Packard Frank J, lab, res 242 Duncan av.
  • Packham Frank, res 347 Dresser.
  • PADDOCK RALPH A, Asst Postmaster, res 367 Young
  • Page Mrs Eliza J, bds 1276 Howard.
  • Palace Roller Rink, Noskey & Malek proprs, 616-618 Main N.
  • Papin Adolph J, res 654 Cuyler.
  • Papin John R, lab, res w s Western av S, 3 s of Lincoln av West.
  • Papinau Francis, lab, bds Mrs Margaret Mooney.
  • Papineau Frank, lab, bds 511 Bailey N.
  • Papineau James, lab, bds 511 Bailey N.
  • Papineau Joseph, lab, bds 511 Bailey N.
  • Papineau Louise, bds 511 Bailey N.
  • Papineau May, bds 511 Bailey N.
  • Papineau Peter, carp, res 511 Bailey N.
  • Paquette Block, 217-221 Main N.
  • Paquette Burtus C, supervisor 5th ward, rms 217 Main North.
  • Paquette Charles, warehouseman N B Keeney & Son, bds Columbian Hotel.
  • Paquette Charles A, gardener s s Court 3 w of Foster, res same.
  • Paquette Mary E (wid George), res 516 Cuyler.
  • Paquin Gideon, lab, res 411 State W.
  • Paquin Joseph, lab, res 615 3d E.
  • Pardee Carl, blksmith James Watson, bds Commercial Hotel.
  • Parker Edward, lab, Embury-Martin Lumber Co, res s s Lalonde 2 w of Western av.
  • Parker Isaac, millwright, res 700 Palmyra.
  • Parker Jerome, lab, res 700 Palmyra.
  • Parker John, lab, bds 511 Huron N.
  • Parker Leona, bds 700 Palmyra.
  • Parkham John, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Parks Alfred, grocer 463 Main S, res 452 Main S.
  • Parks Roland E, clk A Parks, bds 452 Huron S.
  • Parks Viola, clk A Parks, bds 452 Huron S.
  • Parrish Lafayette L, mason, bds 225 C South.
  • Parrish Olai, mason, bds 225 C South.
  • Parrish Robert H, mason, res 225 C South.
  • Pasine Charles, coach cleaner D & M R R.
  • Passeneau Albert, coachman, 528 Huron S.
  • Passino Ethel G, bds 718 Huron S.
  • Passino Frank, tug capt Cheboygan T & W Co, res 718 Huron S.
  • PATTERSON BROS (James and Chrest), Mnfrs of Fine Confectionery, also Ice Cream Parlors, 227 Main N, Tel Main 56.
  • Patterson Chrest (Patterson Bros), res 227 Main N.
  • PATTERSON GEORGE E, Vice-Pres Embury-Martin Lumber Co, res 328 Main S, Tel Main 250.
  • Patterson James (Patterson Bros), res 227 Main N.
  • Pattersonville School, n e cor Palmyra S and Center av.
  • Paulson Gustave, lab, res 134 Bancroft.
  • Pauly Fred, lab Embury-Martin Lumber Co, res w s Western av 2 s of Lalonde.
  • Paxton Julius J, fisherman Robert Cooper.
  • Payea Benjamin, lab, res 118 Marquette.
  • Payea Fred, lab, res 516 Lincoln av W.
  • Payne Arthur L, lab, res n w cor Center av and Western South.
  • Payne Mary E, bds Arthur L Payne.
  • Peake Mrs Belinda, bds Wm F Malloy.
  • PEAKE WM, Chairman Board of County Auditors, res Hebron Twp R F D No 3.
  • Pear Joseph, lab, res 104 Bancroft.
  • Pearl Horatio F, warehouseman N B Keeney & Son, res 233 Ball S.
  • Pearl Lura E, bds 233 Ball S.
  • Pearson Rev John, pastor First Baptist Church, res 323 Bailey N.
  • Peck Mary A, supply clk Board of Education, res 238 Huron S.
  • Peets Annie (wid Joseph), res 129 B North.
  • Peets Henry, plumber 104 State W, 207 D South.
  • Peets Joseph, clk R B Smith, bds 129 B North.
  • Peets Louie, fisherman, res 304 Clinton.
  • Pelkey Joseph, lab, res 319 Duncan av.
  • Pellenz Mrs Anna, res 803 1st W.
  • Pellenz George, sailor, bds 803 1st W.
  • Pellenz Joseph, saloon 410 Mackinaw av, res 416 same.
  • Pellenz Martha L, student, bds 416 Mackinaw av.
  • Pellenz Mary, bds 803 1st W.
  • Pellenz Peter, lab, res 805 1st W.
  • Pelott Adelore, lab, res 215 Center.
  • PENNELL BROS (J M and E M), Proprs Northern Marble and Granite Works, 121 Main S. (See right bottom lines.)
  • PENNELL EDWARD M (Pennell Bros), res 653 Huron S. Tel 39 Main.
  • Pennell Frank W, student, bds 220 Backus.
  • Pennell Hall, 121 Main S.
  • PENNELL JAMES M, Business Mngr Northern Marble and Granite Works, res 220 Backus, Tel 289 Main.
  • Penoyer George S, clk F L DeGowin, res 616 Cleveland.
  • Penoyer Sadie B, student, bds 614 Cleveland av.
  • Penoyer Sterling A, farmer, res 614 Cleveland av.
  • PEOPLE'S DRUG STORE, I M Stringham Propr, Drugs, Toilet Articles, Etc, 514 Main N, Tel 299-N.
  • Peoples Outfitting Co (Charles H and George A Melville). furniture and pianos, 111 State W.
  • PEPPLER ALLEN W, Barber, Baths, 428 Main N, res 103 Huron S.
  • Peppler Jacob S, steamftr Pfister & Vogel Leather Co, res 656 Huron S.
  • Peppler Katherine, bds 245 Pinehill av.
  • Peppler Lydia (wid Louis), res 245 Pinehill av.
  • Peppler Walter A, clk The Glover Co, bds 245 Pinehill.
  • Peppler L Wellington, clk Hub Mercantile Co, bds 245 Pinehill av.
  • Percy Caesar, lab, res 214 E North.
  • Percy George, lab, res e s Garfield av 9 s of Abbott.
  • Percy George, papermkr, res 208 Cleveland av.
  • PERKETT JOSEPH W (Perkett & Hubbard), res Traverse City Mich.
  • PERKETT & HUBBARD (Joseph W Perkett, Pearl Hubbard), Proprs Spencer House, 619 Main N, Tel 83. (See page 3.)
  • Perreault Joseph, lab, bds Columbian Hotel.
  • Perry Arthur W, carp Cheboygan Mnfg Co, res 233 Ball South.
  • Perry Charles R, lab, bds Edward D Perry.
  • Perry Edward D, lab, res s s Byron 2 w of Loomis.
  • Perry Herbert D L, clk The Glover Co, bds 233 Ball S.
  • Perry Leal A, student, bds 233 Ball S.
  • Perwig Archibald, longshoreman, res 218 C South.
  • Peters Edith, bds 433 Bailey N.
  • Petersen Hans, lab, res 533 Duncan av.
  • Peterson Alfred, lab, res r 400 D North.
  • Peterson Alice, mach opr, bds 517 Pine.
  • Peterson C August, lab Pfister & Vogel Leather Co, res e s Main S, 3 s of limits.
  • Peterson John, lab, res e s Palmyra N, 1 s of State W.
  • Petteron Charles, yd man Embury-Martin Lumber Co.
  • Pew John E, student, bds 332 Young.
  • PEW WM F, Register of Deeds, Court House, res 332 Younef.
  • Pew Mrs Wm F, dep register of deeds, res 332 Young.
  • Pfeffer Harry, mach tndr, bds Hotel Summit.
  • Pfister Charles F, vice-pres Pfister & Vogel Leather Co, res Milwaukee, Wis.
  • PFISTER & VOGEL LEATHER CO, Fred Vogel Jr Pres, Charles F Pfister Vice-Pres, August Helmholtz Treas, Guido C Vogel Gen'l Manager, Herman Georgii Local Manager, Main S, Tannery Settlement Tel 88.
  • Pflug Joseph, linotype opr Cheboygan Democrat, bds A. A. Weber.
  • Phaneuf Charles F, carp, res n e cor Hancock and Palmyra N.
  • Phillips Emma (wid James), bds 318 Huron N.
  • Phillips Florence, bds 317 Bailey N.
  • Phillips George, lab, res 118 Marquette.
  • Phillips Lillie M, tchr Central School, bds 317 Bailey N.
  • Phillips Wm, bds 318 Huron N.
  • Pickard Clara, bds 425 Dresser.
  • Pietszak Stephen, lab, res 18 Tannery set.
  • Pilon Christopher, lab, bds Felix Pilon.
  • Pilon Felix, farmer, res s s Pinehill av, w of Loomis.
  • Pilon Felix Jr, lab, bds Felix Pilon.
  • Pilon Jenette, bds Felix Pilon.
  • Pilon John, lab, bds Felix Pilon.
  • Pilon Mabel, bds Felix Pilon.
  • Pilon Oliver, lab, bds Felix Pilon.
  • Pilon Veronica, bds Felix Pilon.
  • Pinehill Cemetery, Frederick Meggitt Sexton, n s Pinehill av nr city limits.
  • Place Gladys, bds 1252 Howard.
  • Place Mannie, bds 1252 Howard.
  • Place W Frederick, lathe opr, Cheboygan Nov Turn Wks, res 1252 Howard.
  • Plant Joseph, lab J R Hilborn, res 425 State W.
  • Plintz John, lab, res 108 Duncan av.
  • Plintz Rosa, clk I Frazer, bds 108 Duncan av.
  • Plintz Win, clk J C Maloney, bds 108 Duncan av.
  • Pockopowich Vincent, lab, res 233 D North.
  • Poirier Fredick, longshoreman, res 64 Vale.
  • Poirer Joseph, lab, bds 400 George.
  • Poirier Patrick, lab M D Olds, res n s Vale, 1 w of Cedar.
  • Poleski Felix, fireman, bds 230 Brown.
  • Pollock George E, coach cleaner D & M R R, res s w cor Lincoln av W and Spooner.
  • Porpor Alex, lab, res 301 Gerow.
  • Porpor John, farmer, bds 301 Gerow.
  • Porpor Josephine, bds 301 Gerow.
  • Porpor Olive, bds 301 Gerow.
  • Portelance Hilaire, blksmith 123 State E, res 120 B East.
  • Post Jacob J, Vice-Pres First National Bank, chairman T T Post Hardware Co Ltd, res 528 Huron S.
  • POST J J HARDWARE CO LTD, Jacob J Post Chairman, Schuyler Farrell Sec, Frank McIntire Treas. Hardware, Tinware, Plumbing and Heating, 309 Main N, Tel 57 Main.
  • POSTOFFICE, Daniel P McMullen Postmaster, 226 Main N.
  • Postoffice Building, 226 Main N.
  • Postal Jane A (wid Robert), res s s Court, 1 w of Loomis
  • Potter F J, county game warden, res Mackinaw City, Mich.
  • Potvin Emil J, pilot, bds 334 D North.
  • Potvin Louis P, bottler Cheboygan Bwg & Malting Co, bds 334 D North.
  • Potvin Peter P, marine engr, res 334 D North.
  • Potvin Rachel M, waitress, bds 334 D North.
  • Poulin George, carp, res 461 Duncan av.
  • Poulos James, clk Patterson Bros, rms 227 Main N.
  • Powers Richard, lab, bds Columbian Hotel.
  • Premo Paul, res 101 State E.
  • Prevost Bernard N, coal, res 932 1st W.
  • Princess Roller Skating Rink, John M Horan, s e cor Mackinaw av and Huron N.
  • Princess Theater, Lloyd Fairchild propr, 338 Main N.
  • Prisza Albert, mach hd, res 314 C North.
  • PROBATE COURT, Homer H Quay probate judge, Court House.
  • Proctor George, fireman, res 506 James.
  • Proctor Ira, millwright, res 32 Harrison av.
  • Poctor Wm, lab Embury-Martin Lumber Co, bds 32 Harrison av.
  • Prophet Thomas, cook Veio Bros, bds 416 Water.
  • PRUDENTIAL INSURANCE CO OF AMERICA, Charles J Myers Agency Organizer, 3d fl Frost-Kesseler Blk, Tel Main 293.
  • Przyborowski Mrs Angela, housekpr 568 Cleveland av.
  • Pryzinski John, lab, res 358 Harrison av.
  • Purely Ella M, bds 219 North.
  • Purdy Laura L, bds 219 North.
  • Purdy Wm R, lab, res 219 North.
  • Quay Edward, shingle mnfr, res 326 Huron S.
  • Quay George, shingle mnfr, res 326 Huron S.
  • QUAY HOMER H, Probate Judge, Court House, bds 332 Huron S.
  • Quay Lafayette, shingle mnfr, res 332 Huron S.
  • Quintal Frank E, barber A W Peppier, res 110 C South.
  • Rabideau Benjamin, mach Cheboygan Mnfg Co, res 235 (67) Duncan av.
  • Rabideau Charles, mach opr Princess Theater, bds 235 (67) Duncan av.
  • Rabideau Charles E, clk Y Wertheimer & Son, bds 235 (67) Duncan av.
  • Rabideau George, lab, bds 461 Duncan av.
  • Rabideau Isaac, mach Cheboygan Mnfg Co, bds 235 (67) Duncan av.
  • Rabideau John O, longshoreman, res 417 3d E.
  • Rabideau John O jr, bds 417 3d E.
  • Rabideau Joseph W, carp, bds 235 (67) Duncan av.
  • Rabideau Lillian E, clk E A Lee & Co, bds 235 (67) Duncan av.
  • Rabideau Wm, helper Cheboygan Mnfg Co, bds 235 (67) Duncan av.
  • Rabiore Peter, lab, res 1100 1st W.
  • Radent Frank, driver Cheboygan Mnfg Co, bds 518 1st W.
  • Radford James, mach Embury-Martin Lumber Co.
  • Radliski Rose, bds 621 3d E.
  • Raiman Edward E, lab, res 58 Tannery set.
  • Raish Frank, lab, bds Charles Hotel.
  • RAMSAY ALBERT W, Cashier First National Bank, Treas Cheboygan Telephone Co, Sec and Treas Cheboygan Pea Canning Co, res 604 Huron S, Tel 76 Main.
  • RAMSAY CHARLES S, Propr and Editor Cheboygan Tribune, res 420 Taylor, Tel 63.
  • RAMSAY DORA M, Asst Editor Cheboygan Tribune, bds 420 Taylor.
  • Ramsay Pearl, bds 420 Taylor.
  • Ramsay Ross C, printer Cheboygan Tribune, bds 420 Taylor.
  • Rand Elsie, dressmkr, 250 Duncan av, res same.
  • Rand Jane (wid Charles C), res 28 Cedar.
  • Rand John E, fireman, bds 28 Cedar.
  • Rands Francella, domestic 654 Main S.
  • Rands Maude, bds 115 Huron N.
  • Rannoo Ernest, lab, res 6 Tannery set.
  • RAPIN-BESSETTE CLOTHING CO, M J Rogan Pres, Theodore L Rapin Vice-Pres, Louis F Bessette Sec and Treas, Clothiers and Men's Furnishers, Hats, Caps and Shoes, 230 Main N, Tel 288.
  • Rapin Frank C, surfman, res 404 State W.
  • Rapin Rose, dressmkr, 215 Backus, bds same.
  • Rapin Theodore L, vice-pres Rapin-Bessette Clothing Co, res 314 Water.
  • RAUHUT EARNESTINA E, Hairdressing and Hair Goods, Facial Massage, Manicuring and Shampooing, 415 Main N, bds 512 Pine.
  • RAUHUT ELIZABETH B, Exclusive Millinery and Millinery Goods, 121 Main N, bds 512 Pine, Tel North 192.
  • Rauhut Martha P, cashier The Glover Co, bds 512 Pine.
  • Rauhut Minnie, clk J C Taggart, bds 512 Pine.
  • Rauhut Pauline A (wid August), res 512 Pine.
  • RAYNOLDS GEORGE F, Pres First National Bank, res cor Huron S and Taylor, Tel 66.
  • Raynolds John F, student, bds 542 Huron S.
  • REAGAN HERBERT E, Pres Cheboygan Flour Mill Co, Treas Cheboygan Electric Light & Power Co, and Cheboygan Gas Light Co, res Chicago, Ill.
  • REAMES A WILBER, Painter and Paperhanger, 411 State W. Tel 214 E, res 223 Benton N. (See p 5.)
  • Redman George, student, bds 517 Dresser.
  • Redman Grace, dom 732 Mackinaw av.
  • Redmond Daniel, lab, bds 209 E North.
  • Redmond Daniel C, res 233 C South.
  • Redmond Harry I, clk, bds 233 C South.
  • Redmond Sylvester, engineer, res 725 State W.
  • Redzoski Annie, dom 310 Court W.
  • Reed Seth, lumber inspr Archibald & Hagadorn, bds 504 Pine.
  • REED WILBUR F, Physician and Surgeon and County Coroner, Office Hours 10 to 12 a m, 2 to 4 and 7 to 9 p m, 221 Main N, Tel North 67, res 504 Pine, Tel South 67.
  • Reeves Charles U, barber C C Gillmore, bds 949 Division.
  • Reeves Chauncey F, lab, res s s Division 4 w of M C R R.
  • Reeves Dick, res 1123 Randolph.
  • REGISTER OF DEEDS OFFICE, Wm F Pew Register, Court House.
  • Reid Hazel W, tchr, bds 707 Main N.
  • REID JOHN, Funeral Director and Embalmer, Pictures and Picture Frames, 317 Division, Tel North 330, res 707 Main N, Tel South 330. (See right top lines.)
  • Reid Sherman I, student, bds 707 Main N.
  • Reilley Crawford S (Reilley & McPhee), res 541 Main S.
  • Reilley & McPhee (Crawford S Reilley, John D McPhee), lawyers, Frost-Kessler blk.
  • Reimen Edward, beam hd Pfister & Vogel Leather Co, res Tannery set.
  • Remlow Julius, 2d-hd store, 114 State W, res 102 same.
  • Renshaw Charles, lab, bds 614 Cleveland av.
  • RENWICK WM R, City Surveyor, City Hall, bds 110 Huron S.
  • Reville Louis N, woodsman, res s s James 1 w of Sutherland.
  • Reville Thomas J, boilermkr, res 612 Duncan av.
  • Reynolds John, lab, res 223 Center.
  • Reynolds Walter, jockey, bds New Campbell House.
  • Rich Fred E, patternmkr, res 214 Huron N.
  • Richards Agnes M, bkkpr Embury-Martin Lumber Co, bds Mrs E Lewis.
  • Richards Charles A (Richards & Spaulding), res 326 Water.
  • Richards Ella, tchr Galbraith School, bds 338 Huron S.
  • Richards & Spaulding (Charles H Richards, Henry F Sapulding), laundry, 330 Water.
  • Richardson George C, dentist, 334 Main N, res same.
  • RIEBETH AUGUST R, Sec Cheboygan Brewing & Malting Co, bds 421 N Huron, Tel 327 North.
  • Rieger Clara, dom 415 Nelson.
  • Riell Henry J, tailor C P Habeling, bds 233 D South.
  • Riell Jeremiah, lab, res 233 D South.
  • Rife Florian J, carp, res 223 D South.
  • Riggs Clarence, sawyer Cheboygan Nov Turn Wks, bds 206 D North.
  • Riggs Harry, lab, bds 206 D North.
  • Riggs John H, lab, res 206 D North.
  • Riggs John S, bds 1236 Mackinaw av.
  • Riggs Maude, bds 206 D North.
  • RIGGS MILES E (Sangster & Riggs), res 232 Main N.
  • Riggs Wm, barn man Embury-Martin Lumber Co.
  • Riker Mrs Phoebe, dressmkr, 230 Main S, res same.
  • Riopelle Lawrence, ship carp, res 116 Duncan av.
  • Rioux Louis, section hand, bds Columbian Hotel.
  • Rittenhouse George W, store mngr Pfister & Vogel Leather Co, res 52 Tannery set.
  • RITTENHOUSE JOHN C (Lombard & Rittenhouse), res 521 Cuyler, Tel 109.
  • Rittenhouse John E, bds 521 Cuyler.
  • RITTER FRANKLIN S, Vice-Pres Cheboygan Flour Mill Co, res 541 Cuyler. Tel Main 87.
  • Ritter Guy F, bkkpr, bds 541 Cuyler.
  • Ritter John H (J H Ritter & Son), res 1101 Court.
  • Ritter J H & Son (John H and Perry J), grocers, 1101 Court.
  • Ritter Perry J (J H Ritter & Son), res 1103 Court.
  • Rivers Eliza (wid Joseph), res 501 Duncan av.
  • Rivers Frank, boilermkr Cheboygan Boiler Wks.
  • Rivette Eva,waitress Spencer House.
  • Rivette Frank, boilermkr, res 64 Lafayette.
  • Rivette Zeina, waitress Spencer House.
  • Robarge Alfred, lab, res 1258 Mackinaw av.
  • Robarge Philip, lab, bds 1258 Mackinaw av.
  • Robarge Samuel, lab, bds 1258 Mackinaw av.
  • Robarge Thomas, bds 964 1st W.
  • Robb John A, lab, res 211 6th E.
  • Roberton Arthur, trav slsman, bds 215 Backus.
  • Roberts Arthur, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds 42 Tannery set.
  • Roberts Elizabeth (wid Henry W), res 348 Young.
  • Roberts Ida M, bds 42 Tannery set.
  • Roberts Joseph, mach Pfister & Vogel Leather Co.
  • Roberts Mabel E, asst librarian Cheboygan Public Library, bds 348 Young.
  • Roberts Maude E, bds 42 Tannery set.
  • Roberts Ross, lab, res r 127 Huron S.
  • Roberts Wm, lab, bds 32 Tannery set.
  • Roberts Wm C, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds Edwark Hinkley.
  • Robertson Henry S, engr, res 911 Main S.
  • Robertson Margaret, clk, bds 911 Main S.
  • Robinson Mrs Charles M, res n e cor Pine and Bailey.
  • Robinson Charles R, yard foreman Lombard & Rittenhouse, bds 322 Dresser.
  • Robinson Hiram W, tel opr MCRR, res 101 Court.
  • Robitaille Louis, janitor Gerow and Galbraith Schools, res 219 B South.
  • Rocheleau Balcey, barber S W Adams, bds Commercial Hotel.
  • Rochon George A, yard foreman Lombard & Rittenhouse, res 119 C South.
  • Roetz Joseph, janitor Eastern Av School, res 202 Harrison av.
  • Rogan Michael J, pres Rapin-Bessette Clothing Co, res Detroit, Mich.
  • Rogers Fred W, barnman, res n e cor B North and 1st E.
  • Rogers J, lumber shipper, bds Spencer House.
  • Romes Anthony, lab, bds Stephen Romes.
  • Romes Grace, bds Stephen Romes.
  • Romes Mary, bds Stephen Romes.
  • Romes Peter, lab, bds Stephen Romes.
  • Romes Stephen, fireman, res w s Western av S 2 s of Lincoln av W.
  • Romes Stephen jr, lab, bds Stephen Romes.
  • Roof G Paul, bkkpr and teller First Natl Bank, res 628 Huron S.
  • Root Henry, sailor, res 825 Dresser.
  • Rose Albert L, mngr, res 338 Young.
  • Rose Alex P, student, bds 1105 Mackinaw av.
  • Rose Alfred, student, bds 318 Todd.
  • Rose George, lab, bds 1105 Mackinaw av.
  • Rose Gordon J, sailor U S Light-ship, bds 1105 Mackinaw av.
  • Rose Joseph, janitor Mackinaw Av School, res 1105 Mackinaw av.
  • Rose Joseph C, lab Embury-Martin Lumber Co, res 318 Todd.
  • Rose Lawrence, lab, bds 318 Todd.
  • Rose Maxime, lab Embury-Martin Lumber Co, bds 318 Rose Olive E, bds 318 Todd.
  • Rose Vene, printer, bds 1105 Mackinaw av.
  • Rose Wm A, clk, bds 347 Bailey N.
  • Roshek Anthony, clk, bds 201 4th E.
  • Roshek Frank, lab, res 201 4th E.
  • Roshek John, lab Embury-Martin Lumber Co, bds 201 4th E.
  • Roshek Joseph, mach hd Blake & Son, res 122 B North.
  • Roshek Mary, bds 201 4th E.
  • Ross Charles C, lab, res 1237 Howard.
  • Ross Martha, mach opr, bds 1237 Howard.
  • Ross Max A, lab, bds 1237 Howard.
  • Ross Otto H, lab, bds 1237 Howard.
  • Ross Wm, fisherman, res 508 Mackinaw av.
  • Ross Wm R, tailor, 211 State W, res 330 Bailey N.
  • Rossiter Mrs Tillie M, nurse, 112 Ball S, res same.
  • Roud John, lab, res 610 Palmyra S.
  • Roush George F, trav agt, res 240 North.
  • Roussin Rouer H, clk The Glover Co, res 535 Bailey N.
  • Rowson Arthur G, lab, res 421 Lincoln av W.
  • Ruddy Patrick, lab, res 210 D North.
  • Ruddy Samuel, lab, bds 210 D North.
  • Ruddy Wm J, lab, bds 210 D North.
  • Rufener George M, tchr High School, bds 235 Dresser.
  • Rump Frederick, lab, res 210 Harris.
  • Russell Dwight E, student, bds 214 B South.
  • Russell George H, bkkpr N B Keeney & Son, res 608 Division.
  • Russell Raymond B, mngr bottling dept Cheboygan Bwg and Malting Co, bds 214 B South.
  • Russell Walter C, trav agt, res 214 B South.
  • Ryan Frank, bartndr Charles Hotel, res 511 Mackinaw av.
  • Ryan Flarry, lab, bds 400 (178) James.
  • Ryan Mary A, dressmkr Elsie Rand, bds 400 (178) James
  • Ryan Richard, lab, res 400 (178) James.
  • Sabin Alfred, lumberman, res 113 Bailey N.
  • Sabin Hazel, teacher, bds 113 Bailey N.
  • Sabin Merle, student, bds 113 Bailey N.
  • Saind Matthias, carp, res 508 F North St Amour Arman, bds 115 Huron.
  • ST AMOUR DOMINO, Pres New Cheboygan Hotel Co, res 201 State W.
  • ST AMOUR SILVO E, Sec and Treas New Cheboygan Hotel Co, res 201 State W.
  • ST AMOUR STANISLAUS A, Physician and Surgeon, Office Hours 10:30 to 12 a m, 1 to 4 and 7 to 8 :30 p m, Frost-Kesseler Blk, Tel Main 77, res 115 Huron N.
  • St Antoine Amos, lab, res s s Byron 1 w of Loomis.
  • St Antoine Wm, lab, bds Amos St Antoine.
  • St Charles Parochial School, Sisters of Mercy in charge, s w cor Bailey and Division.
  • St Charles R C Church, Rev John B Magnan rector, s w cor Bailey N and Division.
  • St Eloi Eliza A, dressmkr 323 (17) Bellant, bds same.
  • St Eloi Louis, lab, res 323 (17) Bellant.
  • St Germain Charles A, tmstr, res 215 B South.
  • St James Episcopal Church, s w cor Locust and Huron S
  • St Jean Mrs Alphonsine, dressmkr, 133 B South, res same.
  • ST JEAN JOSEPH A, Propr Cheboygan Carriage Shop, res 133 B South.
  • ST JEAN JOSEPH I, Funeral Director and Embalmer, Pictures and Picture Framing, 401 Main N, Tel 265, res same.
  • St John Bros (Fred and Ernest), painters, 208 D South.
  • St John Delia, dressmkr, bds 620 Division.
  • St John Ernest (St John Bros), res 210 D South.
  • St John Ferdinand, painter, bds 620 Division.
  • St John Fred (St John Bros), res 208 D South.
  • St John Lucy, housekeeper 222 Bailey N.
  • St John Rose (wid Joseph), res 620 Division.
  • St Lawrence Parochial School, s w cor Cleveland av and C.
  • St Lawrence Roman Catholic Church (Polish), Rev Stanislaw Sosnowski pastor, s w cor Cleveland av and C.
  • St Louis Agatha M, printer Cheboygan Democrat, bds 135 C South.
  • St Louis Alexandria (wid James A), res 135 C South.
  • St Louis Gertrude, bds 135 C South.
  • St Louis Roland P, pharmacist F E Brackett, bds 133 C South.
  • St Mary's Catholic School, s w cor State E and E North.
  • ST MARY'S CHURCH, Rev A Webeler Pastor, s e cor D North and 4th E.
  • St Peter Joseph, pianos, 109 Main N, res same.
  • St Thomas Lutheran Church, Rev Otto C Bliese pastor, n w cor Western av S and Stanley.
  • St Thomas Lutheran School, n s Stanley, 1 w of Western av S.
  • Salspaw Caroline (wid Nicholas), res 757 Spooner.
  • Salspaw Catherine, clk, bds 757 Spooner.
  • Salspaw Josephine, clk, bds 757 Spooner.
  • Saltonstall Brayton, res 961 Division.
  • Saltonstall Sarah (wid Wm), bds 961 Division.
  • Salvation Army, Barracks 229 Backus.
  • Sammons B Frank, carp, res w s Loomis, 3 n of Lincoln av W.
  • Sammons Jacob, painter, n s Lincoln av W, 4 w of Loomis, res same.
  • Sammons Lottie, mngr City Sand & Gravel Co, res s s Pinehill av, 6 w of Loomis.
  • Sands Carl, carpet weaver 1361 Court, res same.
  • Sands Carl H, lab, bds 1361 Court.
  • Sands Marie A, bds 1361 Court.
  • SANGSTER ALBERT E (Sangster & Riggs), Dentist, Hours 8 to 12 a m, 2 to 5 and 7 to 8 p m. Over City Drug Store. Tel 68-2r, res 304 Young. Tel 147.
  • Sangster James, foreman Pfister & Vogel Leather Co, res 1300 Court.
  • Sangster Mary J, bds 1300 Court.
  • Sangster Vera, bds 304 Young.
  • Sangster Walter, lab Embury-Martin Lumber Co, bds 1300 Court.
  • SANGSTER & RIGGS (Albert E Sangster, Miles E Riggs), Proprs City Drug Store 232 Main N, Tel 68. (See left bottom lines.)
  • Santamore Andrew, lab, res 1279 Howard.
  • Santamore Louis, lab, bds Hiram P Huntley.
  • Sapp Michael, foreman Pfister & Vogel Leather Co, res 42 Tannery set.
  • Saratoga Cafe, Michael Carmody propr, 115 Backus.
  • Sargent Edna E, bds 302 Sammons.
  • Sargent Edward D, road master MCRR, res 302 Sammons.
  • Sargent M Edward, student, bds 302 Sammons.
  • Sawdon Elmer A D, farmer, bds J B Sawdon.
  • Sawdon Harry E, farmer, bds J B Sawdon.
  • Sawdon John B, farmer, res Main S, 2 s of D & M Ry.
  • Sawdon Ralph J, farmer, bds J B Sawdon.
  • Sayre Myrtle, tchr High School, bds 317 Bailey N.
  • Scanlon Adelaide (wid Daniel), res 116 Western av S.
  • Scanlon Daniel C, lab, bds 116 Western av S.
  • Scanlon Lester E, lab, bds 116 Western av S.
  • Scanlon Stanley J, student, bds 116 Western av S.
  • Schaefer Charles J, propr Charles Hotel 200 State W.
  • Schaefer Hazel, bds Charles Hotel.
  • Schall Adolph B, propr Star Steam Laundry, res 1236 Mackinaw av.
  • Schall Allan, student, bds 1236 Mackinaw av.
  • Schall Harry A. student, bds 1236 Mackinaw av.
  • Schall Walter, blksmith, res s w cor Main and Petoskey State rd.
  • Scheltle Herman, brewmaster, Cheboygan Brewing & Malting Co, res 421 Huron N.
  • Schleiben Anna, dom 119 Dnuncan av.
  • Schley Bertha, bds 327 Sammons.
  • Schley Building, 314-316 Mackinaw av.
  • SCHLEY CHARLES, Groceries and Provisions, 314 Mackinaw av and Saloon 316 same, res same, Tel 180. (See page 4.)
  • Schley Joseph E, clk Charles Schley, bds 314 Mackinaw.
  • Schley Max J, clk Charles Schley, bds same.
  • Schmidt Adolph, lab M D Olds, res 305 Duncan av.
  • Schmidt August, lab, res Tannery set.
  • Schmidt Edward G, driver, bds 305 Duncan av.
  • Schmidt Fred, agt Cable Piano Co, bds 511 Mackinaw av.
  • Schmidt Lena C, milliner Minnie Johns, bds 201 Duncan av.
  • Schneider Frank, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Schoenith Ella N, bds 48 Water.
  • Schoenith Emil, bottler Cheboygan Brewing & Malting Co, bds 48 Water.
  • Schoenith Max, saloon 424 Main N, res 48 Water.
  • Schoenith Max Jr, bottler Cheboygan Brewing & Malting Co, bds 48 Water.
  • Schoff George, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Schonebarger John, millwright, bds Hotel Summit.
  • Schramm Frank, mach, bds 215 D South.
  • SCHRAMM VALENTINE A, City Marshall, City Hall, res 207 C North.
  • Schramm Walter, lab, res 215 D South.
  • Schryer Margaret, student, bds C F Reeves.
  • Schuh Henry M, master mechanic, res 307 Main S.
  • Schultz John, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 324 D South.
  • Schulz Albert C, papermkr, res 1014 Court.
  • SCHULZ BROS (Gustave L Schulz), Automobiles, Bicycles and Repairs, Sporting Goods, etc, 414 Main N. Tel 73. (See page 4.)
  • SCHULZ GUSTAVE L (Schulz Bros), res 521 Pine. Tel 304.
  • Schwartz Amiel J, bartndr C A Gallagher, res 566 Huron S.
  • Schwartz Bros (John H and Charles M), boilermkrs, ft of Elm.
  • Schwartz Charles M (Schwartz Bros), res 506 Lincoln.
  • Schwartz John H (Schwartz Bros), res 417 Huron N.
  • Schwartz Wm, engr, bds 512 Lincoln av W.
  • Scott Albert R, packer J R Hilborn, bds 215 Clinton.
  • Scott Dennis, lab, bds Henry Scott.
  • Scott Ernest, lab, bds Henry Scott.
  • SCOTT FRANK G, Member Board of County Auditors, res Rondo, Mich.
  • Scott Henry, lab, res s s Pinehill av, 7 w of Loomis.
  • Scott John, lab, bds 1030 Fremont.
  • Scott M P, county road commr, Court House, res Wolverine, Mich.
  • Scott Otto C, student, bds 732 Mackinaw av.
  • Seabrook Ernest H, cook, bds 229 B South.
  • Seabrook Ethel E, waiter, bds 229 B South.
  • Seabrook Wm H, chef, res 229 B South.
  • Seabrook Wm H Jr, bds 229 B South.
  • Seamark Wm B, office mngr Lombard & Rittenhouse, res 126 Huron S.
  • See Delila P, propr European Hotel, res same.
  • Seger Bertie, bds Mrs Sarah Seger.
  • Seger George, foreman, bds Mrs Sarah Seger.
  • Seger Gladys, bds Mrs Sarah Seger.
  • Seger Mrs Sarah, res e s Western av, 3 n of Mackinaw.
  • Sehl Edward W, warehouseman McArthur Dock, res 214 North.
  • Shaffer Mary, waiter Charles Hotel, bds same.
  • Shank Wm, lab, res s s North, 3 w of Loomis.
  • Shaver Mrs Clara, nurse, 123 Huron S, res same.
  • Shawl Arthur, fisherman, bds 211 C North.
  • Sheeley Thomas (T & J Sheeley), res 523 Mackinaw av.
  • Sheeley T & J (Thomas Sheeley), bazaar 523 Mackinaw.
  • Sheffer Lottie (wid Wm), res n s Lincoln av W, 3 w of Loomis.
  • Sheldon Agnes, bds 344 Huron S.
  • Sheldon. Elizabeth, bds 511 Lincoln av W.
  • Sheldon Frank O, bkkpr Lombard & Rittenhouse, res 511 Lincoln av W.
  • Sheldon Frank R, plumber T J Post Hdware Co, res 614 State W.
  • Sheldon Richard H, promoter, res 417 State W.
  • Shelhart John, lab, res 611 Duncan av.
  • Shelhart Wm J, student, bds 611 Duncan av.
  • Shepherd Ethel M, tchr, Central School, bds 244 Huron S.
  • SHEPHERD HON FRANK, Judge of 33d Judicial District, Pres Cheboygan State Bank, res 224 Huron S. Tel. 118.
  • Shepherd G Ralph, clk, bds 224 Huron S.
  • SHEPHERD JAMES F, Lawyer, Gerow Blk, 119 Main N. Tel Main 282, res 526 Cuyler. Tel North 58.
  • SHERIFF'S OFFICE, Charles G Clute, Sheriff, 404 Huron S.
  • Sherman Mrs Harriet, res s s Pine, 3 e of Main S.
  • Sherman Howard, lab Embury-Martin Lumber Co, res 902 1st W.
  • Sherman Mabel, bds Mrs Harriet Sherman.
  • Sherry Archibald, bartndr P Astin, res 400 C North.
  • Shields Joseph, lab Pfister & Vogel Leather Co, res Mullett Lake rd.
  • Shoemaker Lillian A, bkkpr W E Shoemaker, bds 534 Dresser.
  • SHOEMAKER WM E, General Insurance, Real Estate and Loans, 431 Main N, Tel 278, res 534 Dresser, Tel 175.
  • Shultz Frank, lab M D Olds.
  • Siankiewicz Anna, mach opr, bds 98 Harrison av.
  • Siankiewicz Elizabeth, bds 98 Harrison av.
  • Siankiewicz Frank, lab, bds 98 Harrison av.
  • Siankiewicz Julian, lab, res 98 Harrison av.
  • Siankiewicz Mary, bds 98 Harrison av.
  • Sias Evelyn, bds 311 Mackinaw av.
  • Siemann August, lab, res 106 Marquette av.
  • Sigman Fred, lab, res 56 Tannery set.
  • Sigman Libbie, bds 56 Tannery set.
  • Sigman Rose, bds 56 Tannery set.
  • Sikorski Carl J, student, bds 511 State E.
  • Sikorski Stanislaus, lab, res 511 State E.
  • Silverthorn Peter, cook, res 313 Water.
  • Simkowski Joseph, lab, bds 202 State E.
  • Simmiew Alexander, woodsman, bds 302 George.
  • Simmiew Walter, hack driver, bds 302 George.
  • Simmons John S, lab, res 1303 State W.
  • Simono J Walter, hostler J L Houck, rms 218 Main N.
  • Simons Mary, res 321 Huron S.
  • Simpson Alexander, cook, res 124 D South.
  • Simpson Collis J, hostler J H Simpson & Co, bds 414 Huron S.
  • Simpson John H, mngr J H Simpson & Co, res 414 Huron S.
  • Simpson J H & Co, John H Simpson mngr, livery 203 Main N, Tel 59.
  • Simpson Thomas E, pop corn vender, res 241 Backus.
  • Simsky Bertha, tchr, bds 925 Mackinaw av.
  • Simsky Edith, tchr, bds 925 Mackinaw av.
  • Simsky Frank, farmer, res 925 Mackinaw av.
  • Simsky Fred, driver Hub Mercantile Co, bds 925 Mackinaw av.
  • Simsky Joseph, engr, bds 925 Mackinaw av.
  • Simsky Tophil E, mailing clk P O, res 925 Mackinaw av.
  • Singer Sewing Machine Co, Wm Langmaid mngr, 202 Main S.
  • Sisters of I H M, 117 E N.
  • Sitter Carl E, lab, bds 425 Lincoln av W.
  • Sitter Frank J, cigar mnfr 327 Main N, res 425 Lincoln av W.
  • Sitter Raymond F, lab, bds 425 Lincoln av W.
  • Sitz Frank, lab, res 500 Cleveland av.
  • Siver Mrs Sarah, res 119 Bailey N.
  • Skurski John, lab, bds 15 Tannery set.
  • Slack Frank, fireman, res 21 Tannery set.
  • Sly Frank, lab, bds r 400 D North.
  • Smalley George W, lab, res 1015 1st W.
  • Smeader Wm, lab, res 101 William.
  • Smith C Eugene, tinner J E Cueny & Bro, res Ball N.
  • Smith Earl W, carrier R F D No 1, res w s Main S, 1 s of limits.
  • Smith Egbert A, vice-pres Thompson Smith's Sons, bds 417 Cuyler.
  • Smith Fred C, yardman McArthur Dock, res 407 1st W.
  • Smith George E, lumberman, bds Spencer House.
  • Smith George W, papermkr, res 620 Locust.
  • Smith Hattie, waitress Spencer House.
  • Smith Helen, ironer Star Steam Laundry, res 203 C S.
  • Smith Henry W, lab, res s s Davison 2 W M C R R.
  • Smith James W, cook, res 223 B South.
  • Smith John Wr, carp, bds Columbian Hotel.
  • Smith J Frank, foreman Nov Turn Wks, res 301 Littlefield av.
  • Smith Mabel, student, bds 423 Elm.
  • Smith Maribel, tchr Galbraith School, bds 126 Huron S.
  • Smith Mary E (wid Henry F), res 208 C South.
  • Smith Otto, rafter, bds Hub Hotel.
  • Smith Robert B, grocer, 408 Main N, res 216 Backus.
  • Smith Thomas X, lab, res 957 Division.
  • Smith Wm W, lab, res 211 Huron S.
  • Smith's Thompson Sons, Thompson Smith (Greenwich, N Y), pres and sec, Egbert A Smith, vice-pres, it of Toronto av.
  • SMOKE SHOP THE, J C Maloney Propr, Cigars and Tobacco, Billiards and Pool, Periodicals, etc, 323 Main N, Tel Main 228. (See right bottom lines).
  • Smyth Celia L (CL Smyth & Co), bds 103 Bailey S.
  • Smyth Charles L(CL Smyth & Co), res 103 Bailey S.
  • SMYTH C L & CO (Charles L and Celia L Smyth), Props The Cheboygan News, Jewelers and Opticians, 209 Main N. Tel Main 158.
  • SMYTH WM E, Official Watch Inspector for the M C and D & M R Rs, 209 Main N. Tel. 158; res same.
  • Smyth Wm J, student, bds 209 Main N.
  • Snell Bert, agt, bds Mrs E Lewis.
  • Snetsinger George B, tug capt, res 314 C South.
  • Snider Z Harry, clk New Cheboygan Hotel, bds same.
  • Snowden Charles T, agt Prudential Ins Co, res 539 Bailey N.
  • Snowden Jonathan, lab, res 704 Huron N.
  • Snowden Katherine, bds 704 Huron N.
  • Snowden Rose, bds 704 Huron N.
  • Snowden Samuel W, clk, bds 704 Huron.
  • Snowden Wm D, bds 704 Huron N.
  • Soboleski Rudolph E, lab, res 1119 Fremont.
  • Socha Bros (John W and Michael), saloon, 120 Main S.
  • Socha John W (Socha Bros), res 727 Spooner.
  • Socha Michael (Socha Bros), res 120 Main S.
  • Socha Minnie, dom, res Main S.
  • Sonntag Herman R, gas mkr Cheboygan Gas Light Co, res 313 Duncan av.
  • Sosnowski Res Stanislaw, pastor St Lawrence R C Church, res 568 Cleveland av.
  • Sourgenfril Ella, dom, 526 Cuyler.
  • Sova Alexander, fireman Central School, bds Jeremie Tarjeft.
  • Sova Alexander E, grocer 705 Main S, res 731 Main N.
  • Sova Andrew, lab, res 5 Tannery set.
  • Sova Arthur, fireman Central School, bds Jeremie Tarjeft.
  • Sova Eulalia M, clk, bds 731 Main N.
  • Sova Joseph, lab. res 1 Tannery set.
  • Sova Louis, lab, res 314 6th E.
  • Sova Mrs Mary L, grocer and restaurant, 731 Main N, res same.
  • Sova Wm, lab, bds 314 6th E.
  • Spaulding Henry F (Richards & Spaulding), res 326 Water.
  • Spaulding Mabel, ironer Richards & Spaulding, bds 326 Water.
  • Spaulding Wanda (wid James L), res 325 Young.
  • Spear John R, moved to Detroit, Mich.
  • Spence Charles A, tmstr, res 1119 Main S.
  • Spence Faye, student, bds 1119 Main S.
  • Spencer Asa, carp Pfister & Vogel Leather Co.
  • SPENCER FRANK B, Sec Cheboygan Electric Light & Power Co and Cheboygan Gas Light Co, res 458 Main S. Tel 52 S.
  • SPENCER HOUSE, Perkett & Hubbard Proprs, Pearl Hubbard Mgr, 619 N Main. Tel 83. (See page 3.)
  • Spencer Louis W, engr, res 213 Pinehill av.
  • Spencer Sadie, stenogr, bds 657 Lincoln av W.
  • Sperry George E, engr, res 806 Division.
  • Spiegel Adolph Rev, Evangelical Lutheran Church, res 424 Ball N.
  • Spies Charles C, appr, bds 307 Pinehill av.
  • Spies Elizabeth, bds 307 Pinehill av.
  • Spies Henry E (Spies & Son), res s s Lincoln av w, 4 w of Spooner.
  • Spies Herbert E (Spies & Son), bds Henry E Spies.
  • Spies Martin J, clk, bds 307 Pinehill av.
  • Spies Ruby F, bds Henry E Spies.
  • Spies Wm E, carrier RFD No 2, bds 307 Pinehill av.
  • Spies Wm H, tmstr, res 307 Pinehill av.
  • Spies Wm P, driver, bds Henry E Spies.
  • Spies & Son (Henry E and Herbert E), dairymen, s s Lincoln av w, 4 w of Spooner.
  • Spinkowski Stanley, lab, res 820 Palmyra.
  • Sprague Samuel H, plumber, bds 215 B South.
  • SPRAGUE VICTOR D (Frost & Sprague), res 415 Nelson. Tel Main 25.
  • Spray Joseph, sawyer M D Olds.
  • Springfield Frederick, foreman Pfister & Vogel Leather Co, res 34 Tannery set.
  • Sproat Robert, mngr pole dept Lombard & Rittenhouse, rms 344 Huron S.
  • Stalker Archie A, sub station opr Cheboygan Electric Light & Power Co, res 520 Pine.
  • Stalker Beulah C, stenogr C E Kinney, bds 520 Pine.
  • Stalker Myrtle, clk, bds 520 Pine.
  • Standard Oil Co, w s Huron 1 s of Lake Shore.
  • Stanley May, cook Spencer House.
  • STAR CLOTHING HOUSE (Y Wertheimer & Son), Clothe Men and Boys from Head to Foot, corner Main and State. Tel Main 184. (See right top and left bottom lines.)
  • Star Steam Laundry, Adolph Schall propr, 105 Main S.
  • Stead Martin, well driler, 1276 Howard, res same.
  • Stead Wm J, lumberman, res 250 North.
  • Steffins Block, 332-336 Main N.
  • Steffins Harry, sailor, bds 334 Main N.
  • Steffins John W, phys, 334 Main N, res same.
  • Steiner Fred, meat ctr Steiner & Dnffiney, res s s Harriet 1 w of Sutherland.
  • Steiner Fred S (Steiner & Duffiney), res e s Duncan av 1 n of Harriet.
  • Steiner & Duffiney (Fred S Steiner and Charles E. Duffiney), meats, 108 State W.
  • Stencil I Frederick, grocer, 227 State E, res same.
  • Stencil J Fred, clk I F Stencil, bds 227 State E.
  • Stetson Marie A, tchr Gerow School, bds 334 Sammons.
  • Stevenson Otto, lab, bds 539 Mackinaw av.
  • Stevenson Rov, student, bds 539 Mackinaw av.
  • STEVENSON THOMAS H, Propr City Meat Market, 407 Main N. Tel 80; res 539 Mackinaw av. Tel Main 242. (See left bottom lines).
  • Stewart Allan, sailor, bds 391 Mackinaw av.
  • Stewart Annie, tchr, bds 391 Mackinaw av.
  • Stewart Charles K, carp, res 214 Ball N.
  • Stewart Edward E, lab Embury-Martin Lumber Co, bds 1116 1st W.
  • Stewart Elizabeth (wid Wm), bds Joseph Stewart.
  • Stewart George A, sailor, res 229 C South.
  • Stewart Hazel, student, bds 214 Ball N.
  • Stewart James, farmer, res 391 Mackinaw av.
  • Stewart Jessie, student, bds 391 Mackinaw av.
  • Stewart Joseph, farmer, res Lincoln av E.
  • Stewart Karl L, lab Embury-Martin Lumber Co, bds 1116 1st W.
  • Stewart Marian, bds 500 State E.
  • Stewart Stanley C, sailor, bds 1116 1st W.
  • Stewart Wm J, boat capt, res 500 State E.
  • Stiereman Henry, lab, res 340 Makcinaw av.
  • Stierman Edward, lab Embury-Martin Lumber Co, res e s Leslie 2 n of Mackinaw av.
  • Stierman Mary (wid James), bds Isaac Maase.
  • Still August A, lab Pfister & Vogel Leather Co, res Old Petoskey State rd.
  • Still Edward, lab, bds August Still.
  • Stoddard Willis, sawyer, res 419 Huron S.
  • Stokes Charles J (E A Lee & Co), res 512 State W.
  • Stone Harry J, lumber inspr Archibald & Hagadorn, bds e s Ball 6 s of State.
  • Stork Wm A, bartndr New Cheboygan Hotel, res same.
  • Stott Clarence J, lab, bds Joseph Stott.
  • Stott George E, driver Cheboygan Bwg & Malting Co, bds Joseph Stott.
  • Stott Joseph, lab, res n w cor Lincoln av W and Loomis.
  • Stringham Mrs I Mai, propr People's Drug Store, res 225 Backus.
  • Stringham James R, student, bds 225 Backus.
  • Stringham M Mai, student, bds 225 Backus.
  • STRINGHAM WM R, Physician and Surgeon, Office Hours: 9 to 10 a m and 1 to 3 and 7 to 9 p m, 514 Main N. Tel 299 N ; res 225 Backus. Tel 297 S.
  • Strong Lizzie E (wid Henry L), bds 421 Bailey N.
  • Suliot Eugenia, tchr High School, bds 221 Ball S.
  • Sullivan Daniel J, lab Embury-Martin Lumber Co, res 534 Mackinaw av.
  • Sullivan Francis, bds 302 C South.
  • Sullivan Frank, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 40 Tannery set.
  • Sullivan Patrick, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds 34 Tannery set.
  • Sutherland Howard, lab, bds 101 North.
  • Swedish Lutheran Church, n s Harrison av 1 e of Eastern av N.
  • Sweeney Frank, res 100 Benton S.
  • Sweenor John, lab, res 319 Water.
  • Sweenor Kathleen, bds 319 Water.
  • Sweenor Louis, lab, res 421 Mackinaw av.
  • Sweeso Charles A, lab, bds 244 North.
  • Sweeso Elizabeth D (wid August), res 244 North.
  • Sweeso Frances E, bds 244 North.
  • Sweeso Norman A, lab, bds 244 North.
  • Sweet Henry, fisherman, res 621 1st W.
  • Swontek Catherine (wid Thomas J), propr Franklin House and notions, 202 State E, res same.
  • Swontek Mitchell J, bkkpr Cheboygan Co Savings Bank, bds 202 State E.
  • Swontek Theodore, student, bds 202 State E.
  • Swontek Vina, clk, bds 202 State E.
  • Syc John, lab, res 236 D North.
  • Syers Clara, student, bds 15 4th E.
  • Syers Elizabeth, bds 15 4th E.
  • Syers Joseph, fisherman, res 15 4th E.
  • Syers Joseph F, lab, bds 15 4th E.
  • Syers Lena (wid Joseph), res 825 Dresser.
  • Syers Wm F, light ship tndr, bds 15 4th E.
  • Szepanski Walter, lab, bds 164 State W.
  • Szymanski Hipolit, lab, res 215 B North.
  • Taggart John C, confectioner, 405 Main N, res same.
  • Tague Frank, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Tallman Mrs Angeline, res w s Loomis 2 n of Lincoln av W.
  • Tallman August, appr, bds 717 Spooner.
  • Tallman Ernest R, lab Cheboygan Flour Mill Co, bds 1339 Court.
  • Tallman George, lab, res 717 Spooner.
  • Tallman James H, lab, bds 1339 Court.
  • Tallman Lawrence, lab, bds Mrs Angeline Tallman.
  • Tallman Levi, lab, bds Mrs Angeline Tallman.
  • Tallman Peter, driver, Cheboygan Bwg & Malting Co, res 1339 Court.
  • Tannery School, Mary McLaughlin prin, Main S Tannery st.
  • Tappe Catherine, bds 403 F North.
  • Tappe John, saloon, 200 State E, res 403 T North.
  • Tarjeft Jeremie, janitor Central School, res same.
  • Tarjeft Loretta, dom, 226 Backus.
  • Tate Ollie H, bds 124 D South.
  • Taunt Alice M, student, bds 207 C South.
  • Taunt James, night watchman, Cheboygan Mnfg Co, res 207 C South.
  • Taunt J Herbert, cigar mkr John Noll, res 201 C South.
  • Taylor Alice L, bds 230 Center av.
  • Taylor David, lab, bds 248 Center av.
  • Taylor David I, carp contr, 218 Center av, res same.
  • Taylor Eva M, bds 248 Center av.
  • Taylor Frank, lab, res 511 Huron N.
  • Taylor George, carp, res 248 Center av.
  • Taylor George M, lab, bds 230 Center av.
  • Taylor James H, lab, bds 248 Center av.
  • Taylor Mrs Mary, res 230 Center av.
  • Taylor Robert W, lab, bds 230 Center av.
  • Teachout H Allen, machine hnd Embury-Martin Lbr Co, res 338 Main N.
  • Teachout Myrtle, milliner, bds 338 Main N.
  • Teachout Wm, logman Embury-Martin Lbr Co, bds 338 Main N.
  • Tebo Edith, bds 211 North.
  • Tebo Mary (wid Joseph), res 334 C North.
  • Tebo Mitchell, lab M D Olds.
  • Tebo Myrtle, bds Amos St Antoine.
  • Tellefsen Bernard, lab, bds 505 State E.
  • Tellefsen Carrie M, clk Leo Edelstein, bds 505 State E.
  • Tellefsen Gertrude, bds 505 State E.
  • Tellefsen Herbert, lab, bds 505 State E.
  • Tellefsen Martin, lumber inspr, res 505 State E.
  • Tellefsen Thomas, lab, bds 505 State E.
  • Tellier Edward, blacksmith, 109 Main S, res 802 same.
  • Tennant Isaac, lab M D Olds, bds 229 C North.
  • Terwilliger Albert, sawyer, res 250 Duncan av.
  • Theriauk Fred, cook, bds 816 1st W.
  • Theunick Joseph L, roller Pfister & Vogel Leather Co, bds 209 Gerow.
  • Theunick Mrs Julia, res 209 Gerow.
  • Theunick Mary, bds 209 Gerow.
  • Theunick Omar, lab, bds 209 Gerow.
  • THOMA DIETRICH W, Pres and Treas Cheboygan Brewing & Malting Co, bds 325 Young. Tel 69.
  • Thomas George A (W A Lenz Drug Co), res 117 State E.
  • Thomas Guy O, lab, bds Globe House.
  • Thomas M James, carp, res 855 Dresser.
  • Thomas Mrs Odessa, housekeeper, Globe House.
  • Thomas Thomas K, foreman, res 659 Huron S.
  • Thompson Charles, mach H A Blake & Son, res 705 Mackinaw av.
  • Thompson Mrs Flora L, pres New York Racket Store Inc, res 319 Dresser.
  • Thompson George, fisherman, res 28 Antoine.
  • Thompson George A, field man Cheboygan Pea Canning Co, res 1127 Randolph.
  • THOMPSON GEORGE W, General Contractor, Dealer in Coal, Wood, Cement, Lime and Chimney Brick, Estimates Furnished on Application, s e cor Mackinaw and Bell avs nr D & M R R Round House, res same. Tel 168 S. (See page 7.)
  • Thompson Guy A, treas and mngr New York Racket Store Inc, res 206 Bailey S.
  • Thompson Mrs Inez F, sec New York Racket Store Inc, res 206 Bailey S.
  • Thompson John, pensioner, res 1221 Mackinaw av.
  • Thompson Richard, asst lighthouse kpr, res 228 B South.
  • Timmins John, clk A Parks, bds 400 Cleveland av.
  • Timmins Margaret, bds 386 Cleveland av.
  • Tissue John, brewer, Cheboygan Bwg & Malting Co, res n s Lincoln av 2 w of Loomis.
  • Tobias Wm, lab, res e s Sutherland 1 s of James.
  • Tobin Richard, sawyer, res 127 F South.
  • Tobin Roy, filer, bds 127 F South.
  • Tobin Sarah (wid Richard), res e s Lafayette av 2 s of Lincoln av.
  • Tobin Sherman, bds 127 F South.
  • Tobin Thomas, setter, bds 127 F South.
  • Tobin Wm, lab, bds Charles Hotel.
  • Todd Albert W, tug capt, res 203 Ball S.
  • Todd Albertha L, clk, bds 203 Ball S.
  • Todd Block, 327-331 Main N.
  • Todd Grace A, student, bds 203 Ball S.
  • TODD HENRY J A, Dealer in Everything; Toys, Games, Books, China and Glassware, Musical Instruments, Talking Machines, etc, 327 Main N, res 109 Bailey S.
  • Todd John W, woodsman, res 606 Duncan av.
  • Todd Lynell, student, bds 602 Pine.
  • Todd May, student, bds 602 Pine.
  • Todd Ralph A, clk Leo Edelstein, bds 203 Ball S.
  • Todd Vivian S, bds 109 Bailey S.
  • Todd Rev Wm M, pastor First M E Church, res 108 Huron S.
  • TONNER WM, Member Board of County Auditors, res Beaugrand, R F D No 3.
  • Torgeson Annie, photogr C H Wheeler.
  • Tracy Mrs Eva D, opr The Arcade Theater, res 508 Ball N.
  • Tracy Frank, barber, res 508 Ball N.
  • Train Mabel G, stenogr Frost & Sprague, bds 103 Huron S.
  • Tremaine Edward A, mngr lumber dept Lombard & Rittenhouse, res 324 Sammons.
  • Tremaine Florence, student, bds 324 Sammons.
  • Tremaine Helen, student, bds 324 Sammons.
  • Tremaine James D, lumber inspr, First National Bank Bldg, bds 508 Cuyler.
  • Treudo Louise, bds 207 Pinehill av.
  • Treudo Rose (wid Joseph), res 207 Pinehill av.
  • Treudo Sylvester, carp, res 407 Antoine.
  • Treudo Wm, drayman, 127 North, res same.
  • Trichler Charles, clk C Schley, res same.
  • Trick Vera L, milliner Minnie Johns, bds 226 Huron N.
  • TRICK WM J, Cigar Mnfr and Retail Dealer in Cigars and Tobaccos, 117 Main N, res 225 Huron N.
  • Trombley Alice J, student, bds 221 Ball S.
  • Trombley Andrew, fisherman, res 221 Ball S.
  • Trombley Bert, fisherman, res 615 Antoine.
  • Trombley Hazel M, music tchr, 221 Ball S, bds same.
  • Trombley Laura K, tchr Central School, bds 221 Ball S.
  • Trudeau Adolph (Trudeau Bros), res 810 Court.
  • Trudeau Alphonse, cook, res 219 D North.
  • Trudeau Anthony (Trudeau Bros), res Boyne City, Mich.
  • Trudeau Bros (Adolph and Anthony), saloon, 810 Court.
  • Trudeau Frank, lab, res 406 D North.
  • Trudeau George, appr, bds 226 Pinehill av.
  • Trudeau James E, lab, bds 226 Pinehill av.
  • Trudeau Joseph, lab, res 226 Pinehill av.
  • Trudeau Thomas, saloon Tannery set, res same.
  • Trudo Margaret, res 305 Clinton.
  • Trudo Mary, res 309 Clinton.
  • Trudo Wrm, lab, res 209 D North.
  • Trudo Wm A, saloon, 304 Main N, res 110 Bailey N.
  • Trumpour David A, supt Booth Fisheries Co, res 427 Court.
  • Trumpour Mae E, tchr, bds 427 Court.
  • Tucker Bessie, bds 1020 Court.
  • Tucker Grace, bds 1020 Court.
  • Tucker Myron F, paper mkr, bds 1020 Court.
  • Tucker Samuel R, carp, res 1020 Court.
  • Tuke John S, trav salesman, res 347 Bailey N.
  • Tullison Gertrude, dom, 207 Bailey S.
  • Tuttle Alwilda, bds 215 Ball S.
  • Tuttle George A, undertaker J H Tuttle, res 429 Main N.
  • Tuttle Henry B, baths, 425 Main N, res same.
  • Tuttle James H, furniture and undertaker, 429 Main N, res 120 Center av.
  • Tuttle John E, harness, 320 Main N, res 215 Ball S.
  • Tuttle John E Jr, bkkpr, bds 215 Ball S.
  • Tuttle Pearl, singer The Arcade Theater, bds 425 Main N.
  • Tweed Arthur W, inspector, res 416 Water.
  • TWEEDALE CHARLES B, Physician and Surgeon, Office Hours: 10 to 12 a m, 2 to 4 and 7 to 8 p m, 227 Main N, res same.
  • United States Customs Office, C L Marquette dep collr, 319 Main N.
  • United States Light House, Charles J Louisignau kpr, light house pt Duncan Bay.
  • UNITED STATES POST OFFICE, D McMullen Postmaster, 226 Main N.
  • Valcour Cal, lumberman, bds 119 Huron S.
  • Vallie Joseph P, lab, res s s Division 2 w of Loomis.
  • Van Allen Fred L, ins agt, bds 126 Huron S.
  • Van Camp Gladys, bds 118 E North.
  • Van Camp Victoria, bds 118 E North.
  • Van Camp Wm E, lab, res 118 E North.
  • Van Camp Wm F, lab, bds 118 E North.
  • Van Horn Charles, lab, res 11 Tannery set.
  • Vanier Roselina, waitress Columbian Hotel, bds 228 B North.
  • Varne Allan, barnman, bds 242 Young.
  • Vaudette 5c Theater, Lloyd Fairchild propr, 336 Main N.
  • Veio Bros (Joseph and Frederick H), saloon, 224 Main N.
  • Veio Donna, appr The Glover Co, bds 335 Young.
  • Veio Frederick H (Veio Bros), res 335 Young.
  • Veio Joseph (Veio Bros), res 224 Main N.
  • Veio Julie (wid Andrus), res 224 Main N.
  • Venable Ben F, porter A T McClintic, bds American House.
  • Verett Paul, bds 108 Gerow.
  • Vieau Alphonse, lab, res 520 James.
  • Vieau Archibald, lab, bds 412 George.
  • Vieau Edward, lab, res 416 George.
  • Vieau John, lab, res 234 C North.
  • Vieau Joseph, molder J B Lund & Sons, res 302 George.
  • Vieau Louis, woodsman, res s w cor Cedar and Vieau.
  • Vieau Mary J, bds 416 George.
  • Vieau Moses H, lab, bds s w cor Cedar and Vieau.
  • Vieau Napoleon, farmer, res s w cor Cedar and Vieau.
  • Vincent Louis, longshoreman, res w s Southerland 1 n of Harvey.
  • Vincent Mary, student, bds Louis Vincent.
  • Vinson Wm, boilermkr, bds Globe House.
  • Vogel Fred Jr, pres Pfister & Vogel Leather Co, res Milwaukee, Wis.
  • Vogel Guido C, genl mngr Pfister & Vogel Leather Co.
  • Voisin Robert A, mngr, res 504 Dresser N.
  • Waack Gustav, mill hd, res 427 Bailey N.
  • Wait Henry W, carp Pfister & Vogel Leather Co, res 30 Lincoln av E.
  • Waite Enoch, painter A W Reames, res 443 State W.
  • Wald John, foreman Embury-Martin Lumber Co, res Lake av 3 w of Lumber Mill.
  • Walker Cora M, bds 233 Duncan av.
  • Walker Henry, res r 123 Huron S.
  • Walker John, longshoreman, res 233 Duncan av.
  • Walker Richard, lab, res 508 Cleveland av.
  • Walker Sadie E, student, bds 233 Duncan av.
  • Wallace Joseph, lake capt, res 803 State W.
  • Waller J Wesley, mason, res 213 Benton N.
  • Waller Myrtle, tchr, bds 213 Benton N.
  • Waller Olive, tchr, bds 213 Benton N.
  • Waller Ward I, carrier No. 3 P O, bds 213 Benton N.
  • Wallinger Anthony, lumberman, res n w cor Pinehill av and Loomis.
  • Walsh Bertha, bds 304 C South.
  • Walsh D James, blksmith M D Olds, res 304 C South.
  • WALTON ELIZABETH G, Milliner and Art Needle Work, 314 Main N, res same.
  • Walton Louise, seamstrs, res 734 Huron S.
  • Walton Nettie E, res 806 Huron S.
  • Wanke Adolph E, clk Pfister & Vogel Leather Co, bds 57 Tannery set.
  • Wanke Adolph O, lab Cheboygan Nov Turn Wks, res n w cor Randolph and Palmyra S.
  • Wanke Anna, dom, 408 Dresser.
  • Wanke John, lab, res 57 Tannery set.
  • Wanke Nellie, bds 57 Tannery set.
  • Wanzora Eugene, carp Cheboygan Mnfg Co, res 834 Dresser.
  • Ward Dennis, lab, res s s Pinehill av 11 w of Loomis.
  • Ward Earl, lab, bds 511 Huron N.
  • Ward Homer A, propr Ward's Auto Garage, res 311 Pine.
  • Ward's Auto Garage, H A Ward propr, 110 Main N.
  • Ware George, confectr, 208 Main S, res same.
  • Ware Wm J, fireman, res s e cor State W and Palmyra N.
  • Warring Edward, bartndr, res 102 Main.
  • Wartelle John, lab, bds 817 Mackinaw av.
  • Warwick Wm D, painter, n s Fremont 1 w of Western av S, res same.
  • Waterbury James, woodsman, res 880 Main S.
  • Waterbury James X, lab, bds Columbian Hotel.
  • WATERS DUDLEY E, 2d Vice-Pres Cheboygan State Bank, res Grand Rapids, Mich.
  • Watkins John, lab, res 426 Harrison av.
  • Watkins Viola, dom, 213 Main N.
  • Watson Arthur F, real estate, res 223 Huron S.
  • Watson Arthur F Jr, civ engr, bds 223 Huron S.
  • Watson Charlotte A (wid James F), res e s Main S 1 s of limit.
  • Watson Edith, stenogr, bds 229 C North.
  • Watson James, blacksmith, s e cor Water and Division W, res 229 C North.
  • Watson Margaret, tchr, bds 229 C North.
  • Watson Sarah J (wid Walter W), bds Wm J Watson.
  • Watson Walter, farmer, bds Wm J Watson.
  • Watson Wm J, farmer, res e s Main S 2 s of limits.
  • Wawrzyniak George, lab, bds 215 C North.
  • Wawrzyniak John, lab, bds 215 C North.
  • Wawrzyniak Michael, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 215 C North.
  • Wawrzyniak Wm, lab, bds 215 C North.
  • Weathers Ethel, dom, 313 Sammons.
  • WEBER ALBERT H, Foreman Cheboygan Democrat, res 214 Benton N.
  • WEBELER REV A, Pastor St. Mary's Church, res 118 D North. Tel 171 North.
  • Webeler Mrs Josephine, housekpr, 118 D North.
  • Weigmann E Gustav, lab, res 472 Grove.
  • Wendling Joseph, lab, bds Columbian Hotel.
  • Wentlend Charles, washer Richards & Spanieling, res 332 Water.
  • Wentlend Mrs Nellie, ironer Richards & Spanieling, res 332 Water.
  • Wertheimer Lionel A, clk Lewis & Wertheimer, bds 442 State W.
  • WERTHEIMER MYRTON C, Mngr Y Wertheimer & Son, res 226 Backus. Tel 296 South.
  • Wertheimer Wm A (Lewis & Wertheimer), bds 442 State W.
  • WERTHEIMER Y & SON, Myrton C Wertheimer Mngr, Clothing, Shoes and Men's Furnishings, Proprs Star Clothing House, cor Main and State. Tel 184. (See right top and left bottom lines.)
  • Wessell Lucy, dom, 521 Cuyler.
  • Wessell Otto, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Western Store The, Isidore Frazer propr, dry goods, 509 Main N.
  • WESTERN UNION TELEGRAPH CO, M E Farr Mngr, 324 Main S. Tel 84.
  • Wheaton Andrew B, lab, bds 214 State E.
  • Wheaton Anna G, mlnr, bds 214 State E.
  • Wheaton Edward M, asst U S light house tndr, res 214 State E.
  • Wheaton Guy C W, clk N Y Racket Store, bds 214 State E.
  • Wheaton Harriet M, dressmkr 214 State E, bds same.
  • Wheaton John B, saloon, 209 State W, res 320 State E.
  • Wheaton Martha M (wid Andrew R), res 214 State E.
  • Wheeler Andrew J, painter, res 221 Backus.
  • Wheeler Charles H, photographer and post cards, 613 Main N, res n s Stanley 2 w of Western av S.
  • Wheeler George H, clk, res 309 Sammons.
  • Wheeler James, lab, res s s Division 3 w M C R R.
  • Wheeler Josephine, bds 840 Main S.
  • Wheeler Louis, bds 221 Backus.
  • Wheeler Wm J, carrier R F D No 3, res McDonald av nr Eastern av.
  • Wheelock Ethel, bds 326 Bailey N.
  • Wheelock Lena (wid Fred), res 326 Bailey N.
  • White Alexander, fisherman, res 109 6th E.
  • White Blanche, bds 620 Pine.
  • White Louis, fisherman, bds 109 6th E.
  • White Marie, bds 537 1st W.
  • White Mary, bds 109 6th E.
  • White Maud E, tchr Central School, bds 221 Ball S.
  • White Myrtle, bds 109 6th E.
  • White Oliver, fisherman, res 537 1st W.
  • White Samuel A, sailor, res 201 1st W.
  • White Samuel S, farmer, res 206 Cleveland av.
  • White Wm, lab, res 537 1st W.
  • White Wm, member U S life saving crew, res 620 Pine.
  • Wichlaz John, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 23 Tannery set.
  • Wickson Eva, student bds 754 Huron S.
  • Wilbur James A, barber A W Peffler, res 131 Main N
  • Wilcox Alfred, chef, res 712 Mackinaw av.
  • Wilcox John B, boilermkr, res 181 Western av S.
  • Wiley Fordyce B, prin High School, res 604 Pine.
  • Willette Alfred, fisherman, res 616 Antoine.
  • Williams Miss Belle, ironer Star Steam Laundry, bds 116 Benton S.
  • Williams Charles A, lab, res 48 Tannery set.
  • Williams D Archie, lab, res w s Ball 1 s of Mackinaw a v.
  • Williams Gordon, lab, res 120 Harrison av.
  • Williams James E, lab. bds Frank J Bashaw.
  • Williams Jessie, appr The Glover Co, bds Mrs E Lewis.
  • Williams Lawrence, cook C W Lyons, bds D Archie Williams.
  • Williams May, bds D Archie Williams.
  • Williams Wm, lab, bds 116 Benton S.
  • Williams Wm G, lab, res w s Cuyler 1 s of Lincoln av W.
  • Williamson Charles, lab, res 708 Loomis.
  • Willis Wesley, lab, bds Adam F Blatzer.
  • Williston Mrs Amelia, bds 413 Huron N.
  • Willsey Cora M, prin County Normal School, bds 235 Dresser.
  • Wilsie Thomas, baker Mrs Josephine Cueny, bds 501 Main N.
  • Wilson Archie M, upholsterer, 404 State W, res same.
  • Wilson Charles, cook, bds Charles Hotel.
  • Wilson Frank, lab, bds Columbian Hotel.
  • Wilson Frederick J, cedar inspr, res 517 Pine.
  • Wilson George, timber estimator, res 121 Huron N.
  • Wilson Robert C, lake capt, bds 817 Mackinaw av.
  • Wing Elmer J, driver J R Leishman, res 447 State W.
  • Winters Richard, lab, res 505 3d E.
  • Wirtella Olga, dom, 338 Young.
  • Witham Frank J, ticket taker The Arcade Theater, bds 801 Mackinaw av.
  • Witham Frank M, lab, res 801 Mackinaw av.
  • Witham Wm B, painter, bds 801 Mackinaw av.
  • Witson Robert, lab, bds 511 Huron N.
  • Wixon Howard W, foreman Cheboygan T & W Co, res 1407 Court.
  • Wizell Elizabeth, bds 415 D North.
  • Wizell Jeremiah, lab, res 415 D North.
  • Wizell Joseph, lab, bds 415 D North.
  • Woiderski John F, foreman Pfister & Vogel Leather Co, res 1417 Court.
  • Wolfe Arthur, lab, bds 511 Bailey N.
  • Wood Albert, night watchman Chebovgan Nov Turn Wks, res 113 Main S.
  • Wood Elizabeth (wid Wm), bds 54 Tannery set.
  • Wood James D, foreman Pfister & Vogel Leather Co, res 54 Tannery set.
  • Woods Arthur, lab, bds Columbian Hotel.
  • Woods Arthur A, lumber inspr Archibald & Hagadorn, res Hebron twp.
  • Woods Dora, dam, 757 Main N.
  • Woods Eslie W, grocer, 254 Duncan av, res 260 same.
  • Woods Frederick, lab, res 219 Center.
  • Woods George, foreman, bds Columbian Hotel.
  • Woods George Jr, lab, bds Columbian Hotel.
  • Woods Reuben G, lab, res 1236 Howard.
  • Woodworth Edward, lab, bds Henry Woodworth.
  • Woodworth Henry, farmer, res n s Pinehill av 1 w of Pinehill Cemetery.
  • Woodworth Henry Jr, lab, bds Henry Woodworth.
  • Wright Elmer, barnman, bds 1221 Mackinaw av.
  • Wright Floyd, student, bds 230 Backus.
  • Wright Frank A, drayman 906 Mackinaw av, res same.
  • Wright Robert, sawyer, res 230 Backus.
  • Wright Thomas, lab, res 415 3d E.
  • Wright Wm, engr, res 1217 Mackinaw av.
  • Wright Wm N, carp, res 953 1st W.
  • Wylie James, lab, res 424 State W.
  • Wylie Mrs Mary A, carpet weaver, 424 State W, res same.
  • Wylie Stanley E, lab, bds 424 State W.
  • Yakima Yacht Club (Inc), Phil Jasnowski pres, Dr C B Tweedale sec and treas, e s Main S nr Lincoln av bridge.
  • Yon Alphonse, lab, bds 1134 Randolph.
  • Yon Arthur, lab, bds 1134 Randolph.
  • Yon Mary, bds 1134 Randolph.
  • Yon Octave, lab, res 1134 Randolph.
  • Young Harry, bartndr F V Lalond, res 310 Dresser.
  • Young Joseph, lab, bds 104 State E.
  • Youngs Zachariah, porter C C Gillmore, res 315 Water.
  • Zelinski Leo, lab, bds 202 State E.
  • Zenzen Bertha, bds 237 North.
  • Zenzen Jacob, lab, res 237 North.
  • Zenzen Jacob M, lab Pfister & Vogel Leather Co, res w s Loomis 1 n of Lincoln av W.
  • Zeptke Louis, lab, res 811 Western av S.
  • Zibel Joseph, sawyer, res 125 C North.
  • Ziegler John, carp, res 413 Home.
  • Ziegler Joseph, lab, bds 413 Home.
  • Zimorski Julius, lab, res 303 C South.
  • Zimorski Thomas, bds 303 C South.
  • Zoeller Elizabeth, tchr, Central School, res 757 Main N.
  • Zorn Anna C, bds 200 Main S.
  • Zorn A Wm, reporter, bds 200 Main S.
  • Zorn Bros (Martin Zorn), saloon, 200 Main S.
  • Zorn Marie, bds 200 Main S.
  • Zorn Martin (Zorn Bros), res 200 Main S.
  • Zorn Polycarp M, musician, bds 200 Main S.
  • Zorn Sue C, clk, bds 200 Main S.
  • Zufeld George, lab, rms 204 State W.

This Page Was Last Updated Saturday, 03-Mar-2012 12:36:50 MST

Please send Cheboygan County contributions or report any broken links to:

Copyright 2004- by Deb Haines/MIGenWeb Project. All rights reserved.
Copyright of submitted items belongs to those responsible for their authorship or creation unless otherwise assigned.