Post Offices
of
Newaygo County
by Terry Wantz



The highlighted Post Offices have a brief history of the Settlement.
Be sure to check it out!

Post Office
Dates in
Operation
Known
Postmasters
Aetna 1870-1904 Levi W. Simons-1870
Washington I. Bulson
(Mrs. Sarah Bulson?)
Jess White
Alderson 1907-1916 William Walter-1907
Alleyton 1873-1916 Charles Watson-1873
Michael Keef-1876
Ashland (Grant Station-1892) 1855-1892 John Betts-1855
Harmon Knox-1868
Henry H. Fellows 1874-1876
Anders Jorgensen 1884-1889
James A. Tyler 1889-1892
Ashland Centre (Ashland-1894) 1879-1894 Sullivans Armstrong-1879
Ashland (2nd Post Office) 1894-1904 George Pollard-1894
Barnard 1883-1883 (3 months) John Barnard-1883
Barton 1869-1871 Francis H. Hooker-Only Postmaster
Beaver 1872-1874 Albertus M. Andrus-1872
Big Prairie 1852-1909 Ephrim Utley-1852
P. French-1861
Bishop 1898-1901 Gerrit Dobben-1898
Biteley (Bitely) 1889-1949 Archer Martin-1889
Bitely 1949- --
Bridgeton 1857-1913 Amos Slater-1857
David Squires-1859
Wallace Scott
Brohman 1920 William Cantrell-1920
Brookings 1889-1892 Corrain Udell-1889
Brookings 1895-1895 (3 months) Herman Young-1895
Brooks 1881-1890 Lucius E. Mills 1881-1889
Brookside 1890-1901 John Pikaart-1890
Brunswick 1897- closed in the late 1980's Carroll E. Dutterer
Cole Creek 1904-1907 David Maynard-1894
Cooks Station 1868-1874 Erastus Downing-1868
Myron Stone-1869
Croton 1850-1908 John Stearns-1850
George Backart-1857
Dash 1881-1897 Jennie Swan-1881
Grace Marion
Denver 1870-1891 Lewis Martin-1866
Geo. H. Hubband-1871
Florian J. Martin-1875
Leslie E. Paigo-1876
Andrew Spencer-1877
Johnson F. Howard-1882
Henry Bromley 1883
James H. Anderson-1890
Andrew J. Spencer-1891
Porter McGhan 1894
Diamond Lake 1881-1895 J. Alexander-1881
Diamond Loch 1898-1904 M. D. Schmucker-1898
Dickinson 1888-1901 William Reiley-1883
Dingman 1883-1885 Asa Dingman-1883
Ensley 1867-1903 Asa C. McConnell-1867
George Colin-1867
Fields 1889-1900 John William-1889
Fremont 1882- Walter Platt-1882
Charles I. Rathbun 1890-1893
George E. Hilton 1898-1911
Fremont Centre 1862-1882
Shepard Tibbetts-1862
A. Upton-1864
James H. Darling 1869-1874
Goodwell 1898-1905 Mary Forwood-1898
Grant 1899 James A. Tyler 1899-1902
Jens Hemingsen 1902-1913
Grant Station 1892-1899 James A. Tyler 1892-1893; 1897-1899
Anders Jorgensen 1893-1897
Greenwood 1858-1871 Was located on the Oceana Co. side of the Line
Grove 1883-1903 George F. Cook-1883
Hawkins 1889-1906 George Hawkins-1889
Hesperia 1871- Orlando McNutt-1871
James Alexander-1888/i>
Holmdale 1901-1902 Jennie Holman-1901
Home 1867-1874
1875-1882
Edwin Pettibone-1861
Justus C. Chaplan-1876
Huber 1901-1907 John H. Koopman-1901
Hungerford 1876-1906 George French-1876
Jenson 1882-1883 J. Barnes-1882
Jericho 1881-1882 Ed. Derby-1881
Jewell 1901-1906 Oscar Heath-1901
Keno 1889-1897 William Horning-1889
Kirk 1889-1904 Albertus Andrus-1889
Lake 1869-1908 Renessalaer Brace-1869
Mrs. Sarah Manning-1908
Lilley 1884-1918 Edward Keets-1884
Lumberton 1880-1885 Daniel Richard-1880
Martinsburgh 1866-1870 George H. Hubbard
McLane 1882-1886 Alex Reed-1882
McLeans 1898-1909 John McLean-1898
Ardula Lyons-1909
Mitchell's Prairie 1868-1870 Sam S. Mitchell-Only Postmaster
Mineral Spring 1873-1876 Ranson E. French-1873
John C. Borden1875
Morgan Station 1873-1877 Lester C. Morgan-1873
James Morgan-1873
Newaygo 1847- John A. Brooks 1847-1852
Gaylord C. Warner
Edwin O. Shaw 1871-1885; 1889-1893; 1897-1910
Charles P. Sawyer 1933-1951
Otia 1882-1883 James Dingman-1882
Otia 1885-1920 Philo Bowerman-1896
Palmerville 1883-1884 Luke Palmer-1883
Parks 1892-1912 John Hartman-1892
Plumville 1892-1903 Wilber Frey-1892
Ponama 1860-1872 Lewis Martin 1860-1863
Ebenezer Dobson 1863-
William Rogers -1872
Ramona 1904-1933 Jesse Mattson-1904
Reeman 1897-1959 John Brinkman-1897
Shaw 1897-1909 Edward Hulse-1897
Sitka 1868-1901 Holly E. Crawford-1869
Joseph Zerlaut, Jr.-1895
Siplon Rur. Sta. (1950) Herb Siplon
Stearns Mill 1847-1850 John F. Stearns
Edwin E. Rice
Stiles 1890-1895 E. Hazard-1890
Sun 1884-1903 James Manning-1884
Stephen Marvin-1892
Volney 1880-1909 Jesse DeLong-1880
Walkup 1882-1882 Winfield Brewer-1882
Weaverville 1856-1862 Daniel Weaver 1856-1860
West Troy 1882-1893 Winfield Brewer 1882
White Cloud 1877- James Smith-1877
Willcox (Dayton Center) 1898-1903 Miron M. Dake
Woodville 1874-1935 Frank Conant-1874
Marion L. Carpenter -1935
Wooster 1895-1917 Cornelius Mast-1895
Wooster Hill 1882-1891 William Moll-1882
 Return to Home Page