Cheboygan County MI Genealogy

MIGenWeb logo Cheboygan banner USGenWeb logo

R. L. POLK & CO'S.
1910
CHEBOYGAN CITY DIRECTORY
A-G

Abbreviations



ALPHABETICAL LIST OF NAMES

  • Abbott Harvey, lab Embury-Martin Lbr Co, n w cor Western av and Lalond.
  • Abernethy Charles, tmstr, res 215 6th E.
  • Abernethy George, mach opr, bds Columbian Hotel.
  • Abrahamson Anna, clk I Frazer, bds 124 C South.
  • Abrahamson Julius, peddler, res 124 C South.
  • Abram W James, millhd J Bourrie, res 512 Mackinaw av.
  • Adams Clyde L, clk J J Post Hdware, res 605 Huron S.
  • Adams Otto, lab, res s s Lincoln av W 2 w of Spooner.
  • Adams Samuel W, barber 220 Main N, res 334 Bailey N.
  • Adlam Arthur H, lab, res 210 7th East.
  • Albright Daniel, carp, res 531 Ball N.
  • Alcott James F, finisher, res 923 Main S.
  • Allair Cora, nurse 337 Dresser, bds same.
  • AMERICAN EXPRESS CO, Arthur A Currie, Agt, 329 Main N. Tel 96.
  • American Hotel, Frank Lalond propr, 104 State E.
  • Amley Joseph, cashier D & M R R, bds Spencer House.
  • Amo Adolph (Moody & Amo), bds 423 Mackinaw av.
  • Amo Joseph F (Amo & McManus), res 409 Main N.
  • Amo Levi, hostler F R Ming, res 423 Mackinaw av.
  • AMO & McMANUS (Joseph F. Amo, George McManus), Clothing, Men's Furnishings, Shoes and Boys' Clothing, 409 Main N.
  • Anderson Charles, driver John P Och, bds 119 Duncan.
  • Anderson Lillian, bds 26 Harrison av.
  • Anderson Lulu, bds 26 Harrison av.
  • Anderson Oscar, lab M D Olds, res 198 Harrison av.
  • Anderson Victor, lab M D Olds, res 26 Harrison av.
  • Anderson Walter A, trav agt, res 100 Benton S.
  • Anderson Wm, lab, bds Columbian Hotel.
  • Andrews Delia (wid John), res 320 Main S.
  • Andrewski John J, lab Embury-Martin Lbr Co, res 815 Western av S.
  • Annand George (Cheboygan Mnfg Co), res 923 Mackinaw av.
  • Anzell Anthony, lab, bds 813 Seymour.
  • Anzell Robert, farmer, res 813 Seymour.
  • Anzell Wm, farmer, bds 813 Seymour.
  • Arbeiter Unterstuetzungs Verein, cor Randolph and Watson.
  • Arcade Theater The, D E Dues mngr, 417 Main N.
  • Archer Mattie (wid Wm), res 526 Antoine.
  • Archibald Frank J (Archibald & Hagadorn), res Sault Ste Marie, Mich.
  • ARCHIBALD & HAGADORN (Frank J Archibald, Warde L Hagadorn), Lumber Commission and Inspection, Frost-Kesseler Blk. Tel Main 269.
  • Armory, Co K, M N G, n w cor Main N and Pine.
  • ARNOLD TRANSIT CO, McArthur Dock Agts, ft of Main. (See right top lines.)
  • Arsneault Abraham, carp, res 310 Bellant.
  • Ash Mrs Elizabeth, res r 117 F South.
  • Ash Joseph, canthook twiner, res 420 Harrison av.
  • Ashley Wm, bds New Campbell House.
  • Ashlund Joseph, fisherman, bds 964 1st West.
  • Aslin Peter, saloon 104 State E, res same.
  • Asselin Abraham, sect foreman, res 802 Court.
  • Asselin Delime, bds 902 Court.
  • Asselin John, bds 902 Court.
  • Asselin John, lab, res 1238 Court.
  • Asselin Joseph H, lab, bds 1238 Court.
  • Ayotte Charles W, res 508 Dresser.
  • Ayotte Laura, student, bds Columbian Hotel.
  • Ayotte Louis, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 44 Tannery set.
  • Ayotte Mabel, student, bds Columbian Hotel.
  • Ayotte C Wm, propr Columbian Hotel, res 508 Dresser.

  • Babbitt Henry B, supt Cheboygan Pea Canning Co, res 327 Sammons.
  • Babcock Albert, yd man Embury-Martin Lbr Co, res 729 North W.
  • Babcock Frank, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Babcock Jessie, dom 335 Young.
  • Baier Anna (wid John), res 310 Main S.
  • Baier James, driver City Meat Market, res 120 Main S.
  • Baier J Frank, vessel captain, res 310 Main S.
  • Baier Mamie, smstrs Mrs E M MacGrew, bds 123 Huron South.
  • Baier Mary (wid Joseph), bds 208 Duncan av.
  • Baier Michael, clk Hub Mercantile Co, res 800 Division.
  • Baker Charles E, supt M D Olds, res 214 Bailey S.
  • BAKER CHARLES S, Agricultural Implements and Farm Machinery, w s Main S, 2 n of Nelson, res same.
  • Baker Edward W, county school commissioner, res 126 C North.
  • Baker John, bds 214 Bailey S.
  • Balbaugh Joseph A, contr 111 F North, res same.
  • Ball Alma M. waiter C W Lyons, bds 968 Mackinaw av.
  • Ball Emma C (wid George C), res 968 Mackinaw av.
  • Ball Nancy (wid Nelson), bds 1201 Mackinaw av.
  • Ball Quen, shipper, res 1201 Mackinaw av.
  • Ball Vina E, tchr, bds 968 Mackinaw av.
  • Bancroft Donald E, lab, bds 114 Bancroft.
  • Bancroft Frank, foreman, res 114 Bancroft.
  • Bancroft George H, lab, bds 114 Bancroft.
  • Bancroft Margaret H, bds 114 Bancroft.
  • Bannister George C, carp, res 314 Dresser.
  • Barber Annie (wid John), res 650 Huron S.
  • Barber George A, meats 208 State W, res 732 Mackinaw av.
  • BARBER HENRY, Fresh and Salt Meats, Poultry, Oysters, Etc., and City Treasurer 116 Main S. Tel Main 32, res 315 Dresser.
  • Barber Henry C, janitor, res s s of Pine 2 e of Main S.
  • Barber Lawrence, lab Embury-Martin Lbr Co, bds 464 State W.
  • Barber Selena, clk City Treas office, bds 315 Dresser.
  • Barghoorn C D, circuit court commr Court House, res Wolverine, Mich.
  • Barhyte Nellie, stenogfr Lombard & Rittenhouse, bds 214 Ball N.
  • Barkenbus Bertha, tchr Mackinaw av school, bds 235 Dresser.
  • Barlow Francis A, M O clk P O, res 1021 Randolph.
  • Barlow John C, warehouseman, res 1204 State W.
  • Barner Mrs Mary, res w s Palmyra 1 e of State W.
  • Barnich George, papermkr, bds 814 Main S.
  • Barnich Helen, bds 814 Main S.
  • Barnich John, store mngr Lombard & Rittenhouse, res 814 Main S.
  • Barnich Lawrence, student, bds 814 Main S.
  • Barnich Wm, student, bds 814 Main S.
  • BARRETT JOEL L, County Clerk, Court House, res 210 Bailey S.
  • Barrett Joseph E, student, bds 210 Bailey S.
  • Barrett Ralph M, student, bds 210 Bailey S.
  • Barrowcliff Harry C, clk J H Barrowcliff, bds 1009 Court.
  • Barrowcliff Joseph H, grocer 1001 Court, res 1009 same.
  • Barrowcliff Mabel O, clk J H Barrowcliff, bds 1009 Court.
  • Barrowcliff Rose D, student, bds 1009 Court.
  • Barry Mrs Elizabeth, nurse 1031 Randolph, res same.
  • Bartlett Emeline, bds 318 Mackinaw av.
  • Bartlett James, landlooker, res 318 Mackinaw av.
  • Barton Clara E, dom 117 F South.
  • Barton David, clk Amo & McManus, bds 1206 Mackinaw.
  • Bashaw Frank J, harnessmkr J E Tuttle, res n w cor Harris and State W.
  • Bassett L Irvin, barber A T McClintic, res 600 Mackinaw.
  • Bastone Harry J, tchr High Schol, bds 504 Pine.
  • Batchelor Sadie, milliner, bds 126 Huron S.
  • Beauchamp Bertha, clk, bds 806 Palmyra.
  • Beauchamp Clementine, clk, bds 806 Palmyra.
  • Beauchamp Edwin, clk Hub Mercantile Co, res 622 Palmyra.
  • Beauchamp Felix, lab, res 860 Palmyra.
  • Beauchamp Florence, clk, bds 806 Palmyra.
  • Beauchamp Fred, lab, res 107 D South.
  • Beauchamp Gilbert, night porter New Cheboygan Hotel.
  • Beauchamp Helen, bds 806 Palmyra.
  • Beauchamp Joseph, driver Mrs Josephine Cueny, res 51 Byron.
  • Beauchamp Stephen, lab Cheboygan Nov Turn Wks, bds 806 Palmyra.
  • Beauchamp Wm, lab, bds 806 Palmyra.
  • Beauchamp Fred, driver, res 201 D North.
  • Beauparland Celina M, bds 714 Spooner.
  • Beauparland Joseph, lab, res 714 Spooner.
  • Beauparland Mary I, waitress Spencer House, bds 714 Spooner.
  • Beauparland Minnie S, bds 714 Spooner.
  • Bedore Hattie A, dressmkr 201 B South, bds same.
  • Beebe James W, coach cleaner D & M R R, res 915 Dot.
  • Beemer Charles N, lumberman, res 214 C South.
  • Belden Charles, lab, bds 207 Pinehill av.
  • Bell Amy M, deputy Register of Deeds, bds 728 Mackinaw av.
  • Bell David A, lab, res 101 Bancroft.
  • Bell Isaac, lab, res 100 Marquette.
  • Bell James, street commissioner, res 215 Duncan av.
  • Bell Lydia S (wid George W), res 728 Mackinaw av.
  • Bell Raymond H, student, bds 515 Lincoln av W.
  • Bell Robert D, trav salesman, res 415 Seymour W.
  • Bell Ross, bkkpr, bds New Cheboygan Hotel.
  • Bell Samuel C, drayman 515 Lincoln av W, res same.
  • Bell Samuel M, bus driver Spencer House, res 630 Main North.
  • Bell Susan, bds 100 Marquette.
  • Bellanger Joseph, meat ctr, bds 204 B South.
  • Bellanger Julia (wid Archie), bds 620 Loomis.
  • Bellant Clarendon, lumber inspr, res 405 State W.
  • Bellant Eugene, bds Columbia Hotel.
  • Bellant Eugene, tmstr, res 1109 Mackinaw av.
  • Bellant Frank, lab, bds 1109 Mackinaw av.
  • Bellant Guy, lab, bds 1109 Mackinaw av.
  • Bellant Mary (wid Wm E), bds r 324 Bellant.
  • Belrose Fred, fisherman, res 502 Mackinaw av.
  • Belter Mrs Henrietta, res 9 Tannery set.
  • Belter Wm F E, lab, bds 9 Tannery set.
  • BENEDICT MRS MARY M, Sec Cheboygan Telephone Co, Librarian Cheboygan Public Library, rms 319 Dresser.
  • Benier Hermann, lab Embury-Martin Lbr Co.
  • Benjamin Alfred, clk, bds 442 State W.
  • Benjamin Lionel, clk, bds 442 State W.
  • BENJAMIN MAXWELL W, Lawyer, 1-3 New Gerow Blk, 307 Main N, Tel Main 223; res 442 State W, Tel Main 183.
  • Bennett Block, 226-230 Main N.
  • Beno Joseph, lab, res 500 Cleveland av.
  • Benton Daisy, bds 312 Todd.
  • Berkowski Albert, lab, res e s Eastern av 3 s of Bancroft.
  • Bernier Elizabeth (wid Joseph), bds 236 B North.
  • Berthum Edward, lab, bds New Campbell House.
  • Berthum Joseph, lab, bds New Campbell House.
  • Bertrand George, lab, res 228 D North.
  • Bertrand Mary, bds 228 D North.
  • Bessette Anthony, vessel capt, res 311 Division.
  • Bessette Grace, student, bds 311 Division.
  • Bessette Louis, carp, res 320 Water.
  • Bessette Louis F, sec and treas Rapin-Bessette Clothing Co, bds 320 Water.
  • Bessette Mary, dressmkr, bds 320 Water.
  • Betts Arthur, res 404 State W.
  • Betts James, lab, res 217 Abbott.
  • Bigieu Ernest, barnman Embury-Martin Lbr Co, res w s Western av 1 s of Lalonde.
  • Bilitzke Anna L, student, bds 208 Duncan av.
  • Bilitzke Joseph S, tailor P J Bilitzke, bds 208 Duncan av.
  • Bilitzke Mary H, bds 208 Duncan av.
  • BILITZKE PETER J, Merchant Tailor, Imported and Domestic Woolens, Cleaning, Pressing and Repairing, 404 Main N, Tel 202; res 208 Duncan av, Tel 267-S. (See edges and page 8.)
  • Bill Fred, hostler D & M R R.
  • Bird Allan, lab, res 222 E North.
  • Bird Charles, commission mer, res 327 Water.
  • Bird Edith, bds 327 Water.
  • Bird Herman, res 327 Water.
  • Bird Herman Jr, bds 327 Water.
  • Bird Joseph, bds 327 Water.
  • Bird Josephine, bds 327 Water.
  • Bird May, bds 327 Water.
  • Bird Mrs Sophie, dressmkr 327 Water, res same.
  • Bird Mrs Rose, bds 103 6th East.
  • Bird Tillie, bds 327 Water.
  • Birdsall Elbert E, lab M D Olds, res s s Division 1 w of Loomis.
  • Birdsall Lydia A, bds Elbert E Birdsall.
  • Birdsall Roy L, lab, bds Elbert E. Birdsall.
  • Bishop Edwin C, lighthouse kpr, res 310 Pine.
  • Bishop Josephine, dom Hotel Summit.
  • Bishop May, waiter Charles Hotel.
  • Biskner George, clk Spencer House.
  • Blaskowski August, lab, res 419 3d E.
  • Blatzer Adam P, feed, s s Court 2 w of Foster, res same.
  • Blatzer Mary, bds Adam P Blatzer.
  • Bleicher Charles J, lab, bds 211 D South.
  • Bleicher Gertrude M, bds 211 D South.
  • Bleicher John, lab, res 211 D South.
  • Bliese Rev Otto C, pastor St Thomas Lutheran church, res 332 Western av S.
  • Bliesner Lawrence D, baggage agt D & M R R, bds Spencer House.
  • Blue Wm, lineman Cheboygan Electric Light & Power Co, res 400 Cleveland av.
  • Blundell Minnie (wid Elias), res 126 Huron S.
  • Board of Education, High School.
  • Black Isabella M, tchr High School, bds 221 Ball S.
  • Blais Regis, lab, res 964 1st AV.
  • BLAKE HENRY A (H A Blake & Son), res 314 Huron S, Tel North 4.
  • BLAKE H A & SON (Henry A and John A), Founders and Machinists, Mfrs Marine and Stationary Engines, Iron and Brass Castings, Steamboat and Mill Supplies, cor 1st and Water on the Dock, Tel 3. (See left top lines.)
  • Blake Jessie, bds 314 Huron S.
  • BLAKE JOHN A (H A Blake & Son), res 313 Sammons, Tel Main 41.
  • BLAKE WM H, Pres and Mngr Cheboygan Telephone Co, res e s Cuyler av 1 s of Court.
  • Blampied Walter, lab Pfister & Vogel Leather Co, res n s Lincoln av W 5 w of Loomis.
  • Blank Anton, bds Fred Pauly.
  • Blank John, policeman, res n e cor Mackinaw av and Western av.
  • Bockes Herbert D, lumber scaler Embury-Martin Lumber Co, res 503 Dresser.
  • Bockes Mary, res 321 Huron S.
  • Boda Joseph P, lab, res n s David 5 e of Fulton.
  • Bodier Mary (wid Cyril), res 701 Huron W.
  • Bodziewski John, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 442 Cleveland av.
  • BOGGS FRANK K, Sec Embury-Martin Lumber Co, res s w cor Huron S and Nelson.
  • Boggs Kate K (wid Wm G), res s w cor Huron and Nelson.
  • Bohn Augusta (J & A Bohn), res 108 Main S.
  • Bolin Julius (J & A Bohr), res 108 Main S.
  • Bohn Minnie R, clk J & A Bohn, bds 108 Main S.
  • Bohn J & A (Julius and Augusta), hardware 108 Main South.
  • Bohn Mina L, dom 125 Main N.
  • Bois David, fisherman, bds 204 B South.
  • Bolly Mrs Florence, res 210 C South.
  • Bondie Anthony, res 311 6th.
  • Bondie Frederick E, woodwkr, res 129 D South.
  • Bonin Alvina, dressmkr, bds 438 Cleveland av.
  • Bonin Frank G, blksmith, res 106 B South.
  • Bonin Frederick, lab, bds 438 Cleveland av.
  • Bonin Mary L (wid Frank), res 438 Cleveland av.
  • Bonin Wm, lumber inspr Archibald & Hagadorn, bds 106 B South.
  • Bonneau Telesfore M, lab, res 729 Main N.
  • Bonscore Andrew, lab, res 111 Duncan av.
  • Boone Wm A, carp, res 947 1st W.
  • Boone Wm J, lab, bds 947 1st W.
  • Booth Fisheries Co, David A Trumpour supt, river front nr State st brigde.
  • Booth Otto, U S lighthouse keeper, res 606 Water.
  • Bork August, switchman, res 344 South av.
  • Bork August Jr, lab, bds 344 South av.
  • Bork Ben, bds 344 South av.
  • Bork John, lab, bds 344 South av.
  • Bork Joseph, woodsman, bds 344 South av.
  • Bork Stanley, lab, bds 344 South av.
  • Borrow Wm H, yd master, res 919 Dot.
  • Botsford A J, cook, res 508 Bailey N.
  • BOUCHARD MRS CARRIE A (Bouchard & Bouchard), Notary Public Gerow Blk, 319 Main N, res 107 Huron N.
  • BOUCHARD EDWARD A (Bouchard & Bouchard), General Insurance, Real Estate, Surety Bonds, Loans and Justice of the Peace, Gerow Blk, 319 Main N, Tel Main 31; res 107 Huron N, Tel Main 70. (See front cover.)
  • Bouchard Fred, bus driver New Cheboygan Hotel, res 700 Western av S.
  • BOUCHARD & BOUCHARD (Edward A and Carrie A), General Insurance, Gerow Blk, 319 Main N. (See front cover.)
  • Boucher Bernice, tchr, bds 325 Dresser.
  • Boucher Harry, marine engr, bds 325 Dresser.
  • Boucher Hazen A, asst pharmacist Cheboygan Drug Co, bds 325 Dresser.
  • Boucher John B, foreman J J Post Hdware Co, res 325 Dresser.
  • Boucher Russell, bricklyr, bds 325 Dresser.
  • Boudreau Frank X, barber basement 233 Main N, res 123 Western av N.
  • Boulanger Edouige, dressmkr, bds 620 Division.
  • Bourdeau Nels, grocer, res 501 Mackinaw av.
  • Bourgeois Edmund, lab, bds 704 Palmyra.
  • Bourgeois Elias, lab, bds 704 Palmyra.
  • Bourgeois Joseph, lab, res 704 Palmyra.
  • Bourgeois Rose L, clk N Y Racket Store, bds 704 Palmyra.
  • Bourrie David, carp J Bourrie, res 118 C South.
  • BOURRIE JOSEPH, Planing Mill, Contractor and Builder and Dealer in Building Materials, s w cor State and Ball, res 700 Division. (See page 5.)
  • Bourrie Joseph E, mach hand J Bourrie, bds 700 Division.
  • Bourrie Marie D, bds 700 Division.
  • Bourrie Napoleon, bookkpr J Bourrie bds 700 Division.
  • Bourrie Sarah, bds 700 Division.
  • Boursau John J, lab, res 313 Todd.
  • Boursau Patrick W, lab, res 101 6th E.
  • Boutin Stephen, lab, bds Columbian Hotel.
  • Bowen Adelbert, well driller 121 North, res same.
  • Bowen David, county surveyor, Court House, res Onaway, Mich.
  • Bowen Elizabeth (wid John) res 817 Mackinaw av.
  • Bower May, bds 230 Backus.
  • Bowman Nettie, dressmkr 401 State W, res same.
  • Brackett Annie M, music tchr 319 Court, bds same.
  • BRACKETT FRANK E, Drugs. Toilet Articles and Druggists' Sundries, also Mayor, 113 State W, Tel Main 173; res 319 Court, Tel Main 191. (See left bottom lines.)
  • Brackett Frank E Jr, student, bds 319 Court.
  • Brackett Lottie, tchr, bds 319 Court.
  • Braddock Niles A, lumber inspr, res 412 Dresser.
  • Bradley Wavia, dom 311 Main S.
  • Brady Amy E (wid Wm H), res 601 4th E.
  • Brady John A, lab, bds 601 4th E.
  • Braham George W, foreman Cheboygan News, res 107 Western av N.
  • Braham J Clarence, lab, bds 249 North.
  • Braham Robert, carp, res 249 North.
  • Brams Samuel, trav salesman, res 330 Dresser.
  • Brannack Frank, fisherman, bds 1002 Mackinaw av.
  • Brannack George W, carp contr 815 Huron S, res same.
  • Brannack James F, cooper, res 736 Huron S.
  • Brannack Jefferson, cooper, bds Mrs Harriet Sherman.
  • Brannack Mary (wid Charles), res 1002 Mackinaw av.
  • Brattstrom Annie, dom 109 Bailey S.
  • Brattstrom Charles, lab, res 245 Gerow.
  • Brattstrom Hulda, dom 458 Main S.
  • Bray George, woodsman, bds 309 C North.
  • Bray John O, woodsman, bds 309 C North.
  • Bray Mary C, bds 309 C North.
  • Bray Oliver, woodsman, res 309 C North.
  • Brazel Charles H, vet surgeon, s e cor E N and 4th E, res same.
  • Brazel Constance A, clk, bds Charles H Brazel.
  • Brazel Helen M, student, bds Charles H Brazel.
  • Brazel Lillian R, student, bds Charles H Brazel.
  • Brazel Lucy A, smstrs, bds Charles H Brazel.
  • Brazel Mary F, bds Charles H Brazel.
  • Brazel Peter B, snow plow mnfr 223 Huron S, res 405 Division.
  • Brennan Blanche, student, bds 216 B North.
  • Brennan Ellen (wid Patrick), res 216 B North.
  • Brennan Ellen, clk, bds 216 B North.
  • Brennan Margaret, cashr, bds 216 B North.
  • Brennan Thomas, res 408 Antoine.
  • Brenner Issac J, shingle weaver, res 236 E North.
  • Breso Peter, bridgetndr, res 199 James.
  • Breton Andrew, lab, bds 222 D North.
  • Breton Frank N, lab, res 222 D North.
  • Breton Leo L, lab, bds 222 D North.
  • Breton Oscar N, lab, res 222 D North.
  • Briggs Charles E, sailor, bds 1257 Mackinaw av.
  • Briggs Delia (wid John P), res 1257 Mackinaw av.
  • Brill George V, gardener, res 517 Lafayette av.
  • Brill Michael L, filer, res 1115 Randolph.
  • Brissette Eli, lab, res 209 Abbott.
  • Brock, Alex, fisherman, res 417 Garfield av.
  • Brockway Mrs Loetta, res 505 Main N.
  • Broda John, lab, res 14 Tannery set.
  • Brogan James, res 123 C South.
  • Brogan Margaret (wid Bernard), res 519 State E.
  • Brogan Mary, housekpr 123 C South.
  • Brooks James, lab, res s s Pinehill av 8 w of Loomis.
  • Brooks James, painter, res 352 Young.
  • Brooks Wm A, lab, res 100 Bancroft.
  • Brown Carl, student, bds 220 Bailey S.
  • Brown C Harold, student, bds 215 Bailey S.
  • Brown Emmett, clk J N Brown, bds 100 Main S.
  • BROWN GEORGE G, Cashier Cheboygan State Bank, res 220 Bailey S, Tel 150.
  • Brown George R, steward, res 424 Dresser.
  • Brown James N, general store 100 Main S, res same.
  • Brown John, bottler P X Molony, Lincoln av, Pattersonville.
  • Brown Michael W, grocer, 122-124 Main S, res same.
  • Brown Mitchell S, clk J N Brown, res 100 Main S.
  • Brown Will A, court reptr, Court House, res 215 Bailey South.
  • Brown Wm, mach H A Blake & Son.
  • Brozek Samuel, lab, res 239 C North.
  • Bruder Gustav, lab, res 265 Mackinaw av.
  • Bruder Helen, sorter, bds 265 Mackinaw av.
  • Bruder Wilhelmina (wid Charles), bds 265 Mackinaw av.
  • Bruen Mrs Catherine, propr Globe House, res same.
  • Bruen John, res 331 Huron N.
  • Brussick Andrew, lab, M D Olds.
  • Brussick Stanley, bolter M D Olds.
  • Brusso Louis, lab M D Olds, res 412 George.
  • Bryan John W (Clune & Bryan), res Alpena, Mich.
  • Buchanan Charles H, lab, res 1344 Court.
  • Buchanan E Maude, bds 1344 Court.
  • Buchanan N Julia, bds 1344 Court.
  • Buchanan Rutherford B, lab, bds 1344 Court.
  • Buchanan Viola L, bds 1344 Court.
  • BUERGER VINCENT, Practical Horseshoeing and General Blacksmithing, Wagon and Sleigh Work, ft of Elm W, res 359 Young.
  • Bugniske Peter, lab Embury-Martin Lumber Co., res 805 Western av S.
  • Bunker Charles, foreman Cheboygan T & W Co, res 1020 Main S.
  • Bunker Jesse, tug capt, bds Charles Hotel.
  • Bunker Ralph, lab, bds 1020 Main S.
  • Bunker Roy, lab, bds 1020 Main S.
  • Bunton Charles D, res 115 C North.
  • Burdo Nelson J, second hand goods 408 Mackinaw av, res 501 same.
  • Burkland Fred, lab M D Olds, res 113 Sutherland av.
  • Burkland Thyrza, student, bds 113 Sutherland av.
  • Burley Chester F, lab L Lyons, bds 1313 Court.
  • Burley George A, lab L Lyons, bds 1313 Court.
  • Burley Hazel A, bds 1313 Court.
  • Burley M Frances (wid John), res 1313 Coutr.
  • Burnett Mame E, clk N Y Racket Store, bds 423 Elm.
  • Burnett Robert, asst filer M D Olds, res 115 D South.
  • Burns R Arthur, lab M D Olds, bds 409 D North.
  • Burns Sherry S, sailor, res 409 D North.
  • Burrell Charles W, lab, bds Thomas W Burrell.
  • Burrell Delbert W, lumber scaler, bds Thomas W Burrell.
  • Burrell Ethel M, student, bds Thomas W Burrell.
  • Burrell Thomas W, lumberman, res w s Molony 2d s of Abbott.
  • Burrows Arnold C, meat ctr, bds 204 B South.
  • Burrows Robert J, meat ctr City Meat Market, res 406 Ball.
  • Bursaw Joseph H, lab, res r 201 F South.
  • Burso Alexander, lab, bds 433 James.
  • Burso Peter, bridgetndr, res 433 James.
  • Burton David, clk, bds 964 1st W.
  • Burton Nancy A (wid Thompson), res 503 4th E.
  • Buschey Joseph, woodsman, res 99 Gerow.
  • Butterfield Alva, vessel capt, res 423 State W.
  • Butterfield Odah, bds 423 State W.
  • Butterfield Samuel A, wheelman, bds 423 State W.

  • Cable Piano Co, Fred Schmidt agt, 109 Main N.
  • Cadieua Agnes, student, bds 621 3d E.
  • Cadieua Joseph H, cleaner 420 Main N, res 621 3d E.
  • Cadieux Fred, lab Embury-Martin Lumber Co, res 125 C South.
  • Cadieux Joseph, lab Embury-Martin .Lumber Co, bds Wm E Cadieux.
  • Cadieux Mabel, clk, bds 335 Todd.
  • Cadieux Ozell, lab, res 335 Todd.
  • Cadieux Wm, carp, res 229 Pinehill av.
  • Cadieux Wm Jr, lab, bds 229 Pinehill av.
  • Cadieux Wm E, lab Embury-Martin Lumber Co, res Lake W w of lumber mill.
  • Cain Jetta, student, bds 218 Bailey N.
  • Cain Martin, dentist 219 Main N, rms 218 Bailey N.
  • Cameron Angus J, engr, bds 623 Lincoln av W.
  • Cameron Anna E, clk The Glover Co, bds 623 Lincoln av West.
  • Cameron Donald H, trav agt, bds 623 Lincoln av W.
  • Cameron Jennie C, smstrs, bds 623 Lincoln av W.
  • Cameron Maria J (wid Allan), res 623 Lincoln av W.
  • Cameron Rose A, genl delivery clk P O, bds 623 Lincoln av W.
  • Campbell Alexander, propr New Campbell House, res same.
  • Campbell Archibald K, milk, res 332 Bailey N.
  • Campbell Edith P, agt The Gately Co, bds 123 Main.
  • Campbell Edna P, bds 333 Bailey N.
  • Campbell Ethelstan B, lab M D Olds, bds 536 James.
  • Campbell Frederick, lab, bds 425 Huron N.
  • Campbell James, lab, bds 236 Duncan av.
  • Campbell James M, millwright, res 536 James.
  • Campbell Mary, bds 425 Huron N.
  • Campbell Ranald, lab, res 425 Huron N.
  • Campbell Samuel Jr, asst filer M D Olds, res 423 Elm.
  • Campbell Samuel B, filer M D Olds, bds 119 Bailey N.
  • Campbell Sidney O, sawyer M D Olds, res 236 Duncan.
  • Campbell Violet J, bds 333 Bailey N.
  • Capstraw Akin, res 211 C South.
  • Capstraw Ernest, lab, bds 215 E North.
  • Capstraw John, lab, bds 215 E North.
  • Capstraw Joseph, lab, res 215 E North.
  • Carey Mrs Anna, res 209 F South.
  • Carlberg Frank A, lab, res 521 Duncan av.
  • Carlson Ada, bds 245 Gerow.
  • Carlson Albert, lab M D Olds, res 245 Gerow.
  • Carlson Andrew, lab, res 511 Duncan av.
  • Carlson Anna, bds 197 Bancroft.
  • Carlson Anna, dom 542 Huron S.
  • Carlson Arved, carp, res 220 Duncan av.
  • Carlson Axel, lab M D Olds, res 623 1st E.
  • Carlson Charles, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Carlson Esther, bds 623 1st E.
  • Carlson George, sawyer M D Olds, bds 245 Gerow.
  • Carlson Harvey, yd man Embury-Martin Lumber Co, bds 179 Bancroft.
  • Carlson Jennie, bds 197 Bancroft.
  • Carlson Judith, bds 245 Gerow.
  • Carlson Peter, lab, res 197 Bancroft.
  • Carmody Michael, propr Saratoga Cafe, res 318 Huron North.
  • Carney James H, lab, res 505 Mackinaw av.
  • Carney James H Jr, lab, bds 505 Mackinaw av.
  • Carney Margaret, bds 505 Mackinaw av.
  • Carow Charles C, lab, bds 345 (19) Bellant.
  • Carow Rachel C, stenogr C L Marquette, bds 345 (19) Bellant.
  • Carow Samuel A, tug capt Cheboygan T & W Co, res 345 (19) Bellant.
  • Carr Frederick, student, bds Joseph Carr.
  • Carr Herbert, lab, bds Joseph Carr.
  • Carr Joseph, lab, res n s State w 2 of Watson av.
  • Carr Samuel J, lab, bds Joseph Carr.
  • Carrier Frederick, lab, bds Henry C Carrier.
  • Carrier Henry C, lab, res w s Western av S, 1 s of Lincoln av W.
  • Carrier Henry N, lab, res 816 1st W.
  • Carrier Jennie, bds Henry C Carrier.
  • Carrier Minnie, bds Henry C Carrier.
  • Carrier Peter, lab, bds Henry C Carrier.
  • Carrier Rose, bds 816 1st W.
  • Carrier Wm, emp Cheboygan Nov Turn Wks, bds Henry C Carrier.
  • Carroll Thomas P, steward Elks Temple, res 410 State East.
  • Carter Alfred E, carp M D Olds, res 1246 Mackinaw av.
  • Carter Allen, lab, bds 408 Mackinaw av.
  • CASE GEORGE N, City Clerk, City Hall, res 419 Taylor.
  • Caswell George, rigger, bds 420 1st W.
  • Caswell Joseph, paperhanger, res 420 1st W.
  • Caswell Marietta, student, bds 420 1st W.
  • Cayford Charles, life saver, res 542 Bailey N.
  • Central Boarding House, Airs Phoebe E Fullerton propr, 123 Main S.
  • Central School, Allan D Grigsby principal, s e cor Bailey S and Pine.
  • Chambers Wm H, condr D & M R R, res 503 Bailey N.
  • Champagne Regius, lab, res 319 Duncan av.
  • Champaigne Frank, clk G D Champaigne, bds 111 B North.
  • Champaigne George J, mach, res 324 Bellant.
  • Champaigne Gustaf D, grocer 111 B North, res same.
  • Champaigne LeRoy, lab, bds 324 Bellant.
  • Champlin Albert D, barber A T McClintic, res 208 State West.
  • Chapin Wayland B, fisherman, res 301 Bailey N.
  • Chapman Wm E, patternmkr H A Blake, res 611 Cleveland av.
  • CHAPMAN W EARLE, Physician and Surgeon, Office Hours 2 to 4 and 7 to 8 p m, First Natl Bank Bldg, Tel North 74; res 337 Sammons, Tel South 74.
  • Charbonneau John B, millwright Embury-Martin Lumber Co, res e s Mackinaw av 1/2 mile n of Western.
  • Charbonneau Louise, dom 220 Bailey S.
  • Charles Hotel, Charles J Schaefer propr, 200 State W.
  • Chase Martin J, engineer, res 310 State W.
  • Chase Sadie, bds 310 State W.
  • Cheboygan Band, 111 Main N.
  • CHEBOYGAN BOILER WORKS, James McGregor Propr, Boiler Makers, Marine Boilers, Smoke Stacks, n e cor 1st W and Huron N. Tel 40. (See page 4.)
  • CHEBOYGAN BOTTLING WORKS, P X Moloney Propr, Bottlers of Carbonated Waters, Ammonia and Blueing, Imperial Ginger Ale a Specialty, 242 Main S, Tel 331.
  • CHEBOYGAN BREWING & MALTING CO, D W Thoma Pres and Treas, A R Riebeth Sec, Brewers and Bottlers, 406 Main S, Tel 20. (See right top lines.)
  • CHEBOYGAN CARRIAGE SHOP, Joseph A St Jean Propr, 109 Main S.
  • CHEBOYGAN CHAMBER OF COMMERCE, J H Clune Pres, V D Sprague Vice-Pres, J C Rittenhouse Sec, A W Ramsay Treas, Secy's Office First Natl Bank Bldg, Tel Main 92.
  • CHEBOYGAN COUNTY ABSTRACT CO, Harry J Cox Mngr, Complete Abstracts and Tax Histories of All Lands in Cheboygan County, Real Estate and Insurance, 318 Main N, Tel 2. (See right bottom lines.)
  • CHEBOYGAN COUNTY SAVINGS BANK, James F Molony Pres, W L Martin 1st Vice-Pres, John H Clune 2d Vice-Pres, Percy T Dudley Cashier, Frost-Kesseler Block, s w cor Main and Division, Tel Main 220. (See left top lines.)
  • CHEBOYGAN DEMOCRAT (Weekly), Edward Forsyth Editor and Propr, 310 Division, Tel Main 12. (See page 4.)
  • Cheboygan Driving Park, n s Lincoln av W nr city limits
  • CHEBOYGAN DRUG CO, S P Marks Pres, C B Marks, Sec and Treas, Drugs, Toilet Articles, Druggists' Sundries, etc, 221 Main N, Tel Main 14. (See left top lines.)
  • CHEBOYGAN ELECTRIC LIGHT AND POWER CO, John R MacArthur Pres, Frank B Spencer Sec, Herbert E Reagan Treas, 303 Main S, Tel Main 24. (See backbone and right and left top lines.)
  • CHEBOYGAN FLOUR MILL CO, Herbert E Reagan Pres, Franklin S Ritter Vice-Pres, Clark J MacArthur Sec and Treas, 443 Huron S, Tel Main 145. (See back cover and right top lines.)
  • CHEBOYGAN FOUNDRY AND MACHINE SHOP, H A Blake & Son Proprs, Steamboat and Tug Work, Steam Pipe and Steam Fittings, Brass and Iron Castings, cor 1st and Water, Tel 3. (See left top lines.)
  • CHEBOYGAN GAS LIGHT CO, John R MacArthur Pres, Herbert E Reagan Treas, Frank B Spencer Sec, 303 Main S, Tel Main 24. (See backbone and right and left top lines.)
  • CHEBOYGAN MNFG CO, (Thomas A Martin, George Annand), Sash Doors and Blinds and Builders' Materials, 829 Huron N.
  • Cheboygan Military Orchestra, James P Doyle leader, 201 State E.
  • CHEBOYGAN NEWS THE (Weekly), C L Smyth & Co Proprs, 209 Main N, Tel Main 158.
  • CHEBOYGAN NOVELTY TURNING WORKS, (G A Hugill) 209-235 Main S, Tel Main 213.
  • CHEBOYGAN PAPER CO, H A Frambach Pres, A F McArthur Vice-Pres, B C Jolly Sec and Treas, Main S ft of Seymour, Tel 33. (See inside back cover.)
  • CHEBOYGAN PEA CANNING CO, George E Frost Pres, A W Ramsay Sec and Treas. Joseph E Cueny Mngr, Office 228 Main N, Factory w s Cuyler 3 s of Court.
  • CHEBOYGAN PUBLIC LIBRARY, Mrs Mary M Benedict Librarian, Mabel E Roberts Asst Librarian, New Gerow Blk, 307 Main N.
  • CHEBOYGAN REALTY CO, Vet S Moloney Mngr, Real Estate, Cut over Timber Lands, Farming Lands, Resort Property and General Insurance, 231 Main N, Tel 181. (See left top lines and page 2).
  • CHEBOYGAN STATE BANK, Frank Shepherd Pres, Wm P DeKlyne 1st Vice-Pres, Dudley E Waters 2d Vice-Pres, George G Brown Cashier, George D Nimmo Asst Cashier, 316 Main N. (See front cover.)
  • CHEBOYGAN TELEPHONE CO, W H Blake Pres and Mngr, M M Benedict Sec, A W Ramsay Treas, Paquette Blk, Tel 301. (See right top lines.)
  • Cheboygan Towing and Wrecking Co, C L Marquette mngr, 319 Main N.
  • CHEBOYGAN TRIBUNE (Weekly), Charles S Ramsay Propr and Editor, 216 Main N, Tel Main 13. (See page 5.)
  • Chevalier Charles, lab, res 531 Antoine.
  • Chevalier Henry, lab, bds Columbian Hotel.
  • Chevalier Joseph, janitor First Natl Bank, res 439 Garleld av.
  • Chimner Frederick J, bookkpr Peter Chimner, bds 135 Benton.
  • Chimner Loretta, bds 103 Huron N.
  • Chimner Peter, agrl implts 201-203 Main S, res 135 Benton.
  • Church Fannie C, bookkpr Cheboygan Flour Mill Co, bds 602 Mackinaw av.
  • Church Hugh E, grocer, 602 Mackinaw av, res same.
  • Ciorzynski Joseph, lab, bds 306 D North.
  • Cipris Valentine, foreman Pfister & Vogel Leather Co, res 225 C North.
  • CITY DRUG STORE, Sangster & Riggs Proprs, 232 Main N, Tel 68. (See left bottom lines.)
  • City Hall, n w cor Backus and Huron N.
  • CITY MEAT MARKET, Thomas H Stevenson Propr, 407 Main N, Tel Main 80. (See left bottom lines.)
  • City Opera House, Miles Riggs mngr, City Hall bldg.
  • City Sand and Gravel Co, Lottie Sammons mngr, s s Pinehill av 6 w of Loomis.
  • City Water Works, Alex McKay chief engr, n w cor Lake and Huron.
  • Clark David, lab, res 625 1st W.
  • Clark Elizabeth E, milliner, bds 625 1st W.
  • Clark Ethel, student, bds 625 1st W .
  • Clark Florence, student, bds 625 lst W.
  • Clark George C, carp M D Olds, res 218 B South.
  • Clark Gertrude, tchr, bds 625 1st W.
  • Clark James E, hoopmkr, res 518 1st W.
  • Clark Lawrence W, asst bkkpr, res 946 1st W.
  • Clark Mary C, housekpr 218 B South.
  • Clark Maude, tchr, bds 625 1st W.
  • Clark May, tchr Gerow School, bds 625 1st W.
  • Clark Spencer, engr, res 108 State E.
  • Clark Willis, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 911 Main S.
  • Clark Wm J, engr, bds 625 1st W.
  • Clearmeau Martin, longshoreman, res 416 James.
  • Cleary C Olive, bds 302 Bellant.
  • Cleary Ellen W, stenogr, bds 302 Bellant.
  • Cleary James B, lab, bds 302 Bellant.
  • Cleary J Edward, appr J Nail, bds 302 Bellant.
  • Cleary Margaret M, dressmkr, 302 Bellant, bds same.
  • Cleftaski Anthony, lab, res s s Lalonde 1 w of Western.
  • Clement Jasper, bds 234 C South.
  • Clement Joseph, mach hd, res 234 C South.
  • Cline Elias W, engr Cheboygan Paper Co, res 118 Harrison av.
  • Cline George W, clk E F Newell, bds 118 Harrison av.
  • Cline Laura M, bds 118 Harrison av.
  • Cline Zina, mach hd, bds 118 Harrison av.
  • Clover Olive, bds 419 Taylor.
  • Cluin Alice (wid John) housekpr 505 Lincoln av.
  • Cluley John B, tchr manual training public schools, bds 504 Pine.
  • Clune Alice, tchr, bds 629 Main N.
  • Clune Fay, student, bds 629 Main N.
  • Clune Fay J, lab, bds 400 State E.
  • Clune Harry J, clk J Clune, bds 629 Main N.
  • Clune James P (Clune and Bryan), res 400 State E.
  • CLUNE JOHN H, 2d Vice-Pres Cheboygan County Savings Bank, Furniture, Carpets, Wall Paper, Pianos Organs and Sewing Machines, 612 Main N, Tel 227, res 629 same, Tel 159.
  • Clune Mack J, student, bds 400 State E.
  • Clune Thomas P, clk J H Clune, bds 629 Main N.
  • CLUNE & BRYAN (James P Clune, John W Bryan), Props The Delmonto, 425 Main N.
  • CLUTE CHARLES G, Sheriff 404 Huron S, res same.
  • Coan Catherine (wid Patrick) res Bell nr Mackinaw av.
  • Coan Edward, lab, bds Bell nr Mackinaw av.
  • Coan Grace E, clk Leo Edelstein, bds Catherine Coan.
  • Coan James, boilermkr, bds Catherine Coan.
  • Coan John, lab, bds Catherine Coan.
  • Coan Robert J, printer Cheboygan Democrat, bds Catherine Coan.
  • Coan Wm, lab, bds Catherine Coan.
  • Cogsdill Ray W, bkkpr M D Olds, bds 322 Dresser.
  • Colahn Stewart, lab, res s s Division 1 w M C R R.
  • Colbath George E, fisherman, res 995 Mackinaw av.
  • Cole Bert, lab, res 114 Pine e.
  • Cole Bert S, clk N Y Racket Store, bds Spencer House.
  • Cole Gertrude, bds 294 Mackinaw av.
  • Cole Louis, sailor, res 514 Mackinaw av.
  • Cole Mary (wid Joseph), bds 514 Mackinaw av.
  • Cole Mary, dressmkr 114 Pine E, res same.
  • Collins Bridget (wid Thomas), bds 211 C South.
  • Collins Catherine, head waiter New Cheboygan Hotel.
  • Collins Patrick, bridge tndr, res 700 Dresser.
  • Collins Zetta, waiter New Cheboygan Hotel.
  • Collison Alexander, lab, bds Wm Collison.
  • Collison John S, printer, bds Wm Collison.
  • Collison Wm, res w s Harris 3 s of State W.
  • COLUMBIAN HOTEL, Rates $1.00 per day. Special Rate by Week, First-class Rooms and Board, Satisfaction guaranteed. Wm Ayotte Propr, 331-333 Water.
  • Columbus Edward, lab, bds Charles Hotel.
  • Comartin Adolph, lab, bds Columbian Hotel.
  • Comartin Frank, watchman M D Olds, bds 700 3d E.
  • Comartin Sophia (wid Abraham), res 700 3d E.
  • Combs Marvin, engr Pfister & Vogel Leather Co, res 1608 Main S.
  • Comps Charles F, shingle weaver, res s w cor Abbott and Lafayette.
  • Comps Martha, tailoress P J Bilitzke, bds Charles F Comps.
  • CONBOY WM H, Dentist, Office Hours 8 to 12 a m, 1 to 5 and 7 to 8 p m. Frost-Kesseler Blk. Tel North 77, res 120 Huron S. Tel Main 142.
  • Connelly Charles, lab, bds 716 Western av S.
  • Connelly Frank, lab, bds 716 Western av S.
  • Connelly James, lab, bds 716 Western av S.
  • Connelly Marian, smstrs, bds 716 Western av S.
  • Connelly Sarah (wid John), res 716 Western av S.
  • Connor Wm, res 1125 1st W.
  • Connors Joseph, lab, bds Columbian Hotel.
  • Conway Francis, saloon, 326 Main N, res 111 B South.
  • Cook Alice, milliner, bds 245 North.
  • Cook Carl, student, bds 201 Western av N.
  • Cook Charles F, shoemkr 118 Main N, res 201 Western av N.
  • Cook Charles H, farmer, res 109 Lafayette av.
  • Cook Edna M, bds 109 Lafayette av.
  • Cook Elmer E, tug capt, res 754 Huron S.
  • Cook Emma, bds 201 Western av N.
  • Cook Ethel R, clk N Y Racket Store, bds 109 Lafayette.
  • Cook Mary J (wid James), bds 245 North.
  • Cook Minnie, tchr, bds 201 Western av N.
  • Coole Emil, lab Pfeister & Vogel Leather Co, res 28 Tannery set.
  • Coole Peter, lab Pfeister & Vogel Leather Co, bds 28 Tannery set.
  • Cooley Ida V, prin Gerow and Galbraith Schools, bds 728 Mackinaw av.
  • Cooley Louise, dom, 456 Huron S.
  • Cooley Mabel, bds 420 Cuyler.
  • Cooley Rose, bds 420 Cuyler.
  • Coomer Joseph M, lab, res r 611 Duncan av.
  • Coomer Joseph O, lab, bds r 611 Duncan av.
  • Cooper Robert F, whol fish 610 Water, res 234 Backus.
  • Corcoran Owen E, janitor St Mary's Church, res 532 Duncan.
  • CORKEY JOSEPH M, Gen'l Contractor, Cement and Brick, 128 Center av, res same. Tel 53 N.
  • Corlett Alice C, tchr Central School, bds 300 Littlefield,
  • Corlett Charles E, master U S lightship, res 1228 Mackinaw av.
  • Corlett Daniel, clk, bds 300 Littlefield.
  • Corlett Jessie, tchr Eastern Av School, bds 300 Littlefield.
  • Corlett Julia, student, bds 300 Littlefield.
  • Corlett Maynard S, master U S lightship, res 300 Littlefield.
  • Corlett Minnie, bds 300 Littlefield.
  • Cornell Pliny F, fireman, res 1119 Fremont.
  • Cornwall Mary E (wid Joshua S), res 214 Brown.
  • Coro Wm, res n s David, 2 e of Fulton.
  • Corrow Andrew, driver Cheboygan Mnfg Co, res 310 State W.
  • Corrow Anthony, mach opr Arcade Theater, bds 310 State W.
  • Corrow Edward, lab, bds 625 3d E.
  • Corrow Gertrude, ironer Richards & Spaulding, bds 108 State W.
  • Corrow Paul, packer Booth Fishery Co, bds 108 State W.
  • Corrow Reuben, lab, res 205 E North.
  • Corrow Wm, lab, bds 109 State W.
  • Corrow Wm J, lab, bds 205 E North.
  • Cota Gertrude M, bds 13 Sutherland.
  • Cota Joseph A, tmstr, res 521 Lincoln av E.
  • Cota Peter J, tie mkr, res 43 Sutherland.
  • Cotey Joseph, carp, res s s Mill, 1 w of Main S.
  • Cotey Joseph M, lab, bds Joseph Cotey.
  • Coulter Samuel, day asst City Water Works, bds New Campbell House.
  • Coulter Thomas, engr, bds New Campbell House.
  • COUNTY CLERK'S OFFICE, Joel L. Barrett, County Clerk, Court House.
  • COUNTY JAIL, Charles G Clute, Sheriff and Prison Keeper, 404 Huron S.
  • COUNTY TREASURER'S OFFICE, Chris A Dickinson, County Treasurer, Court House.
  • Courlette Arthur, fisherman, bds 1228 Mackinaw av.
  • Courlette John, fisherman, bds 1228 Mackinaw av.
  • Courlette Lawrence, fisherman, bds 1228 Mackinaw av.
  • Courlette Ward, bds 1228 Mackinaw av.
  • COURT HOUSE, n w cor Main and Court.
  • Courtney Matthew, longshoreman, res 303 Todd.
  • Courval Frank, lab, res 304 Duncan av.
  • Courval Frank, longshoreman, res 216 Duncan av.
  • Courval Rose, bds 304 Duncan av.
  • Cousino Homer J, student, bds 312 George.
  • Cousino Jacob, res 312 George.
  • Coutue Mary, bds 1211 Mackinaw av.
  • Coutue Rose, dom, 314 Water.
  • Cox Ellen (wid John), bds 306 Pine.
  • Cox Grover, student, bds 306 Pine.
  • COX HARRY J, mngr Cheboygan County Abstract Co, bds 629 Main N.
  • Cox Wm M, barber Everett Haley, res 306 Pine.
  • Craig Anna B, bds 507 Locust.
  • Craig John R, baker, res 507 Locust.
  • Craig Stephen, lab, bds Columbian Hotel.
  • Crandall Avery B, photogr, 123 Main N, res 231 Dresser.
  • Crane Annie (wid John), res 609 Antoine.
  • Crawford Catherine (wid Wm H), res 224 North.
  • Crawford Frank, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Crawford Georgia A, tchr Gerow School, bds 224 North.
  • Cressey Charles, engr, bds Globe House.
  • Cron Oliver, foreman, res 1019 Mackinaw av.
  • Cronk Archie E, lab, bds 217 Center.
  • Cronk Asa B, drayman, 217 Center, res same.
  • Cronk Asa B Jr. lab, res n s Byron, 1 w of Palmyra.
  • Cronk Roy D, clk M W Brown, bds 217 Center.
  • Cronan Thomas, lab, bds 844 Main S.
  • Cross Lucille E, tailoress P J Bilitzke, bds 319 D North.
  • Cross Wm J, housemover 219 Pinehill av, res same.
  • Cross Wm J (Cross & Cross), res 634 Huron S.
  • Cross Wm N (Cross & Cross), res 366 Young.
  • CROSS & CROSS (Wm N and Wm J), Lawyers, Real Estate and Loans, Gerow Blk, 319 Main N, Tel Main 281.
  • Croteau Arthur, bartndr, res 855 Main S.
  • Crowl Ralph, lab M D Olds, res 312 South av.
  • CROWLEY DAVID H, Lawyer and Prosecuting Attorney Frost-Kesseler Blk, Tel Main 124, res 415 Bailey N, Tel Main 322.
  • Crowley Mrs Nina C, deputy county clk Court House, res 415 Bailey N.
  • Crown Pharmacy, Otto H Gebhardt Propr, 229 Main N.
  • Crumley Mary A (wid Thomas J), res s e cor Lincoln ave E and Garfield av.
  • Crumley Mary A, bds Mrs M A Crumley.
  • Crump Carrie M, bkkpr Pfiester & Vogel Leather Co, bds 1119 Main S.
  • CUENY BENJAMIN A, Drugs, Toilet Articles, etc, 403 Main N, Tel 178, res e s Bailey N, 4 n of Division. (See right bottom lines.)
  • Cueny John H (J E Cneny & Bro), bds 300 Main N.
  • Cueny Joseph E, mngr Cheboygan Pea Canning Co, rms 228 Main N.
  • CUENY JOSEPHINE (wid Joseph J), Grocer and Baker, 300-302 Main N, res same.
  • CUENY J E & BRO (Joseph E and John H) General Hardware, Plumbing and Heating, 413 Main N, Tel 17.
  • Cueny Louisa E, bds 300 Main N.
  • Cueny Wm F, mngr Mrs Josephine Cueny, res 420 Dresser.
  • Culhane Wm E, lab Embury-Martin Lumber Co, res 294 Mackinaw av.
  • Culman Frank, baker, F H Eilers.
  • Cummings Lydia, bds 411 4th E.
  • Cummings Mrs Rachel (wid Wm), res 416 Pine.
  • Cummings Wm J, freight and pass agt D & M R R, res 903 Mackinaw av.
  • Cumpain Jeanie, lab, bds 420 James.
  • Cumpain Lina, lab, res 420 James.
  • Cumpain Louis, carp, res 420 James.
  • Curran John, lab Ffister & Vogel Leather Co, res Lincoln av W.
  • Curran Margaret, dom 224 Huron S.
  • Currie Arthur A, agt American Exp Co, res 215 Backus.
  • Curtin David, lumber scaler, res 455 State W.
  • Curtin David J, harnessmkr, bds 455 State W.
  • Curtin Eugene, bds 455 State W.
  • Curtin Margaret, dressmkr 455 State W, bds same.
  • Curtin Michael J, cigarmkr, bds 455 State W.
  • Curtin Wm J, cigar mnfr, bds 455 State W.
  • Czarnecki Felix, lab, bds 328 C North.
  • Czarnecki Michael, lab, res 328 C North.

  • D & C NAVIGATION CO, McArthur Dock Agts, ft of Main. (See right top lines.)
  • Daley Isaac, res 507 Washington.
  • Daley Thomas, lab Cheboygan Mnfg Co, bds 625 3d E.
  • Dalgarno Irwin, driver Henry Barber, bds 315 Dresser.
  • Dalgarno Mrs Jacobina, bds 315 Dresser.
  • Dalton John E, engr, res 107 B South.
  • DALY EDWARD (Daly & McCallum), res 402 Cuyler.
  • DALY MRS ELLA F (Daly & McCallum), res 402 Cuyler.
  • DALY & McCALLUM (Edward Daly, Mrs. E. F. Daly), Agricultural Implements, Carriages, Wagons, Harness, Seeds and Tools, Gas and Gasoline Engines, 308-310 State, Tel Main 276. (See left bottom lines.)
  • Danforth Clark, plumber Henry Peets, bds Columbian Hotel.
  • Danzey Charles J, lab, bds 1237 Howard.
  • Darenfield Eadlor, lab, res 614 Palmyra S.
  • Dargan Wm J, driver Am Exp Co, rms 329 Main N.
  • Daugherty George H, cook, res 209 B South.
  • Davenport Millie, dom Spencer House.
  • Davidson James, farmer, res Tannery set.
  • Davidson John, res 417 Dresser.
  • Davies George O, boilermkr Cheboygan Boiler Wks, res w s Ball, 1 n of State.
  • Davies Otto L, boilermkr Cheboygan Boiler Wks, res 416 Ball N.
  • Davis Ned, lab, res 105 State E.
  • Davis Samuel, res 314 Young.
  • Davis Wm A, seed agt, bds 314 Young.
  • Davison Parker, roller Pfister & Vogel Leather Co, res 38 Tannery set.
  • Dawson Arthur I, lab, res 211 Clinton.
  • Dawson Edward G, lab, bds 222 E N.
  • Dawson Robert, lab, bds Henry Woodworth.
  • Dean Joseph, lab, res e s Garfield, 6 s of Abbott.
  • Debuschet Emil, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 33 Tannery set.
  • Debuschet Levi, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 26 Tannery set.
  • De Frain, see also Du Fresne.
  • De Frain Albert, lab, bds 735 Spooner.
  • De Frain Alfred E, appr, bds 735 Spooner.
  • De Frain Blanche V, student, bds 1020 Hancock.
  • De Frain Clyde C, lab, bds 1020 Hancock.
  • De Frain David, lab, bds 617 1st E.
  • De Frain Eli, tmstr, res 617 1st E.
  • De Frain George B, lab, res 1020 Hancock.
  • De Frain John L, sailor, res 728 Spooner.
  • De Frain Mrs Louise, bds 224 Brown.
  • De Frain Mary, bds 617 1st E.
  • De Frain Sidney, lab, res 735 Spooner.
  • De Frain Wilfred, wireman Cheboygan Electric Light & Power Co, res s s Lincoln av, 3 w of Spooner.
  • De Frain Wm, lab, bds 735 Spooner.
  • De Gowin Adelaide (wid Isaiah E), res 314 Main S.
  • De Gowin Bros (Isaac E), Joseph Louisignau mngr, hardware, 101 State W.
  • De Gowin Charles H, bds 314 Main S.
  • De Gowin Frank L, grocer, 103 State W, res 110 Huron S.
  • De Gowin Isaac E (De Gowin Bros), res 868 Main S.
  • De Gowin Moses, grocer and under sheriff, 204 State W, res 213 Backus.
  • Deibo Michel T, lab, res 84 Eastern av N.
  • Deibo Peter, res e s Cedar 1 s of James.
  • DE KLYNE WM P, Vice-Pres Cheboygan State Bank, Lumber Inspector, 431 Main N, res 319 Young. Tel 8.
  • De Klyne Wm P Jr. student, bds 319 Young.
  • Delikat George J, mach Pfister & Vogel Lumber Co, res 41 Tannery set.
  • DELMONTO THE, Clune & Bryan Proprs, Saloon and Billiards, 425 Main N.
  • Deloy Edward, lab Pfister & Vogel Leather Co, res Black River rd.
  • Deloy Wm E, lab Pfister & Vogel Leather Co.
  • De Marr Angeline (wid Henry), bds 28 Antoine.
  • Demera Archibald, lab Pfister & Vogel Leather Co, res Town Line.
  • Demmia Wm, porter, Spencer House.
  • Denewett enry, lab, res 7 Tannery set.
  • Denison Ida, dressmkr 700 Duncan av, bds same.
  • Denison Mary, tchr Eastern Av School, res 700 Duncan.
  • Dentton Edward, lab, bds 1225 Howard.
  • Dentton George S, lab, bds 471 Western av.
  • Dentton Ida A, bds 471 Western av.
  • Dentton John, gardener 1225 Howard, res same.
  • Dentton Wm J, lab, res 471 Western av.
  • Denver Clark, plumber, rms 324 Main N.
  • De Puy Ellen B (wid Wm F), res 508 Cuyler.
  • De Puy Harry R, cashier Cheboygan Electric Light & Power C, res 523 Main S.
  • De Puy Ora B, bds 508 Cuyler.
  • Derhammer Willard H, bartndr Saratoga Cafe, res 311 Water.
  • De Roshia Agnes M, dom, 434 State W.
  • Derosia Alex (Derosia Bros), bds 206 1st W.
  • Derosia Bros (Wm and Alex Derosia), wholesale fish, Cheboygan River, bet State E and 6th S.
  • Deroshia Fred, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Derosia Wm (Derosia Bros), res 206 1st W.
  • Derry Anna (wid W James), housekpr 638 Duncan av.
  • Derry Cora E, bds 117 C North.
  • Derry Edward A, boiler mkr, res 117 C North.
  • Derry Herbert S, cook, bds 117 C North.
  • Detroit & Mackinac R R Depot, W J Cummings agt, cor State and D & M R R tracks.
  • Dettman Archie, res e s Leslie, 1 n of Lalonde.
  • Dettman George, lab, res n w cor Duncan and Eastern.
  • Deurwoarder Julius, roller Pfister & Vogel Leather Co, bds 28 Tannery set.
  • DICKINSON CHRIS A, County Treasurer, Court house, res 1030 Randolph.
  • Dickman Albert, student, bds 354 Sammons.
  • Dickson Mabel L, student, bds 119 Duncan av.
  • Diekman Henry C, mngr Mrs Ida Diekman, bds 354 Sammons.
  • Diekman Ida (wid John), ice dealer 354 Sammons, res same.
  • Diekman Lena, teacher, bds 354 Sammons.
  • Diekman Marian, teacher, bds 354 Sammons.
  • Diekman Wm J, lab, res 1131 Randolph.
  • Diner Louis, lab, Cheboygan Mnfg Co., res r 316 State E.
  • Dineen Arthur M, bds Michael Dineen.
  • Dinneen David, bds Michael Dineen.
  • Dinneen Mary A, dressmkr Elsie Rand, bds Michael Dinneen.
  • Dinneen Michael, lab, res 805 Lafayette.
  • Dinneen Thomas, lab, bds Michael Dinneen.
  • Dinneen Wm, cigar mkr, bds Michael Dinneen.
  • Dissette Henry, bds New Campbell House.
  • Dissette Mary, bds Ernest Bigger.
  • Dissette Richard, lab Embury-Martin Lumber Co, bds New Campbell House.
  • Divine Mary W, tchr, Mackinaw Av School, bds 732 Mackinaw av.
  • Dixon George, molder H A Blake & Son, res 400 D N.
  • Dodd Block, n w cor Main and State W.
  • Dobson John, fisherman Robert Cooper, res 513 Mackinaw av.
  • Dodd Gardner C (G C Dodd & Co), res 315 Littlefield.
  • Dodd G C & Co (Gardner C Dodd), real estate, n e cor State W and Huron N.
  • Dodd Marion, bds 311 Mackinaw av.
  • Dodd Mary (wid Samuel), res 311 Mackinaw av.
  • Dodge Mary E, tchr Central School, bds 215 Ball S.
  • Doe Joseph W, bartndr Wm Galusha, res 512 Lincoln av W.
  • Doe Mrs Joseph, janitor Lincoln Av School, res 512 Lincoln av W.
  • Doherty Charles J, sailor, bds 527 Lafayette av.
  • Doherty Dwight, lab, bds John C Doherty.
  • Doherty Jeanette M (wid George W), res 124 B South.
  • Doherty John C, fireman M D Olds, res N S Hamden, nr Lafayette av.
  • Doner Edward, lab M D Olds, res 140 Center av.
  • Doner Louis, lab, bds 140 Center av.
  • Doner Oscar, res 140 Center.
  • Doner Wilfred, lab, bds 140 Center av.
  • Donnelly John M Jr, student, rms 430 Main N.
  • DONNELLY JOSEPH M, Wines, Liquors and Cigars, 430 Main N, res same.
  • Donnelly Josephena, student, bds 430 Main N.
  • Doranso John, sawyer, res e s Western av, 1 n of Mackinaw av.
  • Doranso John Jr, lab, bds John Doranso.
  • Dore Cephas, blacksmith and wagonmkr, 312 Division, res 812 Division.
  • Dorrigan Arthur, fireman, bds 703 1st W.
  • Dorrigan Dick, washer F R Ming, bds 703 1st W.
  • Dorrigan Harry, fireman, bds 703 1st W.
  • Dorrigan Henry, longshoreman, res 703 1st W.
  • Dorrigan Mary, bds 703 1st W.
  • Dorrigan Wm, driver, bds 703 1st W.
  • Douglass Eleanor (wid George), res 447 Western av.
  • Douglas Eleanor, bds 447 Western av.
  • Douglass Albert, lab, res 59 Tannery set.
  • Douglass Wm E, fireman, res Main S.
  • Downing John, carp, res 770 Moloney.
  • Downing Wesley, lab, bds 770 Moloney.
  • Doyle Amelia, bds 201 State E.
  • Doyle Gertrude M, bds 201 State E.
  • Doyle Hattie, bds 201 State E.
  • Doyle James A, saloon 201 State E, res same.
  • Doyle James P, musician, res 201 State E.
  • Doyle John, bds e s Dresser, 1 n of 1st W.
  • Doyle John, fisherman Robert Cooper, bds 204 B South.
  • Doyle Martin E, lab, res n w cor Lincoln av and Cuyler.
  • Doyle Thomas, bartndr Francis Conway, res 326 Main N
  • Doyle Walter J, lab, res 234 B North.
  • Doyle Wm H, bartndr James A Doyle, bds 201 State E.
  • Dozer Mrs Ida B, clk N Y Racket Store, res 413 Home.
  • Droski Ladislaus, lab, res n s Byron, 1 w of Loomis.
  • Dubois Frank, res 219 Bailey N.
  • Dubois Frank Jr, bookpr, res 219 Bailey N.
  • Dudkiewicz Agnes (wid Michael), res 514 3rd E.
  • Dudkiewicz Joseph, lab, bds 514 3rd E.
  • DUDLEY PERCY T, Cashier Cheboygan County Savings Bank, res 311 Main S. Tel Main 247.
  • Dues David E, mngr The Arcade Theatre, res 618 Mackinaw av.
  • Duffey John, U S range light keeper, res 606 Water.
  • Duffin S James, sec The Glover Co, bds 221 Backus.
  • Duffiena George, mason, bds 121 B North.
  • Duffiena Gust, lab, bds 121 B North.
  • Duffiena John, lab, bds 121 B North.
  • Duffiena M Madeline (wid Francis), res 121 B North.
  • Duffiena Mary, bds 121 B North.
  • Duffiney Charles E (Steiner & Duffiney), res 455 Duncan av.
  • Duffiney Fred, teamster Cheboygan Flour Mill Co, res 527 Duncan av.
  • Duffiney Joseph, res 527 Duncan av.
  • Duffiney Mrs Salina, bds 238 C N.
  • Duffiney Zeffery F, lab, res n s Gerow, 3 e of Sutherland.
  • Duffiney Wm G, mach, res 400 George.
  • Du Fresne, see also De Frain.
  • Du Fresne M Anna, clk E A Lee & Co, bds 232 D South.
  • Du Fresne Clara N, bds 232 D South.
  • Du Fresne John B, carp contr, 128 E S, res same.
  • Du Fresne Louis, carp, res 232 D South.
  • Du Fresne Wm A, carp, bds 232 D South.
  • Dugay Fred, lab, Cheboygan Bwg & Malting Co.
  • Dugay John, lab Embury-Martin Lumber Co, res 335 D North.
  • Dugay Millie, bds 335 D North.
  • Duman Wm, lab Cheboygan Flour Mill Co, bds Hotel Summit.
  • Dumaw Floyd, lab, bds 213 F South.
  • Dumaw Wm, lab, res 213 F South.
  • Dumont David, lab, res 274 Mackinaw av.
  • Dunbar Mrs Agnes A, nurse, 324 Main N, res same.
  • Duncan School, e s Eastern av N, 2 s of Bancroft.
  • Dundon John, lab, res 1406 Court.
  • Dunlap John, lab, bds Columbian Hotel.
  • Dunn Charles, lab, res 517 Mackinaw av W.
  • Dunn Elizabeth (wid John), res e s Garfield av, 2 s of Lincoln av.
  • Dunn Vernie, lab, res 728 Spooner.
  • Duprey Wm, lab, res 522 Cleveland av.
  • Duralski Charles, sawyer M D Olds, res 521 3rd E.
  • Durand Edward N, treas The Glover Co, res 227 Dresser.
  • Durell Ellen (wid Edward), res 620 Loomis.
  • Duthie Frank L, meat ctr G A Barber, res 547 Bailey N.
  • Duval Frank, lab, bds Hub Hotel.
  • Duval Mrs Hattie, dressmkr, 408 Price, res same.
  • Duval Thomas L, painter, res 408 Pine.
  • D'Vincent Cornelia, deputy County Treasurer, bds 314 Main S.

  • Eaha Edward, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Eastern Av School, Eastern av.
  • Eckert Estella B, bds 1201 Mackinaw av.
  • EDELSTEIN LEO, Men's and Women's Clothing, Furnishings and Shoes, 423 Main N, Tel 163, bds New Cheboygan.
  • Edwards Randolph T, mngr N B Keeney & Son, res 618 Huron S.
  • Egan Barney, engr Embury-Martin Lumber Co, res 328 Todd.
  • Egan Charles, engr, res 301 Cass.
  • Egan Herbert, engr, bds 301 Cass.
  • Egan Pearl, bds 301 Cass.
  • Eggleston Otto, lab, bds Charles W Ives.
  • Ehrhart Jessie L, carriage painter, res 214 Cass.
  • Ehrig George F, lab, res 820 Palmyra.
  • Ehrig Jacob, lab, bds 302 Cleveland av.
  • Ehrig Margaret, bds 217 Cleveland av.
  • Ehrig Peter, lab, res 302 Cleveland av.
  • Ehrig Rose, bds 217 Cleveland av.
  • Eilers Anna S, clk F H Eilers, bds 134 D South.
  • Eilers Frank H, baker and confectioner 507 Main, res 134 D South.
  • Eilers Mary F, student, bds 134 D South.
  • Eisenberg Henry, bartndr A & G Kriedeman, bds 206 Main S.
  • Elks Temple, 112 Main S.
  • Elliot Sophia A, student, bds 202 Bailey S.
  • Elliot Walter, foreman, res 520 Duncan av.
  • Elliot Wm, lab, Embury-Martin Lumber Co, res s s Gerow, 1 e of Eastern av.
  • Elliot Wm D, lumberman, res 202 Bailey S.
  • Elliott Bernard W, shingle weaver, res 1 Union.
  • Elliott Blain, student, bds 422 State W.
  • Elliott Ira W, tmstr Pfister & Vogel Leather Co, res 49 Tannery set.
  • Elliott James N, lab, res 207 B South.
  • Elliott John (Leishman & Elliott), res 400 State W.
  • Elliott John G, lab Embury-Martin Lumber Co, bds 508 Cleveland av.
  • Elliott Lillian, tchr Tannery School, bds 650 Huron S.
  • Ellis Andrew B, agt, res 206 Bailey N.
  • Ellis Margaret (wid James), bds 206 Bailey N.
  • Ellis W B, supt of poor, court house, res Mullet Lake, Mich.
  • Elyea Amanda (wid Hiram), res 300 Todd.
  • Elyea Charles E, tmstr, bds 300 Todd.
  • Elyea Herbert, barnman Embury-Martin Lumber Co, bds 300 Todd.
  • Elyea Jacob, sailor, res 312 Todd.
  • Elyea Wm, barnman Embury-Martin Lumber Co, res e s Western av 1 s of Lalonde.
  • Embley Wm, lumber inspr, res 220 Ball N.
  • Embury Almeda (wid Samuel), res 1027 Division.
  • EMBURY-MARTIN LUMBER CO, W L Martin Pres, Geo E Patterson Vice-Pres, F K Boggs Sec, L N Meyers Treas, Manufacturers and Wholesalers of all kinds of Lumber Products, Short Wood, both Hard and Soft, Mills and Docks on N W Water Front, Tel 81. (See front cover.)
  • Embury Wm, lab, bds 1027 Division.
  • Engleman John, porter A Gray, rms 526 Antoine.
  • Eno Edlor, bartndr Flotel Commercial, bds same.
  • Eno Israel, propr Hotel Commercial, res same.
  • Eno Matilda (wid Louis), bds 200 C North.
  • Eno Onesine, lab, bds Columbian Hotel.
  • Eno Peter, boilermkr Cheboygan Boiler Wks, res 200 C South.
  • Eno Vina, cook Columbian Hotel.
  • Erratt David E, plumber 119 Main S, res 416 Ball N.
  • Erratt Irving H, teller First Nalt Bank, res 325 Huron N.
  • Erratt Wm, bds 416 Division.
  • European Hotel, Mrs Delila P See propr, 601 Main N.
  • Eustice James E, engr, bds 608 Mackinaw av.
  • Eustice Patrick, engr, res 608 Mackinaw av.
  • Evangelical Lutheran Church, Rev Adolph Spiegel pastor, s e cor Ball N and State.
  • Evans John, woodsman, res r 712 Mackinaw av.
  • Evans Margaret A, bds 341 Young.
  • Evans Royal G, lumberman, res 341 Young.
  • Ewanski George, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 17 Tannery set.
  • Ewanski Joseph, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 19 Tannery set.

  • Fairchild Curtis E, restaurant and cigars, 503 Main N, res same.
  • Fairchild Lloyd, propr Vaudette 5c and Princess Theaters, res 317 State W.
  • Fanneuf Chris, confectioner, 230 Main S, res same.
  • Fanneuf Ellen, student, bds 230 Main S.
  • Farr Mrs Mayme E, mngr W U Tel Co, res 434 State W.
  • Farr W T Sherman, tel opr W U Tel Co, res 434 State W.
  • Farrell Delanah, bds 313 Huron N.
  • FARRELL HARRY D, Hardware, Stoves and Tinware, Builders' Hardware and Tools, 210 Main N, Tel 5, res same.
  • Farrell Mrs Philana, res 313 Huron N.
  • Farrell Schuyler, sec J J Post Hardware Co Ltd, res 614 Main S.
  • Featherstone James H, shingle weaver, res 202 Western av S.
  • Featherstone Laura M, bds 202 Western av S.
  • Featherstone Roche E, shingle weaver, res 700 Duncan.
  • Ferguson Myrtle, bds 215 Dresser.
  • Ferguson Wm, lab, res 1203 Main S.
  • Ferguson Wm, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 45 Tannery set.
  • Fexer Andrew L, clk McMullen Printing Co, bds 224 Huron N.
  • Fexer A Louis, optician 225 Main N, res 224 Huron N.
  • Fexer Ida M (Fexer & Kathan), books, 225 Main N, bds same.
  • Fexer Josephine (wid Andrew), res 225 Main N.
  • Fexer Otto, tel opr W U Tel Co, bds 224 Huron N.
  • Fexer & Kathan (Ida M Fexer, W W Kathan), jewelers, 225 Main N.
  • Fiebelkorn August F, bartndr J M Donnelly, rms 103 State W.
  • Fineberg Philip, clothing, 418 State W, res 432 same.
  • Finn Anthony J, bill poster, 218 Main N, res 240 Duncan.
  • Fire Department, George Langdon chief. City Hall.
  • Fire Hall, s e cor Court and Huron.
  • First Baptist Church, Rev John Pearson, pastor, n e cor Dresser and Division.
  • FIRST CONGREGATIONAL CHURCH, Rev James F Fryer, Pastor, s w cor Main and Nelson.
  • First Methodist Episcopal Church, Rev Wm M Todd, pastor, s w cor Huron S and Pine.
  • FIRST NATIONAL BANK, George R Raynolds Pres, Jacob J Post Vice-Pres, Albert W Ramsay Cashier, 301 Main N, n wr cor Division, Tel Main 26. (See back cover.)
  • First National Bank Bldg, n w cor Main and Division.
  • Fish Leo, carp, J Bourrie, bds 200 C South.
  • Fisher Daniel, bds 120 B South.
  • Fisher Emory, policeman, res 116 B North.
  • Fisher Frank S, lab, res 207 Huron N.
  • Fisher George, lab, bds 116 B North.
  • Fisher Harry D, foreman Pfister & Vogel Leather Co, res 60 Tannery set.
  • Fisher James, barber, bds 115 B North.
  • Fisher John, meat ctr J R Leishman, res 226 E North.
  • Fisher Mary, res 317 Water.
  • Fisher Melissia (wid Christopher), bds 517 Mackinaw av.
  • Fisher Sophia (wid Frank), res 115 B North.
  • Fisher Victor, clk Pfister & Vogel Leather Co, res 51 Tannery set.
  • Fitch Fred, lab, res n w cor Sutherland and Harriet.
  • Fitzpatrick Gertrude A (wid Hugh), res 224 State E.
  • Fitzpatrick Loretta, asst tchr County Normal School, bds 314 Main S.
  • Fleischmann Ernst F, baker F. J. Hohler, bds 125 Main N.
  • Fleischmann Franz K, baker F J Flohler, bds 125 Main N.
  • Fleury Nelson, engr, Cheboygan Bwg & Malting Co, res 468 Grove.
  • Fleury Victor, coach cleaner D & M R R.
  • Flodell Axel, engr, res 468 Duncan av.
  • Flodell Herbert, mach hd, bds 468 Duncan av.
  • Folischtie John, lab, res 16 Tannery set.
  • Forester Charles, paper mkr, res 840 Main S.
  • FORSYTH EDWARD, Editor and Propr Cheboygan Democrat, res 321 Seymour W.
  • Foster Henry J, lumberman, res n s Court, 2 w of Foster.
  • Fralick Blake B, bookpr Cheboygan Mnfg Co, res 101 State W.
  • Fralick Max, cigar mkr John Noll, bds 976 Mackinaw av.
  • FRALICK M D, Groceries and Provisions, Hay, Grain and Feed, 317 Main N, res 422 State E.
  • Frambach Arthur A, clk, bds 456 Huron S.
  • Frambach Edgar E, bds 456 Huron S.
  • FRAMBACH HENRY A, Pres Cheyboygan Paper Co, res 456 Huron S, Tel 48.
  • FRAMBACH JOHN H, Supt Cheboygan Paper Co, res 420 Cuyler.
  • France George, tmstr, res 121 B North.
  • France John, scaler, bds Thomas France.
  • France Josephine, bds Thomas France.
  • France Napoleon, bds Thomas France.
  • France Thomas, farmer, res end of Western av.
  • Francis Eleanora, tchr, bds 220 Western av S.
  • Francis Lila F, tchr, bds 220 Western av S.
  • Francis Lois D, bds 220 Western av S.
  • Francis Myrtle A, tchr, bds 220 Western av S.
  • Francis Wm H, warehouseman M C R R, res 220 Western av.
  • Franklin House, Mrs Catherine Swantek propr, 200-202 State E.
  • Franze Wm, lab, res n s David, 3 e of Fulton.
  • Frappier Edward, lab, bds 205 D North.
  • Frappier Ida (wid Odelore), res 205 D North.
  • Fraser Hugh, lab, res 427 Garfield av.
  • Fravie Frank, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Frazer Isidore, propr The Western Store, res 421 Dresser.
  • Frederickson Carl A, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 825 Huron S.
  • Frederickson Carl A Jr, lab, bds 825 Huron S.
  • Frederickson Ella M, bds 825 Huron S.
  • Frederickson Elmer L, lab, bds 825 Huron S.
  • Frederickson Frank E, lab, bds 825 Huron S.
  • Freeland Mrs Anna, cook Spencer House.
  • Freeman Charles L, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds James Davidson.
  • French George W, lab, res 245 North.
  • Frickie Fredericka (wid Christopher), bds 300 Harrison av.
  • Froehlich Max, stripper, bds 976 Mackinaw av.
  • Froehlich Wm, sawyer, res 976 Mackinaw av.
  • FROST GEORGE E (Frost & Sprague), Pres Cheboygan Pea Canning Co, res 334 Sammons, Tel Main 28.
  • Frost-Kesseler Block, s w cor Main and Division.
  • Frost Nora (wid John), bds 718 Division.
  • FROST & SPRAGUE (George E Frost, Victor D Sprague), Lawyers Frost-Kesseler Blk, Tel Main 27. (See Classified Lawyers.)
  • FRYER REV JAMES F, Pastor First Congregational Church, res 303 Huron S.
  • Fuller Charles E, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds F G Fuller.
  • Fuller Emma M, bds F G Fuller.
  • Fuller Fred G, tanner, res Main S, Tannery set.
  • Fuller Wm, foreman N B Keeney & Son, res n s State, 1 w of Watson av.
  • Fullerton Charles, fireman Cheboygan Nov Turn Wks, res 123 Main S.
  • Fullerton Phoebe E, propr Central Boarding House, 123 Main S.
  • Funk Ernest, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Furlow Anastasia, student, bds 415 Lincoln av W.
  • Furlow John B, driver Pfister-Vogel Leather Co, res 415 Lincoln av W.
  • Fyke Elmer G, lumber inspr Archibald & Hagadon, bds Spencer House.

  • Gable Gottlieb, lab Embury-Martin Lumber Co, bds 525 Antoine.
  • Gain Beatrice, clk E A Lee & Co, bds 228 C South.
  • Gain Blanche, appr E G Walton, bds 228 C South.
  • Gain Helena, nurse, 228 C South, bds same.
  • Gain John H, lab, res 228 C South.
  • Gain Myrtle, student, bds 228 C South.
  • Gain S Alexander, res 228 Benton S.
  • Gain Wesley, student, bds 228 C South.
  • Gain Wm, lab, bds 228 C South.
  • Gainer Francis, res 407 State W.
  • Gainer Joseph, lab, res Tannery set.
  • Gainor Hattie, dom 337 Sammons.
  • Galbraith Archibald B, res 209 Palmyra.
  • Galbraith Carrie, bkkpr N B Keeney & Son, bds 209 Palmyra.
  • Galbraith David J, res 505 Pine.
  • Galbraith Fred, tel opr M C R R, bds 209 Palmyra.
  • Galbraith James Z, drayman, e s Garfield av 10 s of Abbott.
  • Galbraith John P, clk Mrs Josephine Cueny, bds 209 Palmyra.
  • Galbraith Mattie, tchr, bds 650 Huron S.
  • Galbraith O Mowat, agt Prudential Ins Co, res 535 Mackinaw av.
  • Galbraith School, Ida V Cooley prin, n w cor 4th E and F North.
  • GALLAGHER CORNELIUS A, Saloon, Dealer in Fancy Wines and Liquors, Choice Cigars, Agt Pabst Brewing Co, 701 Main S, Tel 261, res 702 same.
  • Gallagher James A, teller Cheboygan Co Savings Bank, bds 215 Backus.
  • Gallagher Michael, lab, bds 706 1st W.
  • Gallagher Wm, res 706 1st W.
  • Gallagher Wm Jr, farmer, bds 706 1st W.
  • Gallagher W Frank, lab, res 217 Michigan av.
  • Gallaway Beatrice E, bds 306 Bellant.
  • Gallaway Ethel, bds Wm Gallaway.
  • Gallaway Francis R, clk N Y Racket Store, bds 306 Bellant.
  • Gallaway Ida, bds Wm Gallaway.
  • Gallaway James D, lab, bds Wm Gallaway.
  • Gallaway Margaret, bds Wm Gallaway.
  • Gallaway Samuel, bds Wm Gallaway.
  • Gallaway Thomas, carp, res 306 Bellant.
  • Gallaway Wm, lab, res w s Loomis, 1 s of Byron.
  • Gallaway Wm Jr, lab, bds Wm Gallaway.
  • Galusha Wm, saloon, 402 Main S.
  • Gardner Agnes M (wid James P), res 426 Cleveland av.
  • Gardner August, yardman J Bourrie, res 558 Cleveland.
  • Gardner Charles, lab Pfister & Vogel Leather Co, res Mullett Lake rd.
  • Gardner Edward J, setter M D Olds, bds 558 Cleveland.
  • Gardner Edwedge, bds 558 Cleveland av.
  • Gardner Edwin N, state food inspr, res 338 Huron S.
  • Gardner George P, asst foreman Cheboygan Democrat, bds 426 Cleveland av.
  • Gardner James P, gasmkr Cheboygan Gas Light Co, res 308 Duncan av.
  • Gardner Peter, lath mafr, res 210 Bailey N.
  • Gardner Robert M, insurance, res 601 Main S.
  • Gardner Terrence, acid mkr, bds 558 Cleveland av.
  • Gardner Theron M, carrier No 2 P O, bds 338 Huron S.
  • Garrison Leo, sign writer, bds Atlanta Mann.
  • Garrow John A, meats 422 Main N, res 410 Water.
  • Gartland Peter, clk J H Clune, res 225 B South.
  • Gass John, tmstr, bds 310 State E.
  • Gass Mabel M, bds 310 State E.
  • Gass Samuel, draying, 310 State E, res same.
  • Gately Co The, Edith P Campbell agt, house furng gds, 123 Main S.
  • Gauthier Alphonse, carp, res 314 Duncan av.
  • Gauthier Frank, setter, bds 314 Duncan av.
  • Gauthier Henry, lab, bds 314 Duncan av.
  • Gauthier Louis, attendt Dr A M Gerow, bds 314 Duncan.
  • Gayette George, lab, bds 601 3rd E.
  • Gayette Joseph, lab, res 601 3rd E.
  • Gaylord Clara M, tchr domestic science public schools, bds 221 Ball S.
  • Gagnor Angus, blksmith Embury-Martin Lumber Co, res e s Western av 2 n of Mackinaw av.
  • Gaynor Delmar, carp, bds 938 1st W.
  • Gaynor Gladys, sorter, bds 938 1st W.
  • Gaynor Joseph, lab Embury-Martin Lumber Co, bds Angus Gaynor.
  • Gaynor Wm F, deputy sheriff, res 938 1st W.
  • Geauther Philemina (wid Alexander), res 250 Duncan av.
  • GEBHARDT OTTO H, Propr Crown Pharmacy and Veterinary Surgeon, 229 Main N, Tel Main 65, res 211 Bailey S, Tel Main 211.
  • Geddert Vick, fisherman, res C South.
  • Gee Gertrude, bds 939 1st W.
  • Gee Wm M, lab, res 939 1st W.
  • Genac David, fisherman, bds Columbian Hotel.
  • Genney Feme, waitress, bds 1020 Mackinaw av.
  • Geoffroy Andrew, night watchman Cheboygan Bwg & Malting Co, res e s Western av, 3 s of Lincoln av W.
  • Geoffroy Eugene, lab, bds Thomas Geoffroy.
  • Geoffroy Frank, lab, bds Thomas Geoffroy.
  • Geoffroy Jacob G, lab, bds Thomas Geoffroy.
  • Geoffroy Nellie M, bds Andrew Geoffroy.
  • Geoffroy Paul, flour packer Cheboygan Flour Mill Co, res 1247 Howard.
  • Geoffroy Raymond, lab, bds Andrew Geoffroy.
  • Geoffroy Thomas, gardener, s s Lincoln av W, 1 w of city limits, res same.
  • Georges John M, paper mkr, res 718 Division.
  • Georgii Herman, agt Pfister & Vogel Leather Co, res 31 Tannery set.
  • Gerard Marie, housekppr New Cheboygan Hotel, bds same.
  • Gerow Agnes, dom, 238 Huron S.
  • Gerow Allan F, bds 238 Huron S.
  • GEROW ARTHUR M, Physician and Surgeon, Office Hours 2 to 4 and 7:30 to 9 p. m. 5-6 New Gerow Blk, 307 Main N, res 238 Huron S, Tel 117.
  • Gerow Arthur R, grocery, 643 Duncan av, res same.
  • Gerow Block, 313-321 Main N.
  • Gerow James F, supt, res 126 Center av.
  • Gerow School, Ida V Cooley prin, s w cor 4th E and F North.
  • Gettman George, barnman C Schley, bds same.
  • Geyer Charles H, bds 120 Huron S.
  • Geyer Edward A, clk D & M R R, bds 520 State.
  • Geyer Eugene A, laundryman Star Steam Laundry, res 524 Mackinaw av.
  • Geyer Mary (wid Charles H), bds 120 Huron S.
  • Geyer Wm, cigarmkr John Noll, res 7th and B South.
  • Ghent Lola (wid Robert J), res 408 Mackinaw av.
  • Gibberd John, fisherman, bds 117 C South.
  • Gibson Ivor E, fisherman, bds Commercial House.
  • Gignac Frederick, wheelwright J A St Jean, res 404 C North.
  • Gilbert Julius, lab, res 529 Bailey N.
  • Gill Philip, lab, res 529 Bailey N.
  • Gillmore Clyde C, barber 323 Main N, res 106 Ball N.
  • Gillmore Eva, student, bds 106 Ball N.
  • Gillmore Harry L, vocalist, bds 106 Ball N.
  • Gillmore Walter G, hostler J L Houck, rms 218 Main N.
  • Gilpin Archie R, supt Cheboygan Public Schools High School, bds 504 Pine.
  • Gilpin Margaret L, student, bds Samuel Gilpin.
  • Gilpin Samuel, lumber, res s w cor Lafayette av and Elizabeth.
  • Gilpin T Fred, bds Samuel Gilpin.
  • Gindera Joseph, lab, res n s David, 4 e of Fulton.
  • Girard Arthur F, draving 113 State E, res same.
  • Girsberger Mabel R, bds 113 North.
  • Girsberger Ola, lab, res 113 North.
  • Globe House, Mrs Catharine Bruen propr, 331 Huron N.
  • GLOVER CO THE, Hal W Glover Pres and Mngr, S James Duffin Sec, Edward N Durand Treas, Department Store, 419 Main N, Tel 162.
  • Glover Hal W, pres The Glover Co, res 364 Sammons.
  • Glover James S, tug engr Cheboygan T & W Co, res 103 F South.
  • Gokey Frank, canthook twiner M D Olds.
  • Golden Catherine M, nurse 88 Harrison av, bds same.
  • Golden George, edger M D Olds.
  • Golden George H, bkkpr, bds 88 Harrison av.
  • Golden Henry, lab, res 336 Bellant.
  • Golden Jeremiah, barnman Embury-Martin Lumber Co, res Harrison av.
  • Golden John J, lab, res 88 Harrison av.
  • Golden Marie H, bds 88 Harrison av.
  • Gooden Lizzie (wid Nelson), res 915 Dot.
  • Goodnow Elmo, filer, res 517 Mackinaw av.
  • Goodnow Mrs Maude, baker, 517 Mackinaw av, res same.
  • Goodwin George H, lab, res s s Pinehill av 12 w of Loomis.
  • Gormley J B, lumber inspr, res 987 Mackinaw av.
  • Gouin Wm, lumberman, res 113 Main S.
  • Gouler Mrs Josephine, bds 121 B North.
  • Graham James, lab M D Olds, res n e cor Eastern av and Olds R R.
  • Graham Victor, lab M D Olds, bds J Graham.
  • Gray Arthur, barber 400 Main N, res 438 State W.
  • Gray Mrs Katherine, bds 456 Huron S.
  • Grebota Annie, bds 15 Tannery set.
  • Grebota Philip, lab, res 15 Tannery set.
  • GREEN BAY TRANSPORTATION CO, McArthur Dock Agts, ft of Main. (See right top lines.)
  • Green Samuel, inspr M C R R, bds Globe House.
  • Greenlees Jacob C, painter 926 Main S, res same.
  • Greenlees Pearl E, clk Wm Meisel, bds 926 Main S.
  • Greenlees Wm J, finisher, bds 926 Main S.
  • Greenless Charles M, clk J H Clune, res 1016 State W.
  • Greenless Clark, papermkr, res 225 D South.
  • Greenless Joseph O, painter, 1373 Court, res same.
  • Greenless Walter E, painter contr, 710 Huron S, res same.
  • Greenwood George, lab, res 516 Mackinaw av.
  • Greenwood George R, lab, bds 516 Mackinaw av.
  • Greenwood Grace O, pianist The Arcade Theater, bds 516 Mackinaw av.
  • Greenwood S, mason, res 902 1st W.
  • Gregg Arthur, bds Hub Hotel.
  • Grenier John B, shoemkr E F Newell, res 531 Antoine.
  • Grier Annie, clk McMullen Printing Co, bds 123 Bailey North.
  • Grieve Agnes P, stenog E F Newell, bds 616 Pine.
  • Grigsby Allan D, prin Central School, res 221 Backus.
  • Grigsby Wm T, foreman Pfister & Vogel Leather Co, res 36 Tannery set.
  • Grimm August, res 862 Main South.
  • Grimm Henry, baker, bds 863 Main S.
  • Grimm Louise H, tchr Lincoln Av School, bds 863 Main.
  • Grinier May, res 243 Western av W.
  • Grisbrook Ernest, mason, res 449 State W.
  • Grisbrook Fred, bricklyr, bds 201 D North.
  • Grisbrook Walter, mason, 201 D North, res same.
  • Grobiske James, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Groulx Antoine, mason, res 400 7th E.
  • Groulx Clara M, student, bds 400 7th E.
  • Grove Charles E, lab, res 614 1st E.
  • Grover Mrs Stella M, bds 604 Pine.
  • Grubinske Sofe, dom, 614 Main S.
  • Grzcboski Walter, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Grzegorczyk John, lab, res 150 Bancroft.
  • Guenther Harry, bartndr Charles Schley, res 958 1st W.
  • Guetschow Carrie, bds 1120 Mackinaw av.
  • Guetschow Elda, student, bds 1120 Mackinaw av.
  • Guetschow Louis, carp, res 1120 Mackinaw av.
  • Guetschow Viola, bds 1120 Mackinaw av.
  • Guilbo Edward, lab, bds 302 D North.
  • Guilbo Emma, bds 302 D North.
  • Guilbo George, lab, bds 302 D North.
  • Guilbo Mrs Mary, res 302 D North.
  • Guilbo Nelson, lab, bds 302 D North.
  • Guile George A, pharmacist B A Cueny, bds 326 Dresser.
  • Guile J Eugene (W F Guile & Son), bds 326 Dresser.
  • Guile J K, bds 326 Dresser.
  • Guile Kathleen, appr E G Walton, bds 326 Dresser.
  • GUILE W F & SON (Wm F and J Eugene), Watches, Clocks and Jewelry, Diamonds, Cut Glass, Silverware, Opticians and Optical Goods, 328 Main N.
  • Guine George, roller Pfister & Vogel Leather Co, bds Henry Guine.
  • Guine Jeremiah, fireman, res 22 Tannery set.
  • Guine Matilda, bds 22 Tannery set.
  • Guine Patrick, lab Pfister & Vogel Leather Co, res Old State rd.
  • Guine Peter, lab, res 46 Tannery set.
  • Guine Philip, lab, Watson, 1 e of Main S.
  • Gunsolus Burmie, bds 413 Dresser.
  • Gunsolus Earl, picture opr, bds 413 Dresser.
  • Gunsolus Joseph, janitor City Hall, res 413 Dresser.
  • Gunsolus Wm, mach, bds 413 Dresser.
  • Gunther Adolph O, lab, res 331 Duncan av.
  • Gunther Wm A, lab, bds 331 Duncan av.
  • Gurski John, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds Philip Gubalo.
  • Guyette James, helper Henry Petts, res 116 B North.
  • Guyette Joseph, setter Embury-Martin Lumber Co, res 236 B North.

This Page Was Last Updated Saturday, 03-Mar-2012 12:36:50 MST

Please send Cheboygan County contributions or report any broken links to:

Copyright 2004- by Deb Haines/MIGenWeb Project. All rights reserved.
Copyright of submitted items belongs to those responsible for their authorship or creation unless otherwise assigned.