Cheboygan County MI Genealogy

MIGenWeb logo Cheboygan banner USGenWeb logo

R. L. POLK & CO'S.
1910
CHEBOYGAN CITY DIRECTORY
H-O

Abbreviations



  • HABELING CONRAD P, Merchant Tailor, Pressing, Cleaning and Repairing, 322 Main N, Tel Main 251, res same. (See right bottom lines.)
  • Haedys Thomas (Mushlock & Haedvs), res cor D and 3rd.
  • Hagadorn Warde L (Archibald & Hagadorn), res 417 Division.
  • Hagan Thomas, saloon, res 427 3rd E.
  • Hagerty Loran D, ag Mt C R R, res 513 Pine.
  • Hagerty Paul, clk, bds 513 Pine.
  • Hagstrom Charles, lab, bds 306 Gerow.
  • Hagstrom John, lab, res 306 Gerow.
  • Hagstrom Selina, bds 306 Gerow.
  • Haidysh Peter, janitor Court House, res 320 E North.
  • Haines Harold, driver, M W Brown.
  • Hajduk Joseph, lab, bds 15 Tannery set.
  • Haley Everett, barber 516 Main N, res same.
  • Hall Joseph E, stenogr M W Benjamin, res 112 Western av S.
  • Hall Mrs Mollie, bds 313 Main S.
  • Hallenbeck Ethel, milliner, bds 314 Main S.
  • Hamburg Benjamin, lab, bds 446 Harrison av.
  • Hamburg Charles, lab M D Olds, res 442 Harrison av.
  • Hamburg Elmer, lab, bds 446 Harrison av.
  • Hamburg Herman, clk Philip Fineberg, res 1030 Fremont.
  • Hamburg Herman, lab, res 442 Harrison av.
  • Hamburg Jennie, bds 446 Harrison av.
  • Hamburg Margaret (wid August), res 446 Harrison av.
  • Hamburg Robert H, student, bds 1030 Fremont.
  • Hamel Alexandria, clk H H Hamel, bds 200 Duncan av.
  • Hamel Edward N, res 500 Mackinaw av.
  • Hamel Homer H, grocer, 200 Duncan av, res same.
  • Hamilton Elizabeth C, asst prin High School, bds 319 Huron N.
  • Hamilton Frank K, life saver, res 623 Pine.
  • Hamilton Katherine D, tchr music and drawing public schools, bds 319 Huron N.
  • Hamilton Muriel, student, bds 623 Pine.
  • Hamlin Alice, bds 515 3rd E.
  • Hamlin Jane (wid Charles), res 515 3rd E.
  • Hamlin Henrietta, smstrs, bds 515 3rd E.
  • Hamlin Monica B, bds 515 3rd E.
  • Hanes Alice W, apprentice, bds George A Hanes.
  • Hanes Earl L, lab, bds George A Hanes.
  • Hanes Edwin S, lab, bds George A Hanes.
  • Hanes George A, gardener, s s Court, 1 w of Foster, res same.
  • Hannan John, watchman, res 129 B South.
  • Hansen Christian, lab, res 521 Lincoln av W.
  • Hansen Christian F, lab, bds 521 Lincoln av W.
  • Hansen Elizabeth A, bds 521 Lincoln av W.
  • Hansen Fredericka, mach opr, bds 521 Lincoln av W.
  • Hansen George C, lab, bds 521 Lincoln av W.
  • Hanson Joseph, lab, bds New Campbell House.
  • Hanson Laura, appr E T Walton, bds 220 Western av S.
  • Hare Benjamin, condtr, res 431 Bailey N.
  • Harpster Alva F, lab, bds 219 C South.
  • Harpster Eva J, milliner Minnie Johns, bds 219 C South.
  • Harpster Henry W, lawyer, 219 C South, res same.
  • Harrington Alfred, lab, res 717 Spooner.
  • Harrington Burton N, lab, res 230 Brown.
  • Harrington Frederick, papermkr, bds 223 Benton N.
  • Harrington George, lab, bds Columbian Hotel.
  • Harrington John, engr, res 120 E South.
  • Harrington Reuben, lab, bds 253 Western av N.
  • Harrington Walter B, clk Leo Edelstein, bds 223 Benton N.
  • Harrison Arthur S, florist George H Harrison, bds 805 Court
  • Harrison George H, florist, 805 Court, res same,
  • Harrison Jane, dressmkr, 510 4th E, res same.
  • Harrison Lester W, student, bds 805 Court.
  • Harrison Mary, bds 510 4th E.
  • Hart Adolphus, lab, bds 1206 Mackinaw av.
  • Hart Mrs Jane, bds 215 Ball N.
  • Harteau Stanley, lab Embury-Martin Lumber Co, bds 464 State W.
  • Hartford Sadie, dom Edward Parker.
  • Hastings David A, sec and treas Nelson Lumber Co, res 242 Sammons.
  • Hastings Stewart E, student, bds 242 Sammons.
  • Hatch Norman, roller, bds James Davidson.
  • Haveling Elizabeth, tailoress P J Bilitzke, bds 208 Duncan av.
  • Haverly Anthony, grocer, 1200 Mackinaw av, res same.
  • Haverly Anthony Jr, butcher, bds 1200 Mackinaw av.
  • Haverly Elizabeth, ironer Star Steam Laundry, bds 1200 Mackinaw av.
  • Haverly John J, clk A Haverly, bds 1200 Mackinaw av.
  • Haverly Wm, plumber J E Cueny & Bro, bds 1200 Mackinaw av.
  • Hayden Albert, bds 404 Huron S.
  • Hayden Harry, drayman, bds 404 Huron S.
  • Hayden Orpha C, collr Cheboygan Tel Co, bds 232 Benton S.
  • Hayes Wm, blksmith, res 408 Dresser.
  • Hayes Wm, cigar mnfr, 212 Backus, res 403 Dresser.
  • Hayes Wm C, county game warden, Court House, res 408 Dresser.
  • Haynes Fred, mach opr, bds Hotel Summit.
  • Hazard Alice, tchr Pattersonville School, bds 314 Main S.
  • Heaphy Agnes, bds Thomas W Burrell.
  • Heffernan Patrick, res 200 D South.
  • Heinzel Adolph A, printer Cheboygan Tribune, res 605 Cleveland av.
  • Heinzel Wm J, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 605 Cleveland av.
  • Heizer Joseph, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds Philip Gubalo.
  • Helman Mrs Annie, dressmkr 807 Mackinaw av, res same.
  • Helmholz August, treas Pfister & Vogel Leather Co, res Milwaukee, Wis.
  • Hemel George, lab, bds 43 Tannery set.
  • Henderson Archie, s s Pine, 1 e of Main S.
  • Hendricks Simon, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Hennessy Catherine (wid Michael), res 218 D North.
  • Hennessy Catherine, student, bds 218 D North.
  • Hennessy Pearl, mach opr, bds 218 D North.
  • Henry George, carp, res 902 Mackinaw av.
  • Henry John, res 209 B North.
  • Hepp Wm H, foreman J L Houck, bds 213 Huron N.
  • Herman Christ, lab, res 611 Antoine.
  • Heron Thomas, lab, res e s Western av S, 1 s of Lincoln av W.
  • Herrington Louis, painter, res 531 Bailey N.
  • Herrington Wm J, bartndr J B Wheaton, res 209 State West.
  • Hickey George, lab, res 308 C North.
  • Hickey Philip, lab, res n e cor Leslie and Lalonde.
  • High School, Fordyce B Wiley, prin, n e cor Division and Bailey.
  • Hilborn John R, whol fish, river front, 1 s of McArthur Dock.
  • Hilborn Florence, stenogr Vet S Moloney, bds 721 State W.
  • Hilborn Pearl, bds 721 State W.
  • Hill John, driver S Hill, bds same.
  • Hill Silas, ice dealer, w s Western av, 1 s of M C R R, res same.
  • Hiller Jacob W, engr, res 210 Huron S.
  • Hilpert Gideon C, agt, res 48 Vale.
  • Himler George M, lab, Pfister & Vogel Leather Co, bds Emil Debushet.
  • Hinkley Edgar R, foreman Pfister & Vogel Leather Co, res 32 Tannery set.
  • Hinkley Grace, nurse 32 Tannery set, bds same.
  • Hinkley Lloyd B, roller Pfister & Vogel Leather Co, res 47 Tannery set.
  • Hipkins Edward, lab, Embury-Martin Lumber Co, bds 115 State E.
  • Hipkins Nettie, mlnr, bds 115 State E.
  • Hipkins Thomas, lab, res 115 State E.
  • Hoban Ella J, bds 135 D South.
  • Hoban Eugene F, butcher Henry Barber, res 135 D South.
  • Hoban Josette M, bds 135 D South.
  • Hoban Patrick, tmstr, res 314 Littlefield.
  • Hockey Fred, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Hoenselaar Wm, mach tndr, res 119 B South.
  • Hohler Frank J, baker 125 Main N, res same.
  • Holland Patrick, fisherman, bds Columbian Hotel.
  • Horan Bernard C, appr, bds 507 Mackinaw av.
  • Horan John M, propr Princess Roller Skating Rink, res 507 Mackinaw av.
  • Horne Charles J, fisherman, res 757 Main N.
  • HORNE GERTRUDE, Register of Probate, Court House.
  • Horne Margaret (wid Philip H), bds 757 Main N.
  • Horning Gilbert, lab, bds 1276 Howard.
  • Horton Arthur, contr and bldr, 941 Dot, res same.
  • Horton Delos C, popcorn vender, res 317 Dresser.
  • Horton Edward G, carp, bds 941 Dot.
  • Horton Ella, mlnr, bds 317 Dresser.
  • Horton Grace, booker, bds 317 Dresser.
  • Horton Howard, bds 317 Dresser.
  • Hose House, s e cor Duncan and Eastern av N.
  • Hose House 2d ward, n s State E, bet E north and F N.
  • Hose House, 3rd ward, 1205 Mackinaw av.
  • Hose House, 5th ward, s e cor Court and Huron S.
  • Hoskins Alexander, driver, res 136 Benton S.
  • Hotel Commercial (Israel Eno propr), 206 Water.
  • Hotel Summit, Robert N Hyde, propr, 430 Main S.
  • HOUCK JOHN L, Livery, Hacks, Baggage Transfer and Funeral Carriages, 214 Main N, Tel 61, res 213 Huron N. (See right top lines.)
  • Hough Catherine S (wid John M), bds 112 Western av S.
  • Houghtaling Mrs Lillian, bds 545 Duncan av.
  • Houle Angus, lab, res 232 E North.
  • Houle Arthur, lab, bds 208 Benton S.
  • Houle Benjamin, lab, bds 318 D North.
  • Houle Bernadette, bds 208 Benton S.
  • Houle Frederick, lab, bds 318 D North.
  • Houle Henry, lab, bds 318 D North.
  • Houle Joseph, lab, res 318 D North.
  • Houle Moses, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 208 Benton S.
  • Hout Fred A, salesman, res 410 Young.
  • Howard Andrew M, sawyer M D Olds, res 1102 Main S.
  • Howard Delia E, bds 1102 Main S.
  • Howard Ethel E, student, bds 909 Mackinaw av.
  • Howard George A, cook Saratoga Cafe, rms 418 Water.
  • Howard Jessie C, bds 1102 Main S.
  • Howard Nathan, filer, res 909 Mackinaw av.
  • Howard Ralph N, clk M D Olds, bds 1102 Main S.
  • Howard Widmar A, filer, bds 909 Mackinaw av.
  • Howes James B, canvasser, res 1001 Mackinaw av.
  • Hub Hotel, Mrs Kate McCauley prop, 402 Water.
  • HUB MERCANTILE CO, D J McDonald Mngr, Wholesale and Retail Groceries, Crockery, Flour, Feed, Hay, etc, 127 Main N, Tel Main 90. (See right bottom lines.)
  • Hubacker John W, lab, bds 425 Lincoln av W.
  • Hubacker Mrs Mary, res 425 Lincoln av W.
  • Hubbard Edward, saloon, 213 Main N, bds same.
  • HUBBARD PEARL (Perkett & Hubbard), Mngr Spencer House, Tel 83, res same.
  • Hubbard Wm R, saw filer, res 213 Main N.
  • Hudak Anthonv, sailor, bds 405 Duncan av.
  • Hudak Joseph/lab M D Olds, res 239 E North.
  • Hudak Lawrence, lab, bds 405 Duncan av.
  • Hudak Louis, lab, res 405 Duncan av.
  • Hudak Stanley J, lab, bds 405 Duncan.
  • Hudson Andrew J, fisherman, res 464 State W.
  • Hudson Bertha, laundry wkr, bds r 324 (5) Bellant.
  • Hudson Charles, lab, bds 464 State W.
  • Hudson Emma E, hair dresser, r 324 (5) Bellant, bds same.
  • Hudson Fred A, longshoreman, bds r 324 (5) Bellant.
  • Hudson Henry, bds r 324 (5) Bellant.
  • Hudson J Clyde, lab, bds r 324 (5) Bellant.
  • Hudson Lulu, bds 464 State W.
  • Hudson Napoleon, longshoreman, res r 324 (5) Bellant.
  • Hudson Wm J, lab, res s s Pinehill av, 5 w of Loomis.
  • Hueneke Conrad F, foreman Pfister & Vogel Leather Co, res 37 Tannery set.
  • Hughes Jemima (wid George B), bds 326 Dresser.
  • Hugill Edgar O, office mngr M D Olds, bds 350 Huron S.
  • Hugill George A, propr Cheboygan Novelty Turning Works, res 350 Huron S, tel Main 108.
  • Hughill Roy, druggist, bds 350 Huron S.
  • Hulbert Edward, clk MCRR, res 851 Main S.
  • Hulbert Ellen, bds 851 Main S.
  • Hulbert Maude, tchr, Pattersonville School, bds 851 Main S.
  • Humphrey Benjamin, sailor, res 218 6th E.
  • Humphrey Caroline, student, bds 800 Mackinaw av.
  • HUMPHREY GEORGE P, General Insurance and Real Estate, Justice of the Peace, 220 Main N, res 800 Mackinaw av. (See right bottom lines.)
  • Humphrey Joseph J, clk M D Fralick, bds 218 6th E.
  • Humphrey Laura, bds 800 Mackinaw av.
  • Humphrey Wm J, clk Laske Bros, bds 218 6th E.
  • Hunseler John, paper mkr, res 463 State W.
  • Huntley Elton A, lab, bds Columbian Hotel.
  • Huntley George S, carp, Cheboygan Mnfg Co, res 204 State W.
  • Huntley Hiram F, carp, res s s Pinehill av, 10 w of Loomis.
  • Hurley Arthur P, lab, res 121 F South.
  • Hurley John, lab, bds 121 F South.
  • Hurley J Arthur, tug fireman, bds 121 F South.
  • Hurley Wm, student, bds 121 F South.
  • Hyde Carrie, bds Hotel Summit.
  • Hyde Harold G, cedar inspr, bds Hotel Summit.
  • Hyde Irene, bds Hotel Summit.
  • Hyde Kittie, bkkpr, Cheboygan Bwg & Malting Co, bds Hotel Summit.
  • Hyde Robert N, tie supt Lombard & Rittenhouse, propr Hotel Summit, res same.

  • INLAND ROUTE, McArthur Dock Agts, ft of Main. (See right top lines.)
  • Irving James H, capt lightship, res 520 Seymour E.
  • Irwin Albert, lab, bds 545 Duncan av.
  • Irwin Arthur, lab, bds 545 Duncan av.
  • Irwin George, bkkpr, res 545 Duncan av.
  • Isabell Philip, lab Pfister & Vogel Leather Co, res Black River rd W.
  • ISLAND TRANSPORTATION CO, McArthur Dock Agents, ft of Main. (See right top lines.)
  • Ives Charles W, farmer, res n s Lincoln av W, 6 w of Loomis.

  • Jackson Charles, bkkpr, bds 411 Main N.
  • Jackson Frances M (wid Percy J), bds 110 Huron S.
  • Jackson George H, troubleman, Cheboygan Electric Light & Power Co, bds 411 4th E.
  • Jackson George W, blksmith, bds 422 State W.
  • Jackson Georgia E, stenogr M D Olds, bds 411 Main N.
  • Jackson Hugh, lab, res 411 4th E.
  • Jackson John F, lab, bds 411 4th E.
  • Jackson John W, cement worker, res 535 Mackinaw av.
  • Jackson R J Stonewall, bkkpr, Cheboygan Paper Co, res e s Ball, 1 n of Division.
  • Jackson Thomas H, res 411 Main N.
  • Jackson Wm, horseshoer, r 443 State W, res 422 same.
  • Jackson Wm B, blksmith, Wm Jackson, res 111 D South.
  • Jana Edward, bds 124 Duncan av.
  • Jana Frederick, lab, res 109 F South.
  • Jana Herman, meat ctr, bds 124 Duncan av.
  • Jana Mary, bds 124 Duncan av.
  • Jana Matilda (wid Fred), res 124 Duncan av.
  • Jankowiak Albert, woodsman, res 220 B North.
  • Jankowski Frank, lab, bds 170 Harrison av.
  • Jankowski Louis, lab, bds 170 Harrison av.
  • Jankowski Mary, bds 170 Harrison av.
  • Jankowski Thomas, lab, res 170 Harrison av.
  • Jarnec David, fisherman, bds Columbian Hotel.
  • Jarvis Angeline, bds 217 Michigan av.
  • Jarvis Cyril, sawver Embury-Martin Lumber Co, res 238 C North.
  • Jarvis Ellen, bds 217 Michigan av.
  • Jarvis Lillian, bds 238 C North.
  • Jarvis Lizzie, bds 109 State W.
  • Jarvis Louis, lab, bds Columbian Hotel.
  • Jarvis Maxime, lab, bds 318 Todd.
  • Jarvis Sherman, lab, bds Columbian Hotel.
  • Jarvis Wm, lab, res 109 State W.
  • Jasnowski Philip, bookkpr, Cheboygan Paper Co, res 616 Pine.
  • Jean Mrs Josephine, res 215 Clinton.
  • Jeffrey Ellen, bds 103 Gerow.
  • Jeffrey George A, pharmacist Cheboygan Drug Co, bds Mrs E Lewis.
  • Jeffrey Wm, lab, res 103 Gerow.
  • Jeffroy Eugene J, coach cleaner, bds 401 Main N.
  • Jenne Lot, lab, res 1228 Howard.
  • Jewell Albert E, carp Cheboygan Mnfg Co, res 603 Lafayette av.
  • Jewell Alfred, saloon, 332 Main N, res 3 miles s e.
  • Jewell Mary (wid George), bds 128 C South.
  • Jewell Theodore, carrier No 1 P O, res 128 C South.
  • Jewell Warren, lab Embury-Martin Lumber Co, res 247 Center.
  • Jewett Burt, farmer, res 1254 Court.
  • Jobin Florence, bds 443 Duncan av.
  • Jobin Peter, lab, res 443 Duncan av.
  • Jodway Andrew, res 129 C South.
  • Jodway Harry, driver Hub Mercantile Co, bds 131 Benton N.
  • Jodway Tofile, sawyer, res 131 Benton N.
  • Johns John, lumber, res 237 Dresser.
  • Johns Minnie, mlnr, 402 Main N, bds 237 Dresser.
  • Johns Wm C, res 235 Dresser.
  • Johnson Alice (wid John), res 115 Huron S.
  • Johnson Barbara (wid Henry), res 325 D North.
  • Johnson Byrde, res 519 1st W.
  • Johnson Chauncey, lab, bds 804 1st.
  • Johnson Edith C, clk H J A Todd, bds Mrs Mary C Johnson.
  • Johnson Ellen E, student, bds 81 Sutherland.
  • Johnson Emma, waiter New Cheboygan Hotel.
  • Johnson Frank J, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds Mrs Mary C Johnson.
  • Johnson Fred, lab, bds Mrs E Lewis.
  • Johnson Gunnard E, lab, bds 81 Sutherland.
  • Johnson Herman J, lab M D Olds, res 81 Sutherland.
  • Johnson James N, clk Cheboygan Electric Light & Power Co, bds 458 Main S.
  • Johnson Jasper J, butcher, res 804 1st W.
  • JOHNSON JOHN R, Photographer, Post Cards and Souvenirs, Finishing and Developing for Amateurs, 222 Main N, res 343 Bailey N. (See right bottom lines.)
  • Johnson Mary C (wid Frank C), res e s Main S, 1 s of limits.
  • Johnson Myrtle, bds George O Davis.
  • Johnson Sweeney, lab, res 450 Harrison av.
  • Johnson Sylvia, bds 804 1st W.
  • JOLLY BENJAMIN C, Sec and Treas Cheboygan Paper Co, res 546 Main S, Tel Main 256.
  • Jondrew Felix, net mndr, res 512 Mackinaw av.
  • Jones Anna L, tel opr Cheboygan Tel Co, bds 1216 Mackinaw av.
  • Jones Edna C, tchr Central School, bds 126 Huron S.
  • Jones Eliza A (wid Elijah), bds 108 Huron S.
  • Jones Hannah (wid George), boarding house 322 Dresser, res same.
  • Jones James L, lab, res 308 Palmyra S.
  • Jones John S, blacksmith V Buerger, res 1123 Randolph.
  • Jones Joseph W, farmer, res 1216 Mackinaw av.
  • Jones Mildred, tel opr Cheboygan Tel Co, bds 1216 Mackinaw av.
  • Jones Rachel A, tel opr Cheboygan Tel Co, bds 1216 Mackinaw av.
  • Jones Verna, music teacher 322 Dresser, bds same.
  • Jordan M Ethel, bds 204 B South.
  • Jordan Wm H, chef New Cheboygan Hotel, res 204 B South.
  • Joseph Assad, pedlr, res 749 Antoine.
  • Juillet Anton, longshoreman, res 305 Cass.
  • Juillet Benjamin, lab Embury-Martin Lumber Co. res 315 Todd.
  • Juillet David, electn, bds 305 Cass.
  • Juillet Eli, longshoreman, res 1110 1st W.
  • Juillet Henry, barnman Embury-Martin Lumber Co. bds 315 Todd.
  • Juillet Ida, student, bds 305 Cass.
  • Juillet Joseph, lab, res 428 (196) James.
  • Juillet Lillian, bds 305 Cass.

  • Kahlbow Augusta (wid John F), bds 605 Cleveland av.
  • Kahlbow Ella, bds 805 Court.
  • Kalbaugh Frank, lab M D Olds.
  • Kaorz Stanley, lab, res 800 Western av S.
  • Karwik Edward J, clk J W Karwik, bds 601 Mackniaw.
  • Karwik John W, clothier 501 Main N, res 601 Mackinaw.
  • Kasprzak Stanislaus, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 514 Cleveland av.
  • Kasprzczak Thomas, lab, res 236 D North.
  • Kathan Warren W (Fexer & Kathan), res 607 Mackinaw.
  • Keeler Caroline, bds 443 State W.
  • Keeney Calvin N (N B Keeney & Son), res LeRoy, N Y.
  • Keeney N B & Son (Clavin N Keeney), seed peas and beans, s w cor Lake and Huron.
  • Keis Mrs Edith A, bds 117 C South.
  • Kelleher Hannah G (wid Daniel), bds 386 (195) Cleveland av.
  • Kelley E Oswald, papermkr, res 315 4th East.
  • Kelley Howard M, electr, bds 113 C South.
  • Kelley James N, porter Veio Bros, res 113 C South.
  • Kelley Oswald E, mach hd, bds 113 C South.
  • Kempt Elvina (wid James), res 215 C South.
  • Kempt Evelyn, ctr, bds 215 C South.
  • Kempt Frank, warehouseman N B Keeney & Son, bds 215 C South.
  • Kempt Margaret, ctr, bds 215 C South.
  • Kempt Wm, mate, bds 215 C South.
  • Kennedy Angus H (Kennedy Bros), res 1213 State W.
  • Kennedy Bros (George and Angus), wholesale fish, Cheboygan River bet State E and 6th S.
  • Kennedy Franklin, filer, res 302 Western av S.
  • Kennedy George F (Kennedy Bros), res w s Palmyra N 2 s of State W.
  • Kennedy Phoebe V, hairdresser, 505 Main N, res same.
  • Kennedy Rose, bds George F Kennedy.
  • Kennedy Wm F, clk M C R R, bds 505 Main N.
  • Kenney John J, fisherman, res 325 Garfield av.
  • Kepler Lizzie, housekpr, bds 472 Grove.
  • Kesseler Anna, bds 417 Mackinaw av.
  • Kesseler Block, 431 Main N.
  • Kesseler Bros (Joseph and Mathias J), grocers 417 Mackinaw av.
  • Kesseler Euclid, clk, bds 454 State W.
  • Kesseler Ezra M, bds 454 State W.
  • Kesseler Joseph (Kesseler Bros), res 417 Mackinaw av.
  • Kesseler Joseph E, cook, bds 454 State W.
  • Kesseler Louis M, chef Saratoga Cafe, res 420 Ball N.
  • Kesseler Mathias J (Kesseler Bros), res 454 State W.
  • Keys Emma C (wid Wm), bds 1014 Mackinaw av.
  • Keys Floyd T, carp, res 1014 Mackinaw av.
  • Kiehl Edward, lab, res 112 Benton S.
  • Kimball Lottie E (wid Simeon), res 314 Main S.
  • Kimbal Wm, lab, res 208 Center av.
  • King Andrew, lab, bds Columbian Hotel.
  • King Charles, engr Cheboygan Mnfg Co, res cor Backus and Dresser.
  • King Harry A, lab, res 410 Mackinaw av.
  • King Mrs Rachael L L, cook, res 201 (17) 1st W.
  • King Mrs Sadie, res 28 Antoine.
  • Kingsbury Paul P C, cook New Cheboygan Hotel.
  • Kinne John M, supt, res 307 Huron S.
  • Kinne Mary L, stenogr Cheboygan Paper Co, bds 307 Huron S.
  • Kinne Ruth, clk County Clerk's Office, bds 307 Huron S.
  • KINNEY CHARLES E, General Insurance and Real Estate, 325 Main N, Tel Main 89, res 329 Bailey S, Tel West 322.
  • Kirkbride Alexander, blksmith, res 211 North.
  • Kirsch Gertrude, dom 350 Huron S.
  • Kitchen Charles F, lab, res 934 State W.
  • Kitchen George E, cook, res 222 Benton N.
  • Klien Nicholas C, driver, res 1204 Hancock.
  • Kline John, mason, bds 123 Main S.
  • Kling Fred, lighthouse keeper, res 639 Duncan av.
  • Klingensmith Charles E, mach opr, bds 217 Huron S.
  • Klingensmith Frank N, agr implts 214 Main S, res 217 Huron S.
  • Kluwe Carl, carp J Bourrie, res 200 C South.
  • Kluwe Frederick W, bds 200 C South.
  • Kluwe Henry E, teamster Cheboygan Nov Turn Wks, bds 200 C South.
  • Kluwe Robert T M, printer Cheboygan Tribune, res 110 D South.
  • Knight Clarence, bartndr W A Trudo, bds Mrs E Lewis.
  • Kodalski Frank, lab, res 306 D North.
  • Kolasinski Mrs Lillian M, bds r 324 (5) Bellant.
  • Kolock Rudolph, bartndr Hub Hotel, bds same.
  • Koneske John, lab, res 811 Western av S.
  • Konieczny Frank, saloon 109 State W, res 229 D North.
  • Konieczny Genevieve, ironer Star Steam Laundry, bds 210 C North.
  • Konieczny Joseph, lab M D Olds, bds 210 C North.
  • Konieczny Josephine (wid George), bds 229 D North.
  • Konieczny Martin, lab M D Olds, bds 210 C North.
  • Konieczny Matthew, lab M D Olds, bds 210 C North.
  • Konieczny Michael, lab, res 306 D North.
  • Konieczny Peter, lab M D Olds, bds 210 C North.
  • Konieczny Sadie, bds 210 C North.
  • Konieczny Stanislaus, lab M D Olds, res 210 C North.
  • Konowske Alexander, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 715 Western av.
  • Koschij Mrs Anna, confr 880 Main S, res same.
  • Koschij Fred, res 880 Main S.
  • Koviak Anna, dom 314 Main S.
  • Koviak Frances, dom 364 Sammons.
  • Kozakowna Stanislawa, tchr St Lawrence School, bds 210 State E.
  • Kozlowski Anthony, lab, res s s Byron 1 w of Western av South.
  • Kozlowski Helen, bds Anthony Kozlowski.
  • Kozlowski John, lab, bds Anthony Kozlowski.
  • Koblowski Katherine. dom 410 Water.
  • Krakowski Augusta, bds 1119 Fremont.
  • Krakowski Cecelia, bds 324 D North.
  • Krakowski Joseph, lab, bds 324 D North.
  • Krakowski Stanislaus, lab, res 324 D North.
  • Krakowski Veronica, bds 324 D North.
  • Kramer Floyd, lab, bds 16 Clay.
  • Kramer Joseph, tailor Rapin-Bessette Clothing Co, res 16 Clay.
  • Kratz Flarold E, lab Embury-Martin Lumber Co, bds 417 1st W.
  • Kratz Henry, blacksmith Cephas Dore, res 417 1st W.
  • Kreps Anton, lab, res w s Adams 1 n of Duncan.
  • KRESS WM H, Jeweler and Optician, Hand Painted China and Cut Glass, Sterling Silver, etc., 415 Main N, res 425 Dresser.
  • Kriedeman Mrs Alzina (A & G Kriedeman), res 206 Main S.
  • Kriedeman Anna (wid Charles), res 235 Young.
  • Kriedeman A & G (Mrs Alzina and Gust Kriedeman), saloon 206 Main S.
  • Kriedeman Bertha M, bds 235 Young.
  • Kriedeman Charles J, driver J M Meyer, res 235 Young.
  • Kriedeman Edith M, mach opr, bds 235 Young.
  • Kriedeman Emma, clk, bds 20G Main S.
  • Kriedeman Gust (A & G Kriedeman), bds 206 Main S.
  • Kriedeman Minnie, music teacher 206 Main S, bds same.
  • Kriedeman Nellie M, tel opr Cheboygan Tel Co, bds 235 Young.
  • Kriedeman Sherman T, student, bds 235 Young.
  • Kroski Joseph, lab, res 20 Tannery set.
  • Krueger Wm, millwright, res 224 C. North.
  • Kucinski Alexander, shoes, 411 Main N, res 203 C North.
  • Kucinski Alexander Jr, clk A Kucinski bds 203 C North.
  • Kucinski Bruno, sailor, bds 203 C North.
  • Kucinski Olga, smstrs, bds 203 C North.
  • Kucinski Viola V, clk A Kucinski, bds 203 C North.
  • Kurkowitz Charles F, lab Pfister 6c Vogel Leather Co, res 3 Tannery set.
  • Kwiatowski James, lab, bds 218 C North.
  • Kwiatowski Julius, lab, res 218 C North.

  • La Barge Joseph, lab, bds 406 George.
  • La Barge Joseph Jr, lab, bds 406 George.
  • La Barge Theodore, lab M D Olds, res 406 George.
  • La Chance Joseph, lab, res 106 Duncan av.
  • La Course Julius, sawyer, res 215 D North.
  • La Cross Adlard, student, bds 319 D North.
  • La Cross Callixte, longshoreman, res 319 D North.
  • La Cross Christian, lab, res 205 D North.
  • La Cross Ellen, bds 319 D North.
  • La Cross Lucy, smstrs, bds 319 D North.
  • La Crosse Joseph, woodsman, res s s James 1 w of Sutherland.
  • La Crosse Lycippe, woodsman, bds Joseph La Crosse.
  • La Crosse Richard J, woodsman, bds Joseph La Crosse.
  • La Duc Win, lab, res 408 South av.
  • La Duc Xavier, packer Booth Fishery, res 214 Duncan.
  • Ladwig Edward, asst agt and supt Pfister & Vogel Leather Co, res 87 Seymour W.
  • La Fonde Bertha, bds 201 B South.
  • La Fonde George, lab, res 213 6th E.
  • La Fonde L Napoleon, bkkpr, bds 309 D North.
  • La Fonde Sidney, longshoreman, res 201 B South.
  • La Forest Gilbert, fisherman, res 102 6th E.
  • La Fountain Joseph, lab, bds 519 State E.
  • La Fountain Napoleon, sawyer, res 519 State E.
  • Lafrainier Adelor, bartndr Columbian Hotel.
  • La Garry Frank, drayman 309 D North, res same.
  • Lage Mrs Rebecca E, res 1116 1st W.
  • Lahaie Delia (wid Joseph), res 433 Duncan av.
  • Lahaie Henry, lab, res 433 George.
  • Lahaie Lucy, bds 433 Duncan av.
  • Lahaie Mabel, bds 433 Duncan av.
  • Lahaie Melvina, dom 501 Mackinaw av.
  • Lahaie Mildred, bds 1100 1st W.
  • Lahaie Roy, lab, bds 1100 1st W.
  • Lahaie Sylvester, lab M D Olds, res 1100 1st W.
  • Lalond Frank V, saloon 400 Mackinaw av, res same.
  • Lalonde Albert J, warehouse foreman D & M R R, res 701 3d E.
  • La Londe Alexander, lab M D Olds, res 611 3d E.
  • Lalonde Alexander, longshoreman, res 701 3d E.
  • Lalonde Arthur J, lab M D Olds, bds 1206 Mackinaw av.
  • Lalonde Frank, propr American Hotel, res 104 State E.
  • Lalonde Frank, roller Pfister & Vogel Leather Co, res 117 F South.
  • La Londe Fred A, drayman 318 F North, res same.
  • La Londe Joseph O, lab, bds w s Harris 2 s of State W.
  • Lalonde Joseph P, longshoreman, res n s Lalonde 1 w of Western av.
  • Lalonde Levi, boom hd M D Olds, res 807 3d E.
  • La Londe Louis, lab, res 223 E North.
  • Lalonde Louis Jr, boom hd M D Olds, res 227 E North.
  • Lalonde Samuel G, cement wkr, res n s State 1 e of Western av S.
  • La Londe Wm W, mach hd, res 1016 State W.
  • Lamont George C, nightwatchman, res 811 Loomis.
  • Lamont John, night watch McArthur Dock, res s w cor Mackinaw av and Dresser.
  • La Montagne Alexander, lab M D Olds, bds 224 B North
  • La Montagne Peter, lab, res 224 B North.
  • Lamontagne Thomas, lab, bds 213 Pinehill av.
  • La Moth Leander, millwright, res w s Southerland cor Vale.
  • La Moth Louisa, bds Leander La Moth.
  • La Moth Fred C, lab, res n w cor Palmyra and Byron.
  • Lamotte Joseph, lab, bds Columbian Hotel.
  • Lancashire Robert, lab, res 401 Duncan av.
  • Lancour Charles, wheelsman, res 309 C North.
  • Lancour Henry, lab, Cheboygan Mnfg Co, bds 309 C North.
  • Land Walter, wheelsman, bds 223 D North.
  • Landon Ira C, fireman, res 119 6th E.
  • Landon Irving, watchman M D Olds.
  • Landrie David, porter, res 228 B North.
  • Lang Ella, tchr, bds 643 Duncan av.
  • Langaer Erick, lab, res 609 Antoine.
  • Langdon George P, chief fire dept, res 611 Main N.
  • Langdon Mrs Mary, cook C W Lyons, res 611 Main N.
  • Lange Wm H, mngr, European Hotel, res same.
  • Langmaid Wm, mngr Singer Sewing Machine Co, res 310 Court.
  • La Peer Benjamin A, lab, bds 221 B North.
  • La Peer Edmund, lab M D Olds, res 221 B North.
  • La Peer Hazel F, clk The Glover Co, bds 221 B North.
  • La Peer Mabel, reporter Saginaw Evening News, bds 614 Division.
  • La Peer Norman, clk Moses De Gowin. res 614 Division.
  • La Pointe Adolph G, substitute carrier P O, bds 665 Lincoln av W.
  • La Pointe Alexander J, fisherman, res 211 C North.
  • La Pointe Erma Z, bds 665 Lincoln av W.
  • La Pointe George, engr. bds 665 Lincoln av W.
  • La Pointe Louis N, lab Embury-Martin Lumber Co, res 665 Lincoln av W.
  • La Pointe Martha, waiter American Hotel.
  • La Pointe Nelson, papermkr, res 754 Spooner.
  • La Pointe Ruby A, milliner Minnie Johns, bds 665 Lincoln av W.
  • La Pointe Stanley A, student, bds 665 Lincoln av W.
  • La Prairie Gideon, lab, res 318 6th E.
  • La Prairie John B, mason, res 1218 Court.
  • La Prairie John L, foreman, res 407 F North.
  • Lardie Rose, bds 425 Dresser.
  • Larkin Daniel, lab, res 318 D North.
  • Larocque Clovis, res 508 Bailey N.
  • La Rose John, caulker, res w s Sutherland 1 s of George.
  • La Rose Sadie C, bds John La Rose.
  • Larsen Ernest C, lab, bds 121 Main N.
  • Larsen Lars P, lab, res 121 Main N.
  • Larson Emil, lab, bds Charles Hotel.
  • Larue Ella, bds 126 Center av.
  • Lash Frank, policeman, res 119 B North.
  • Laske Benjamin (Laske Bros), bds 110 B North.
  • Laske Bros (John J and Benjamin), cigars and billiards, 305 Main N.
  • Laske John J (Laske Bros), bds 110 B North.
  • Laske Lillian, clk, bds 110 B North.
  • Latimer Cecil, student, bds 416 Elm.
  • Latimer Ella, tchr Gerow School, bds 416 Elm.
  • Latimer Lillian, student, bds 416 Elm.
  • Latimer Wm, foreman M D Olds, res 416 Elm.
  • La Tulip Albertina, bds s w cor Palmyra and Byron.
  • Lavigne Wm, coachman, res 215 North.
  • Lawlor Margaret (wid Michael J), grocer, 525 State E, res 209 E North.
  • Larwence Charles J, lumberman, res 409 Garfield av.
  • Lawrence Ethel, student, bds 409 Garfield av.
  • Lawrence Francis, student, bds 409 Garfield av.
  • Lawson August, lumberman, res 619 Locust.
  • Lawson Flarry, bkkpr, bds 619 Locust.
  • Lawson Reuben, student, bds 619 Locust.
  • Lawton Block, 410 Main N.
  • LAWTON DANIEL G, Physician and Surgeon. Office Hours 10 to 11 a m, 2 to 4 and 7 to 8 p m, 410 Main N, bds 217 Huron N.
  • Lawton George, cigars and billiards 410 Main N, res 217 Huron N.
  • Le Baron Charles, emp Cheboygan Nov Turn Wks, bds 119 Huron S.
  • Le Baron John, lathe opr Cheboygan Nov Turn Wks, res 119 Huron S.
  • Le Blanc Adelor, lab, bds 626 Locust.
  • Le Blanc George, lab, bds 626 Locust.
  • Le Blanc Joseph, lab, res 626 Locust.
  • Le Blanc Joseph Jr, lab, bds 626 Locust.
  • Lebon Ernest, fisherman, res 209 B South.
  • Le Clair Alice M, bds 436 Mackinaw av.
  • Le Clair Bernard, farmer, bds 436 Mackinaw av.
  • Le Clair Joseph, res 314 Bellant.
  • Le Clair Napoleon, farmer, res 436 Mackinaw av.
  • Le Duc Belle, student, bds 429 Main N.
  • Le Duc Charles, logger, res 410 Water.
  • Le Duc Charles Jr, bkkpr C Le Duc, bds 410 Water.
  • Le Duc Mrs Charles, milliner 306 Main N, res 410 Water.
  • Le Duc Edward, cook, bds 410 Water.
  • Le Duc Exvia, lab, res 601 4th E.
  • Le Duc Flossie, clk Mrs C Le Duc, bds 410 Water.
  • Lee Elizabeth A (wid James; E A Lee & Co), res 512 State W.
  • Lee E A & Co (Elizabeth A Lee, Charles J Stokes), dry goods, 307 Main N.
  • Leishman John R, grocer 400 State W, 413 Huron N.
  • Leishman Wm, asst engr City Water Works, res 400 State W.
  • Leishman Wm T (Leishman & Elliott), res 506 Main N.
  • Leishman & Elliott (Wm T Leishman, John Elliott), saloon, 506 Main N.
  • Le Gare Florence, bds 410 C North.
  • Le Gare Frank, lab, res 410 C North.
  • Le Gare Laura, bds 410 C North.
  • Le Gault, Margaret, bds 221 D South.
  • Le Gault Marion C, clk N Y Racket Store, bds 221 D South.
  • Le Gault Mrs Nellie, res 221 D South.
  • Lemieux Bernadette, bds 421 Mackinaw av.
  • Lemieux Hormisdas, clk N Y Racket Store, res 427 State W.
  • Lemieux Irene, pianist, bds 427 State.
  • Lemieux Julia, waiter, bds 421 Mackinaw av.
  • Lemieux Romeo, lab, bds 421 Mackinaw av.
  • Lemoire Ely, bds 1051 Stanley.
  • Le Moire Frank C, janitor Frost-Kesseler blk, res 1051 Stanley.
  • Lemoire Golden, lab, bds 1051 Stanley.
  • Lemoire Robert C, lab, bds 1051 Stanley.
  • Lennox Norman B, cigarmkr John Noll, res 915 Mackinaw av.
  • Lenz Wm A (W A Lenz Drug Co), res 117 State W.
  • Lenz W A Drug Co (Wm A Lenz, George A Thomas), drugs, 117 State W.
  • Leonall Victor, lab, res n s Gerow 1 e of Eastern av N.
  • Leonard Elizabeth A, bds 215 Cass.
  • Leonard Ella, waiter, bds 1020 Mackinaw av.
  • Leonard Margaret, tel opr Cheboygan Tel Co, bds 215 Cass.
  • Leonard Thomas H, lab Embury-Martin Lumber Co, res 215 Cass.
  • Leonard Wm J, lab, bds 1020 Mackinaw av.
  • Leonard Wm L, lab, Embury-Martin Lumber Co, bds 215 Cass.
  • Leporowski Peter, lab, res 318 C North.
  • Leske Benjamin F, lab, res 1020 Division.
  • Leske Leonard, res 411 1st W.
  • Leske Leonard J, cigar mnfgr 302 C South, res same.
  • Lesperance Virginia, dressmkr, bds 225 Michigan av.
  • Letulip Cyrille, painter, res 1211 Mackinaw av.
  • Letulip George, lab, bds 1211 Mackinaw av.
  • Leveque Clements, lab, res s w cor Palmyra and Byron.
  • Leveque Eli, cook, res 106 Benton S.
  • Leveque Joseph, lab, res 224 Brown.
  • Leveque Maxim, cook, bds Charles Hotel.
  • Leveque Napoleon, sawyer Cheboygan Nov Turn Wks, res 229 D South.
  • Levi Maxime, engineer, res 317 Bailey N.
  • Lewis Mrs Eliza, boarding house, s e cor Huron N and Elm.
  • Lewis Frederick C, hostler D & M R R, bds Mrs E Lewis
  • Lewis Herman L (Lewis & Wertheimer), res Detroit, Mich.
  • Lewis James P, foreman Cheboygan Tribune, res 516 Bailey N.
  • Lewis Jesse, lab, bds 511 Huron N.
  • Lewis Mary E, clk N Y Racket Store, bds Wm Lewis.
  • Lewis Roy, printer Cheboygan News, bds Wm Lewis.
  • Lewis Thomas, lab, bds Mrs E Lewis.
  • Lewis Wm, farmer, res s s Court 4 w of Foster.
  • LEWIS & WERTHEIMER (Herman L Lewis, Wm A Wertheimer), Proprs The Model Billiard and Bowling Parlors, 510-512 Main N.
  • LIEBNER AUGUST A, Upholsterer and Yacht Builder, Furniture of All Kinds Repaired, n w cor 3d E and Duncan av, res 301 Duncan av, Tel N 66-2r.
  • Liebner Ernest C, collr First Nalt Bank, bds 301 Duncan.
  • Liebner Henry A, repairer, bds 301 Duncan av.
  • Liebner Ida P, mlnr, bds 301 Duncan av.
  • Liebner Wm A, lab M D Olds, res 221 Duncan av.
  • Lighthall John, grocer, 520 Mackinaw av W, res same.
  • Linchewitz Paul, lab, res 304 C North.
  • Lincoln Ella, waiter New Cheboygan Hotel, bds 1020 Mackinaw av.
  • Lincoln Leonard J, lab, bds 1020 Mackinaw av.
  • Lincoln Wm, lab, bds 1020 Mackinaw av.
  • Lincoln Wm S, decorator 1020 Mackinaw av, res same.
  • Lindh Carl, appr Leon Lindh, bds 435 State W.
  • Lindh Leon, watchmaker 106 State W, res 435 same.
  • Lindsay May, res 618 Antoine.
  • Lindsey Thomas, bartndr George McNeil.
  • Linski Agnes, bds 330 Bellant.
  • Linski Alexander, lab, res 330 Bellant.
  • Linski Alexander Jr, lab, bds 330 Bellant.
  • Lipsinski John, shoes 210 State E, res same.
  • Lipsinski Rose, dom 210 State E.
  • Linsipski Stanislaus, lab, bds 210 State E.
  • Lippard Annie, bds Mrs Mary A Lippard.
  • Lippard Fannie, bds Mrs Mary A Lippard.
  • Lippard Mary A (wid Richard), res s w cor Loomis and North.
  • Lippard Samuel, lab, bds Mrs Mary A Lippard.
  • Little Anna, dressmkr 1031 Randolph, bds same.
  • Littlefield Allan G, res 1121 1st W.
  • Littlefield Charles, lab Embury-Martin Lumber Co. res 1121 1st W.
  • Litzner Adolph C, driver J J Post Hdware Co, res 1051 Fremont.
  • Livingston James Y, chef, res s e cor Mackinaw av and Huron N.
  • Lockman George P, lumberman, res 119 Bailey S.
  • Loeffler Eliza, bds 881 Main S.
  • Loeffler Frank C, electr Pfister & Vogel Leather Co, bds 881 Main S.
  • Loeffler Otto, grocer 881 Main S, res same.
  • Loeffler Otto Jr, lab, bds 881 Main S.
  • Loeffler Paul O, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds 881 Main S.
  • Loeffler Richard, bds 881 Main S.
  • Loisell Lillian, bds 523 State E.
  • Loisell Melvina M, bds 121 B North.
  • Loisell Nelson,lab, bds 523 State E.
  • Loisell Robert, mason, res 523 State E.
  • LOMBARD JOHN T (Lombard & Rittenhouse), res LOMBARD & RITTENHOUSE (John T. Lombard, John C Rittenhouse), Forest Products, Cedar Ties, Posts, Poles and Lumber. Office First Natl Bank Bldg, Tel Main 92. City Yards Ball, Division and State, Tel Main 239. (See left bottom lines.)
  • Lond Isaac, broom mkr, res 114 Duncan av.
  • Long Ernest W, millwight, res 117 C South.
  • Longman James M, physician 505 Main N, res 114 Huron South.
  • Louisignau Charles J, lightkpr, res 301 Cleveland av.
  • Louisignau Joseph L, mngr DeGowin Bros, res 301 Cleveland av.
  • Louisignau Leo E, clk, bds 301 Cleveland av.
  • Lourie John H, tug engr Cheboygan T & W Co, res 316 State E.
  • Love Agnes E, typstr, bds 229 C South.
  • Love Dot M, printer, Cheboygan Democrat, bds 229 C South.
  • Love Nellie, clk The Glover Co, bds 229 C South.
  • Love Robert G, watchman, bds 229 C South.
  • Love Thomas, lab, res 229 C South.
  • Lovelly Audrey E, bds 253 Western av N.
  • Lovelly Bernice M, stenogr McArthur Dock, bds 253 Western av. N.
  • Lovelly Joseph J, section hd, res 253 Western av N.
  • Lovelly Van, janitor High School, res 224 D South.
  • Lovelly Vernon, student, bds 224 D South.
  • Lovely Clarence C, cigarmkr, bds 114 6th E.
  • Lovely Frank, lab, res 420 Cleveland av.
  • Lovely Frank Jr, lab, bds 420 Cleveland av.
  • Lovely Mabel A, bds 114 6th E.
  • Lovely Philip, bartndr Spencer House, res 114 6th E.
  • Lowe Nellene M, stenogr Reilley & McPhee, bds 214 Ball.
  • Lowery Milton, painter, bds Wm F Malloy.
  • Lowery Richard, lab, res 509 1st W.
  • Lowery Simon P, engr, res 232 Duncan av.
  • Lucke Bertha, bds 160 Harison av.
  • Lucke Emma, clk, bds 160 Harrison av.
  • Lucke Gustaf, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 160 Harrison av.
  • Lucke Martha, bds 160 Harrison av.
  • Lucke Paul W, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds 160 Harrison av.
  • Luft John, lab, res 209 North.
  • Luke Henry, hoop mnfr, res 505 Main N.
  • Luke Norman C, confectioner 115 State W, res same.
  • Lund Alice, clk, bds 1005 Main S.
  • Lund Charles (J B Lund & Sons), bds 1005 Main S.
  • Lund George, mach J B Lund & Sons, res s s Lincoln av w of Huron.
  • Lund Gustave L, student, bds New Cheboygan Hotel.
  • Lund Julius B (J B Lund and Sons), res 1005 Main S.
  • LUND J B & SONS (Julius B, Robert W and Charles), Ship Builders, s w cor Cleveland av and 6th E, Machinists, Brass and Iron Founders, s s Seymour, 1 e of Main S, Tel Main 22.
  • Lund Robert W (J B Lund & Sons), bds 1020 Main S.
  • Lynch Daniel, bookkpr, bds 406 1st W.
  • Lynch John, res 406 1st W.
  • Lynch Stephen J, lumberman, bds 406 1st W.
  • Lynch Wm, foreman, res 224 State E.
  • Lynn Elizabeth (wid Charles), bds 325 Huron N.
  • Lynn Wm J, butcher Henry Barber, res 223 Pinehill av.
  • Lynts Ray, lathe opr Cheboygan Nov Turn Wks, res 127 Huron S.
  • Lyons Charles H, bartndr Cheboygan Boiler Wks, bds 410 Antoine.
  • Lyons Amelia M, bds 1201 Court.
  • Lyons Charles W, restaurant 426 Main N, res 1249 Court West.
  • Lyons Ellen (wid Michael), bds 414 Cleveland av.
  • Lyons Emma, student, bds 410 Antoine.
  • Lyons Ethel M, stenogr D H Crowley, bds 1201 Court.
  • Lyons George C, lab, bds 1201 Court.
  • Lyons John C, longshoreman, res 410 Antoine.
  • Lyons Leon, livery 101 Main S, res 407 Elm.
  • Lyons Louis G, carp, res 1201 Court.
  • Lyons Mabel C, bds 117 E North.
  • Lyons Wm, student, bds 410 Antoine.
  • Lyons Wm G, trimmer M D Olds, res 217 E North.
  • Lyons Wm R, lumber inspr Archibald & Hagadorn, res 414 Cleveland av.

  • McAlpine Jennie, bds 235 Western av N.
  • McAlpine John, lab, res 235 Western av N.
  • McAlpine John A, lab, bds 235 Western av N.
  • McARTHUR DOCK, M D Olds Propr, R E Matt Agt, Coal, Lime, Cement Building Material, Storage and Forwarding, Agts D & C Navigation Co, Northern Michigan Transportation Co, Green Bay Transportation Co, Arnold Transit Co and The Island Transportation Co, ft of Main N. (See right top lines.)
  • McArthur James A, carrier No 4 P O, bds 638 Duncan.
  • McArthur John B, real est 638 Duncan av, res same.
  • McArthur Margaret A (wid John), res 214 North.
  • McArthur Voilet C, bds 214 North.
  • McArthur W & A Co Ltd, A F MacArthur chairman, John R MacArthur vice-chairman, C J MacArthur sec, H E Reagan treas, 443 Huron S.
  • McBain Ranald, woodsman, res 428 Huron N.
  • McCallum Allie, clk Leo Edelstein, bds 120 D South.
  • McCallum Edna, bds 402 Cuyler.
  • McCallum Frances, bds 120 D South.
  • McCallum Genevieve, bds 402 Cuyler.
  • McCallum James A R, res 120 D South.
  • McCallum Maude, bds 120 D South.
  • McCann Edward, lab Embury-Martin Lumber Co, res 321 Todd.
  • McCann George, lab Embury-Martin Lumber Co, res Lake av 2 w lumber mill.
  • McCarter John, lab, res s s Gerow 1 w of Eastern av.
  • McCarthy Clarence G, woodsman, bds 890 Main S.
  • McCarthy D Lawrence, tallyman, bds 400 Garfield av.
  • McCarthy George W, woodsman, res 890 Main S.
  • McCarthy Hugh, barber A Gray, res 400 Garfield av.
  • McCarthy Kenneth, fireman, bds 890 Main S.
  • McCarthy Michael, lumber, res 400 Garfield av.
  • McCarthy Thomas E, foreman M D Olds, res 421 Bailey North.
  • McCartney Robert J, bartndr, bds 334 Main N.
  • McCash Edith, bds 110 B North.
  • McCash Ethel, bds 244 Backus.
  • McCash George, fisherman, res 121 C South.
  • McCash Harry E, fisherman, res 110 B North.
  • McCash James A, fisherman, res 244 Backus.
  • McCash Walter C, fisherman Robert Cooper, res 110 B North.
  • McCauley Kate (wid James), propr Hub Hotel, res same
  • McClellan Charles, lab, res 438 James.
  • McClellan Mrs Florence, bds 1257 Mackinaw av.
  • McClelland Benjamin J, lab, bds 625 3d E.
  • McClelland Elmer B, barber M McClelland, bds 625 3d East
  • McClelland George O, lab, bds 625 3d East.
  • McClelland John, driver Cheboygan Mnfg Co, res 625 3d East.
  • McClelland John E, photgr, res 231 Dresser.
  • McClelland Marvin J, barber 119 Main N, bds 625 3d E.
  • McClintic Albert T, barber 206 State W, res 215 Ball N.
  • McCombes John H, roller Pfister & Vogel Leather Co, res 35 Tannery set.
  • McCombs Robert, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds 119 D South.
  • McCombs Wm, lab, res 119 D South.
  • McCoy Alexander, lab, res 419 D North.
  • McCoy Alexander Jr, lab, bds 419 D North.
  • McCoy Ellen, bds 419 D North.
  • McCoy John, lab, res 407 Mackinaw av.
  • McCoy Wm, lab M D Olds, bds 419 D North.
  • McCrimmin John, hostler D & M R R.
  • McCrimmon Lillian, dom n s Fremont 1 w of Western av S.
  • McDollan Elmer, bds A M Gerow.
  • McDonald Alec R, tmstr, res 658 Huron S.
  • McDonald Allen, res e s Lafayette 1 s of Lincoln av E.
  • McDonald Archibald F, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 118 William.
  • McDonald Charles P, engr, bds Allen McDonald.
  • McDONALD DANIEL J, Mngr Hub Mercantile Co, res 654 Main S, Tel South 41.
  • McDonald Eleanor, music tchr 238 Huron S, bds same.
  • McDonald Francis J, lab, bds Allen McDonald.
  • McDonald James N, mach, res 461 Western av.
  • McDonald Rev John, asst pastor St Mary's Church, bds 118 D North.
  • McDonald John, boilermkr, res 447 Garfield av.
  • McDonald John C, lab, bds Allen McDonald.
  • McDonald Kenneth A, mach, bds Allen McDonald.
  • McDonald Mrs Mary, bds 224 Main N.
  • McDonald Nellie R, bds Allen McDonald.
  • McDonald Paul, engr, bds 915 Dot.
  • McDonald Roberta, student, bds 658 Huron S.
  • McDougal John A, marine eng, res 527 Lafayette av.
  • McFelda Annie, bds 107 William.
  • McFelda Anthony, lab, res 107 William.
  • McGinn Arthur C, asst supt Pfister & Vogel Leather Co, res 209 Duncan av.
  • McGinn John W, res 305 Dresser.
  • McGinn Rupert A, asst bkkpr Pfister & Vogel Leather Co, bds 201 Duncan av.
  • McGinn Thomas P, wood yd 201 Duncan av, res same.
  • McGinn Walter J, sailor, res 241 Young.
  • McGinnis Archie, sawyer M D Olds, res 85 Gerow.
  • McGinnis Phoebe (wid John C), res 85 Gerow.
  • McGregor Garnet, bds 313 Main S.
  • McGregor Hazel, bkkpr Cheboygan Boiler Wks, bds 313 Main S.
  • McGREGOR JAMES, Propr Cheboygan Boiler Works, res 313 Main S. (See adv page 4.)
  • McGuire Charles, res 216 Huron S.
  • McGurn Elizabeth (wid John), bds 107 B South.
  • McGurn Toseph, tmstr, res 200 D North.
  • McGurn Maggie A, cashier N Y Racket Store, bds 216 B North.
  • McGurn Nellie, asst Dr C B Marks, bds 216 B North.
  • McIntire Carrie F, student, bds 127 Bailey S.
  • McIntire Frank, sec J J Post Hardware Co Ltd, res 127 Bailey S.
  • McKay Alex, chief engr City Water Works, bds 417 State W.
  • McKervey Charles C, carp Cheboygan Mnfg Co, bds 504 Lincoln av E.
  • McKervey Ida, housekpr 1020 Main S.
  • McKervey James, farmer, res 504 Lincoln av E.
  • McKervey James P, farmer, bds 504 Lincoln av E.
  • McKervey Mabel A, bds 504 Lincoln av E.
  • McKewen Catherine, music tchr 109 C South, res same.
  • McKinnon Gleason, clk, bds 510 4th E.
  • McKinnon Hugh A, lumber inspr, res 436 Main S.
  • McKinnon Mrs Isabelle, smstrs, res 510 4th E.
  • McLaughlin George, engr, res 134 B South.
  • McLaughlin Herbert, bartndr Thomas Trudeau, bds same
  • McLaughlin John, lab, res n s Gerow 1 e of Eastern av N.
  • McLaughlin Mary, prin Tannery School, bds 650 Huron South.
  • McLaughlin Richard, bds 205 Gerow.
  • McLaughlin Thomas, bds 205 Gerow.
  • McLaughlin Walter, lab, res 205 Gerow.
  • McLaughlin Wm W, engr, res 106 Bailey N.
  • McLean Charles, carp, bds 1 Union.
  • McLean Harriet (wid Hugh), res 319 Huron N.
  • McLean Hazel, res 200 Clinton.
  • McLean James A, lab, bds 1 Union.
  • McLean Jean, bds 806 Division.
  • McLeod James W, lumberman, res 324 Young.
  • McLeod Wm A, drayman 126 B South, res same.
  • McManus George (Amo & McManus), res Detroit, Mich.
  • McMillen Joseph O, estimator Lombard & Rittenhouse, bds Spencer House.
  • McMULLEN DAN P, Propr McMullen Printing Co, and Postmaster, res 215 Dresser.
  • McMullen John, lab M D Olds, bds Globe House.
  • McMullen Mrs Marv A, bds 215 Dresser.
  • McMULLEN PRINTING CO, Dan P McMullen Propr, Printers, Stationers and Dealers in Office Supplies, 223 Main X, Tel Main 284. (See opp. )
  • McNeill George, saloon 603 Main N, bds 601 same.
  • McPhee John (Reilly & McPhee), bds 230 Backus.
  • McPherson John A, res 20 Lincoln av E.
  • McQuay Robert, lab, res 408 Mackinaw av.
  • McQueen Delmar, lab, bds 308 D North.
  • McQueen John A, engr, res 308 D North.
  • McQueen Wilmont, lab, bds 308 D North.
  • McRea Alexander F, lab, res 309 Duncan av.
  • McVey Ethel M, bkkpr Cheboygan State Bank, bds 107 Huron N.
  • McWethy John L, lab, bds 620 Loomis.
  • Maase Isaac, farmer, res n e cor Milwaukee av and Leslie
  • MacARTHUR ARTHUR F, Chairman W & A McArthur Co Ltd, Vice-Pres Cheboygan Paper Co, res New York City.
  • MacArthur Catherine, bds 304 Seymour W.
  • MacARTHUR CLARK J, Sec and Treas Cheboygan Flour Mill Co, Sec W & A McArthur Co Ltd, res 304 Seymour W.
  • MacArthur Mrs Edith, bds 304 Seymour W.
  • MacArthur Gladys, teacher, bds 304 Seymour W.
  • MacArthur Horatio, bkkpr First Natl Bank, bds 220 Backus.
  • MacARTHUR JOHN R, Pres Cheboygan Electric Light & Power Co, and Cheboygan Gas Light Co, res New York City.
  • MacArthur Ward, bds 304 Seymour W.
  • MacCormick Thomas, vocalist Vaudette 5c Theater, bds 317 State W.
  • MacDonald Agnes, tchr Galbraith School, bds 525 State East.
  • MacDonald Alec S, landlooker, res 405 Dresser.
  • MacDonald Angus, tmstr, res 111 C North.
  • MacDonald Angus N, bookkpr, bds 405 Dresser.
  • MacDonald Daniel K, lab, res 517 Palmyra S.
  • MacDonald James D, lab, bds 517 Palmyra S.
  • MacDonald John A, electr, res 814 Western av S.
  • MacDonald Reynold F, lab, res n s Lincoln av W 1 w of Western av S.
  • MacDonald Sadie, bds 517 Palmyra S.
  • MacDonald Wm, lab, bds 517 Palmyra S.
  • MacDonald Wm M, law student, bds 405 Dresser.
  • MacGrew Bessie, bds 123 Huron S.
  • MacGrew Mrs Ethel M, dressmkr 123 Huron S, res same.
  • Maciejewski Thomas, lab, res 364 Harrison av.
  • Mack James L, gardener 249 Pinehill av, res same.
  • Mackenzie James, millwright Pfister & Vogel Leather Co, bds James Davis.
  • Mackinaw Av School, s s Mackinaw av 2 e of Western.
  • MacKINNON GRACE M (wid Hugh), Propr MacKinnon's Resort, res on w shore Black Lake, 14 miles s e, R F D No 2. (See page 7.)
  • MacKINNON'S RESORT, Mrs Grace M MacKinnon Propr, on w shore Black Lake, 14 miles s e, R F D No 2. (See page 7.)
  • MacMillan John, timber estimator, bds 314 Littleleld.
  • Mageau Alice M, bds 116 C South.
  • Mageau Adelord, longshoreman, res 333 F North.
  • Mageau Anna, ironer Star Steam Laundry, bds 116 C South.
  • Mageau Ida J, bds 333 F North.
  • Mageau Wm, lab, bds 116 C South.
  • Magnan Rev John B, rector St Charles R C (French) Church, res 222 Bailey N.
  • Magoon Hiram, ins agt, res 344 Young.
  • Magoon Rosabelle, clk The Glover Co, bds 344 Young.
  • Maguire Ferguson, carp 309 Bailey N, res same.
  • Maguire Thompson, carp, bds 309 Bailey N.
  • Mailhot Joseph H, lumberman, res 370 Young.
  • Mairer Agnes, dom 1213 State W.
  • Major Bernadette, bds 103 State E.
  • Major Felix, lab, res 103 State E.
  • Major N Ephraim, lab, bds 103 State E.
  • Malanfant Frederick W, clk Y Wertheimer & Son, res 403 Mackinaw av.
  • Malanfant Joseph, lab, res 998 Mackinaw av.
  • Malanfant Joseph I, switchman, res 453 State W.
  • Malanfant Laura, bds 998 Mackinaw av.
  • Malanfant Marie, clk The Glover Co, bds 998 Mackinaw.
  • Malek Alexandria, clk, bds 210 Main S.
  • Malek Benedict, student, bds 210 Main S.
  • Malek Frank V, bartndr, res 116 Benton S.
  • Malek Gertrude, student, bds 210 Main S.
  • Malek Joseph J (Noskey & Malek), res 210 Main S.
  • Malek Martin F, shoes 210 Main S, res same.
  • Maley Celesta, longshoreman, res 306 George.
  • Mallette Alexander, lab, res 201 Sutherland av.
  • Malloy Wm F, lake capt, res s s Abbott 1 w of Lafayette.
  • Maloney Anna E, clk The Glover Co, bds 308 Littlefield.
  • Maloney Ellen (wid Patrick), res 308 Littlefield.
  • MALONEY JAMES C, Propr The Smoke Shop, Wholesale and Retail Cigars and Tobaccos, Confectionery, News and Periodicals, 323 Main N, Tel Main 228; res 218 Bailey N. (See right bottom lines.)
  • Maloney Wayne, student, bds 218 Bailey N.
  • Mann Atlanta (wid Lew A), res s e cor Main and Elm.
  • Mann Ronita, photogr, bds Atlanta Mann.
  • Mann Eliza (wid Wm A), bds Hub Hotel.
  • Mann George, meat ctr, bds 732 Mackinaw av.
  • MANN OTIS E, Carriage and Sign Painter, Card Writer, Etc., ft of Elm, res s e cor Main and Elm. (See left bottom lines.)
  • Mann Ray, lab, bds 464 State W.
  • Mann W Herb, trav salesman, res 314 Pine.
  • Manne Albert, baggageman M C R R, res 602 Pine.
  • Manuel James, lab, res s s Pinehill av 9 w of Loomis.
  • Marcuson Alexander, lab, bds 505 State E.
  • Marcuson Marcus, lab, bds 505 State E.
  • Markle Ellen (wid Emanuel), res 1004 State W.
  • Markle Helena, bds 1004 State W.
  • Markle Mary, tchr, bds 1004 State W.
  • Markle Susan L, tchr, bds 1004 State W.
  • MARKS CHARLES B, Physician and Surgeon, Office Hours 9 to 11 a m, 2 to 5 and 7 to 8 :30 p m, 217 Main X. Tel North 19; res 516 Cuyler, Tel South 19.
  • MARKS MRS SADIE P, Pres Cheboygan Drug Co, res 516 Cuyler.
  • Marquette Colonel L, dep collector U S customs 319 Main N, res 122 Bailey S.
  • Marquette Luella, student, bds 122 Bailey S.
  • Marquette Rachel (wid Alexander), res s w cor Harrison av and Eastern av N.
  • Marsden Mrs Martha, res 113 Benton N.
  • Marsden Ray D, student, bds 113 Benton N.
  • Marsden Reba, bds 113 Benton N.
  • Marsh Carolina A (wid Lee), res 416 Division.
  • Marsh Stephen E, clk M C R R, res 1011 Mackinaw av.
  • Marshall Arthur S, 2d asst kpr Spectacle Reef Light Station, res 305 Cleveland av.
  • Marshall Ernest, carp, res 30 Tannery set.
  • Marshall Fannie, dressmkr 322 Bailey N, bds same.
  • Marshall Joseph, bds 322 Bailey N.
  • Marshall Rozella, milliner, bds 322 Bailey N.
  • Marshall Walter G, capt U S life saving crew, res 332 Bailey N.
  • Martin Amable, carp, res 103 6th E.
  • Martin Anthony, lab, res e s Western av 1 n of M C R R.
  • Martin Benjamin, bds 242 Young.
  • Martin Carrie, bds Anthony Martin.
  • Martin Delia, bds Anthony Martin.
  • Martin Fortuna J, clk J E Cueny & Bro, res 109 Benton South.
  • Martin Henry, lab Cheboygan Bwg & Malting Co, res 111 Bailey N.
  • Martin Israel, gardener e s Roberts Place 1 n of Court, res same.
  • Martin James A, mach Schulz Bros, res 411 Bailey N.
  • Martin Laura, stenogr, bds Israel Martin.
  • Martin Leona, stenogr, bds Israel Martin.
  • Martin Mabel (wid Alex P), res 503 Ball N.
  • Martin Mary J (wid Charles), tchr Central School, bds 411 Bailey N.
  • Martin Thomas A (Cheboygan Mnfg Co), res 501 Ball N.
  • Martin Wh G, student, bds 501 Ball N.
  • MARTIN WM L, Pres Embury-Martin Lumber Co, 1st Vice-Pres Cheboygan County Savings Bank, res 242 Young, Tel 259.
  • Martineau Joseph E, cook, res 625 Duncan av.
  • Martineau Wm, fireman, res 219 C North.
  • Martino Charles, lab, res 321 Duncan av.
  • Martino Edmond, lab, res 826 1st E.
  • Marttla John, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Marttla Wm, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Marx Barney J, lab, bds 100 Western av S.
  • Marx Frank, papermkr, res 100 Western av S.
  • Marx Mrs Lucy, bds 100 Western av S.
  • Marx Mrs Minnie, grocer 100 Western av S, res same.
  • Mascott Frank, section hand, res 745 Spooner.
  • Mascott Herbert H, driver Mrs Josephine Cueny, res 222 Center.
  • Mason Edward, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Mason Sadie (wid John J), res 344 Huron S.
  • Mason Wm J, bottler P X Moloney, res 304 Pine.
  • Masse Alcide, bartndr, res 623 Locust.
  • Masse Gilbert, lab, res 225 Michigan av.
  • Masse Louis, lab, res 700 Western av S.
  • Masse Minnie, milliner Mrs C Le Duc, bds 225 Michigan av.
  • Masse Ruby, appr Mrs L LeDuc, bds 225 Michigan av.
  • Massey Wilson, carp Cheboygan Mnfg Co, bds New Campbell House.
  • Mathews Charles H, lab, res 117 F South.
  • Matt Joseph, bds 753 Main N.
  • MATT, ROY E, Agt McArthur Dock, ft of Main, Tel 51, res 753 Main N, Tel 325.
  • Matti Gottlieb, lab, res 525 Antoine.
  • Mattson Charles, lab, bds 306 Gerow.
  • Mattson Peter, farmer, res 306 Gerow.
  • Maxwell Frederick, farmer, res 236 Ball N.
  • May Benjamin, carp, res 900 State N.
  • May Clara E, bds r 201 F South.
  • May Wm, brakeman D & M R R, res 900 State W.
  • Mead Ezra G, roller Pfister & Vogel Leather Co, res 33 Tannery set.
  • Meade Harry F, tel opr M C R R, bds Spencer House.
  • Meden Wm A, lab, res 1314 Court.
  • Meggitt Edith M, dressmkr 301 Pinehill av, bds same.
  • Meggitt Frederick, poundmaster 5th ward, res 301 Pinehill av.
  • Meggitt George R. lab, res 657 Lincoln av W.
  • Meggitt John W, lab, bds 301 Pinehill av.
  • Meggitt Laura, bds 301 Pinehill av.
  • Meggitt Robert (R Meggitt & Son), res 103 Sutherland
  • Meggitt Robert F, farmer, bds 103 Sutherland.
  • MEGGITT R & SON (Robert and T Stanley Meggitt), grocers 108 State E, Tel 315.
  • Meggitt T Stanley (R Meggitt & Son) bds 103 Sutherland.
  • Meinze Andrew, foreman Pfister & Vogel Leather Co, res 10 Tannery set.
  • Meisel Charles A, barber 111 Main N, res 232 Benton S.
  • Meisel Margaret, bds 232 Benton S.
  • Meisel Wm, bazaar 303 Main N, res 205 Ball S.
  • Malancon Angeline (wid Charles), bds 425 4th E.
  • Melancon Charles, butcher J B Leishman, res 318 6th E.
  • Melavey Marion, milliner, bds 107 Huron S.
  • Melavey Neil, saloon 107 Main N, res 107 Huron S.
  • Melavey Winifred, student, bds 107 Huron S.
  • Melbourne Robert, lab M D Olds.
  • Mellett Joseph, foreman, res 205 B South.
  • Melville Charles H (Peoples Outfitting Co), bds 418 Water.
  • Melville George A (Peoples Outfitting Co), bds 418 Water.
  • Melville John P, res 418 Water.
  • Melville Nellie, music tchr 418 Water, bds same.
  • Melville Wm H, bds 418 Water.
  • Mendriski Wm, lab Pfister & Vogel Leather Co.
  • Mercer George, lumber inspector, bds New Cheboygan Hotel.
  • Merrill Frank, lab Embury-Martin Lumber Co, bds 1221 Mackinaw av.
  • Merriott Frank, lab, res 228 Duncan av.
  • Merriott Frank E, lab, bds 228 Duncan av.
  • Merriott Frederick, vocalist, bds 228 Duncan av.
  • Merriott Violet R, bds 228 Duncan av.
  • Merriott Wm H, lab, bds 228 Duncan av.
  • Merritt Wm H, supt of poor Court House, res Wolverine, Mich.
  • Metivier Edmund, mason, res 124 E North.
  • Metivier Josette, clk, bds 124 E North.
  • Metivier Louis E, barber, res 318 Dresser.
  • Metivier Mabel, printer Cheboygan Democrat, bds 124 E North.
  • Metivier Rachel, milliner E G Walton, bds 124 E North.
  • Metivier Robert, engr, bds 124 E North.
  • Metivier Rose, clk, bds 124 E North.
  • Metivier Sophia, student, bds 124 E North.
  • Metivier Warren, student, bds 124 E North.
  • Metivier Wm, lab, bds 124 E North.
  • Meyer Albert, student, bds 236 Sammons.
  • Meyer Emma, stenogr Cheboygan Co Abstract Co, bds 236 Sammons.
  • Meyer Frederick G, clk J M Meyer, bds 236 Sammons.
  • MEYER JOHN M, Dealer in Staple and Fancy Groceries Flour, Feed, Hay and Grain, 204 Main S, Tel 34, res 236 Sammons.
  • MEYER LONE N, Treas Embury-Martin Lumber Co, res 426 Taylor.
  • Meyer Marie A, stenogr Cross & Cross, bds 236 Sammons
  • Meyer Thomas, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 236 D.
  • Meyer Ethel, student, bds 541 Cuyler.
  • Meyers Henry W, mach opr Vaudette 5c Theater, bds 317 State W.
  • Michigan Central Railroad Passenger Station, Loran D Hagerty agt, School bet Court and Nelson.
  • Miekowski Elizabeth (wid Joseph), res 200 C North.
  • Military Orchestra (The), Charles A Meisel mngr, 111 Main N.
  • Miller Adolph, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds August Schmidt.
  • Miller Alfred, tmstr, bds 334 C North.
  • Miller Alva R, lab, bds 525 Mackmaw av.
  • Miller Arthur G, yd man Embury-Martin Lumber Co, res 525 Mackinaw av.
  • Miller Daniel, header, bds 101 Williams.
  • Miller Daniel, lab, bds Wm Smeader.
  • Miller Edward, lab, res 1383 Court.
  • Miller Elvina, bds 324 C North.
  • Miller Fern, bds 118 6th E.
  • Miller Frank, edger M D Olds, bds 334 C North.
  • Miller Henry, lab M D Olds, res 324 C North.
  • Miller Henrv jr, boom hd M D Olds, bds 334 C North.
  • Miller Jeremiah, lab M D Olds, bds 334 C North.
  • Miller Joseph, tmstr, bds 324 C North.
  • Miller Josephine, bds 324 C North.
  • Miller Lena A, bds 525 Mackinaw av.
  • Miller Louis, tmstr, bds 334 C North.
  • Miller Mrs Matilda, res 302 Clinton.
  • Miller Peter, lab, res 334 C North.
  • Miller Wm, carp, res 118 6th E.
  • Miller Wm Jr, bds 118 6th E.
  • Milliken Harry M, foreman Cheboygan Electric Light & Power Co, res 430 Huron S.
  • Milliken Clyde, savings teller First Natl Bank, bds 310 Sammons.
  • Milliken Mrs Lydia, res 310 Sammons.
  • Mills Christopher, lab, res 1004 Court.
  • Ming Frederick, student, bds 722 Division.
  • Ming Frederick R, livery 520 Main N, res 722 Division.
  • Ming Mabel, tchr, bds 722 Division.
  • Ming Matie, bds 722 Division.
  • MODEL BILLIARD AND BOWLING PARLORS, Lewis & Wertheimer Props, 510-512 Main N.
  • Moekel Oscar E, tailor W W Ross, res 204 B South.
  • Moloney Block, 415-417 Main N.
  • Moloney Charles L, mngr P X Moloney, bds 342 Sammons.
  • Moloney George, bottler P X Moloney, bds 342 Sammons
  • Moloney Gerard, student, bds 342 Sammons.
  • MOLONEY JAMES F, Pres Cheboygan County Savings Bank, res 422 Main S.
  • MOLONEY JOSEPH P, supt Cheboygan Brewing & Malting Co, res 362 Young.
  • MOLONEY PATRICK X, Propr Cheboygan Bottling Works and Confectioner, 240 Main S, res 342 Sammons.
  • Moloney Regina V, bds 342 Sammons.
  • MOLONEY VET S, General Insurance, Real Estate, Loans, Farm and Resort Property, Frost-Kesseler Blk, Tel Main 181, res 207 Bailey S, Tel Main 6. (See page 2 and left top lines.)
  • Monaghan Daniel, sawyer M D Olds, res 903 Seymour.
  • Monaghan Edward, coach cleaner D & M R R, res 918 1st W.
  • Monaghan Eliza, dressmkr 310 State E, bds same.
  • Monaghan Ethel, bds 918 1st W.
  • Monaghan Frank J, lab Cheboygan Nov Turn Wks, bds 903 Seymour.
  • Monaghan George A, trav salesman, res 103 Huron N.
  • Monaghan James J, lab, res 39 Tannery set.
  • Monaghan John J, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds 39 Tannery set.
  • Monaghan Rose, student, bds 903 Seymour.
  • Monaghan Wm D, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds 39 Tannery set.
  • Mondeau Emil, mach, res 300 Harrison av.
  • Montgomery James, lab Embury-Martin Lumber Co.
  • Moody Eli, blksmith, res 1355 Court.
  • Moody Joseph A, mason, res 1321 Court.
  • Moody Marvin L (Moody & Amo), res 214 Backus.
  • Moody Mary (wid Joseph), res 1355 Court.
  • Moody Moses, lab, res 1214 Court.
  • Moody, Wm, mason, res 1204 Court.
  • Moody & Amo (Marvin L Moody, Adolph Amo), saloon, 518 Mani N.
  • Mooney Anna, bds Mrs Margaret Mooney.
  • Mooney James A, lab, bds Mrs Margaret Mooney.
  • Mooney John T, lab, bds Mrs Margaret Mooney.
  • Mooney Mabel, bds Mrs Margaret Mooney.
  • Mooney Mrs Margaret, res s s North 2 w of Loomis.
  • Moore Charles C, sailor, res 1027 Hancock.
  • Moore Charles E, student, bds 1027 Hancock.
  • Moore David, lab, res 128 D South.
  • Moore Roy H, lineman Cheboygan Tel Co, bds 322 Dresser.
  • Moore Wm C, confectioner 331 Main N, res same.
  • Moran Adolph, lab, bds Charles Hotel.
  • Morris Joseph, blksmith H Portelance, res 437 Duncan West.
  • Morris Stephen, painter, res 418 Water.
  • Morris Mrs Vina, dishwasher Columbian Hotel.
  • Morrison Delbert, lab res 616 Antoine.
  • Morrison Elizabeth, tchr, bds 314 Western av S.
  • Morrison James, lab, res 314 Western av. S.
  • Morrison John, lab, bds 314 Western av S.
  • Morrison Kate (wid Wm), res 328 Western av S.
  • Morrison Margaret, cook, bds 314 Western av S.
  • Morrison Wm, lab, bds 314 Western av S.
  • Morrow Andrew, millwright, res 517 Dresser.
  • Morrow Clarissa, bds 712 Loomis.
  • Morrow Cyril, miller, res 228 D South.
  • Morrow Edmund, lab, bds 1213 State W.
  • Morrow Ellen (wid John), res 712 Loomis.
  • Morrow Eugene, papermkr, res 700 Huron S.
  • Morrow Joseph, finisher, res 1050 Randolph.
  • Morrow Maxim, ship carp, res w s Moloney 1 s of Abbott.
  • Morrow Oliver, woodsman, res r 209 B North.
  • Morrow Peter J, lab, res 65 Center.
  • Morrow S, elevator man Cheboygan Flour Mill Co.
  • Morrway Wm, lab, bds Columbian Hotel.
  • Mosier Mary C, bds 624 Main S.
  • Mosier Reuben H, lake capt, res 624 Main S.
  • Mould Charles E, lumber, res 233 Seymour.
  • Mould Jack A, student, bds 233 Seymour.
  • Moulder Frederick W, warehouseman N B Keeney & Son, bds 201 D South.
  • Moulder Henry, harbor master, res 201 D South.
  • Murphy Anna E, bds 309 State E.
  • Murphy Effie E, cashier Leo Edelstein, bds 224 C South.
  • Murphy Frances V, bds 309 State E.
  • Murphy John, drayman, 224 C South, res same.
  • Murphy Joseph J, cigar mnfr 309 State E, res same.
  • Murphy Joseph P, cigarmkr Jos J Murphy, bds 309 State E.
  • Murphy Leo T, cigarmkr Jos J Murphy, bds 309 State E.
  • Murphy Maria (wid Joseph J), bds 309 State E.
  • Murphy Martin, lab, res 227 Duncan av.
  • Murtaugh John A, student, bds 650 Huron S.
  • Murtaugh Oliver, res 650 Huron S.
  • Muschell Anna M, sorter, bds 512 James.
  • Muschell Charles S, junk 512 James, res same.
  • Muschell Marguerite L, sorter, bds 512 James.
  • Mushlock Anthony (Mushlock & Haedys), res Munising, Mich.
  • Mushlock & Haedys (Anthony Mushlock, Thomas Haedys), saloon 416 Main N.
  • Musial Edward F, lab, bds 184 Harrison av.
  • Musial Freda M, bds 184 Harrison av.
  • Musial Frederick W, lab M D Olds, bds 184 Harrison av.
  • Musial Theodore, lab Pfister & Vogel Leather Co, res 184 Harrison av.
  • Muslak Anthony, lab, bds 319 F North.
  • Muslak Joseph, sailor, res 118 Duncan av.
  • Muslak Mary (wid Albert), res 319 F North.
  • MYERS CHARLES J, Agency Organizer Prudential Insurance Co of America, Frost-Kesseler Blk, Tel Main 293, rms 126 Huron S.

  • Naleta John, lab Pfister & Vogel Leather Co, bds George Ewanski.
  • Neelis James J, lab, res 305 D North.
  • Neelis Lawrence, lab, bds 305 D North.
  • Neff E Marguerite, stenogr Embury-Martin Lumber Co, bds 431 Bailey N.
  • Neffle August, lab, res n s Gerow 2 e of Eastern av N.
  • Neilis Wm, tmstr, bds 941 Dot.
  • Nelligan Daniel M, barnman Embury-Martin Lumber Co, res 213 Western av N.
  • Nelson Benjamin, acid mkr, res 214 Seymour E.
  • Nelson Charles, lab, res 738 1st E.
  • Nelson Charles L, acid mkr, bds 214 Seymour E.
  • Nelson David, lab, Cheboygan Bwg & Malting Co, res 1333 Court.
  • Nelson Florence M, bds 528 Mackinaw av.
  • Nelson Frank W, lab Embury-Martin Lumber Co, bds 528 Mackinaw av.
  • Nelson Frederick W, lab, res 528 Mackinaw av.
  • Nelson Frederick W. Jr, cigarmkr, bds 528 Mackinaw av.
  • Nelson Harvey, lab, bds 1333 Court.
  • Nelson Jennie, bds 214 Seymour E.
  • Nelson Jennie (wid Nels), res 962 Mackinaw av.
  • Nelson John N, pres Nelson Lumber Co, res 847 Main S.
  • Nelson Lumber Co, J M Nelson pres and genl mngr, D A Hastings sec and treas, 835 Main S.
  • Nelson Martin, lab M D Olds, res 615 Duncan av.
  • Nelson Maude, finisher, bds 214 Seymour E.
  • Nesbitt James, condr D & M R R, res 433 Bailey N.
  • Neski Statia, lab, res 8 Tannery set.
  • Ness Albert K, foreman McMullen Printing Co, res 403 Bailey N.
  • Neumann Otto, lab, res e s Garfield av 8 s of Abbott.
  • New Campbell House, Alexander Campbell propr, 400 1st W.
  • NEW CHEBOYGAN HOTEL, New Cheboygan Hotel Co Proprs, D and S E St Amour Mngrs, s w cor State Av and Water. (See page 8.)
  • NEW CHEBOYGAN HOTEL CO, D St Amour Pres, S E St Amour Sec and Treas, Proprs New Cheboygan Hotel, s w cor State W and Water, Tel 54. (See page 8.)
  • New Gerow Block, 303-307 Main N. New York Racket Store Inc, F L Thompson pres, I F Thompson sec, Guy A Thompson treas and mngr, department store, 313-315 Main N.
  • Newburg Henry, lab, bds 229 C North.
  • Newell Donna, bds 320 Main S.
  • NEWELL EDWIN F, "The Shoe Man," 321 Main N, Tel 98; res 320 Main S, Tel 132. (See left top lines.)
  • Newell Frank, lab, bds Thomas Heron.
  • Newell Herbert, lab, bds Thomas Heron.
  • Newman Cecelia (wid James), bds 117 E North.
  • Newman Joseph, trimmer M D Olds, res 337 Bailey N.
  • Newman Wm J, watchman, res 407 Bailey N.
  • Newton Mrs A P, res 337 Dresser.
  • Ney Wm, brakeman, res 940 State.
  • Nichols Albert, hostler J H Simpson & Co, res 404 Dresser.
  • Nichols Archie, fireman, bds 404 Dresser.
  • Nichols George, lab, res 322 Duncan av.
  • Nichols George Jr, lab, res 318 Duncan av.
  • Nichols Herbert, lab, bds 322 Duncan av.
  • Nichols John, bds 404 Dresser.
  • Nichols Peter, city scavenger, res e s Dresser, 1 n of 1st West.
  • Nicholson Alice, waiter New Cheboygan Hotel.
  • NIMMO GEORGE D, Asst Cashier Cheboygan State Bank, bds 321 Sammons.
  • Nimmo Helen, bds 321 Sammons.
  • Nimmo Jessie U, clk The Glover Co, bds 321 Sammons.
  • Nimmo Phoebe (wid Robert), res 321 Sammons.
  • Nimmo Walter, bds 321 Sammons.
  • NOLL JOHN, Cigar Mnfr 611 Main N, res 201 Bailey S.
  • Noll Ruth I, student, bds 201 Bailey S.
  • Nordberg George T, driver, bds 500 Duncan av.
  • Nordberg Oscar, carp, res 500 Duncan av.
  • Norman Gus, lab, bds 241 Gerow.
  • Norman John, farmer, res 241 Gerow.
  • NORTHERN MARBLE & GRANITE WORKS, Pennell Bros Proprs, Mnfrs of and Dealers in Artistic Marble and Granite Monuments, Tablets, Markers, Etc, 121 S Main. (See right bottom lines).
  • NORTHERN MICHIGAN TRANSPORTATION CO, McArthur Dock Agts, ft of Main. (See right top lines.)
  • Noskey Anthony J (Noskey & Malek), res 538 Cleveland av.
  • Noskey John, bds 538 Cleveland av.
  • Noskey & Malek (A J Noskey, J J Malek), proprs Palace Roller Rink, 616-618 Main N.

  • O'Brien Charles H, farmer, bds 386 (195) Cleveland av.
  • O'Brien John, real estate 419 State W, res same.
  • O'Brien Margaret, tel opr Cheboygan Tel Co, bds e s Cleveland av bet Seymour and Lincoln av e.
  • O'Brien Park, n w cor Garfield and Lincoln avs.
  • O'Brien Philip, res 386 (195) Cleveland av.
  • O'Brien Wm J, wireman Cheboygan Electric Light & Power Co, res 220 7th East.
  • O'Brien Wm S, lab, bds 386 (195) Cleveland av.
  • Och John P, grocer 119 Duncan av, res same.
  • O'Connor Mrs Lillie, res 411 State W.
  • O'Connor Wm, tmstr Pfister & Vogel Leather Co, res 50 Tannery set.
  • O'Grady George, pharmacist Sangster & Riggs, bds Mrs E Lewis.
  • O'Grady Lena, student, bds 1216 Mackinaw av.
  • Olds Florence, student, bds 426 Seymour.
  • OLDS MILLARD D, Mnfr of Lumber, Lath and Shingles, Propr McArthur Dock, ft of B North, Tel 111; res w s Main S 1st s of Seymour.
  • Oleson Walter, lab, res 22 Harrison av.
  • Olmsted John E, fisherman, res 317 (90) Lake.
  • Olson Andrew, res 308 Gerow.
  • Olson Charles, lab M D Olds, bds 308 Gerow.
  • Olson Olaf P, lab, res 414 South av.
  • O'Malley Patrick, lab, bds Columbian Hotel.
  • Omes Grace, dom 418 Water.
  • O'Neil Belle, milliner The Glover Co, bds 504 Pine.
  • O'Neill Charles, lab, res 515 Lincoln av E.
  • O'Neill Ella, student, bds 515 Lincoln av E.
  • O'Neill James J, lab, res 208 Seymour av.
  • O'Neill John, lab, res 505 Lincoln av E.
  • O'Neill John E, lab, bds 606 Cleveland av.
  • O'Neill Margaret (wid James J), res 606 Cleveland av.
  • O'Neill Margaret, ctr, bds 606 Cleveland av.
  • Opera House, n w cor Backus and Huron S.
  • Osilski Stanislaus, lab, res 236 D North.
  • Overly George A, shingle weaver, res 1104 Court.
  • Owens Robert, cook, bds Charles Hotel.
  • Oxley Amos, clk, res 425 4th E.
  • Oxley Norman O, clk J N Brown, res 543 Bailey N.

This Page Was Last Updated Saturday, 03-Mar-2012 12:36:51 MST

Please send Cheboygan County contributions or report any broken links to:

Copyright 2004- by Deb Haines/MIGenWeb Project. All rights reserved.
Copyright of submitted items belongs to those responsible for their authorship or creation unless otherwise assigned.