MIGenWeb Logo USGenWeb Project


1894 CIVIL WAR VETERANS ROSTER
ANTIOCH TOWNSHIP:

 Elijah Bowerman
Jacob Bullion
Harvey Burt
Charles A. Clark
Robert S. Cook
James L. Dexter
Jerome Gregory
Enos Jones
Ira S. Miller
Peter B. Polmanteer
John Redner
Delos W. Rider
Henry T. Smith
Michael Smith
Clark Spidle
John P. Sprague
BOON TOWNSHIP:
 (Not Including Village of Harrietta)

George R. Beckwith
Eugene Blakeslee
Albert Hale
Ira Hayes
John E. Hixon
James Mansfield
Armeness McClain
Christopher McClain
William McNitt
Morgan D. Mercer
Joseph W. Orvis
Bailey J. Stanley
CEDAR CREEK TOWNSHIP:
(Not Including Village of Manton)

James A. Ashbey
Edward Baxter
Joseph D. Berry
Henry L. Bertholf
Edgar Blasedell
Charles E. Bradburn
John Carroll
Augustus A. Clawson
Henry J. Cook
Cyrus S. Dewey
James W. Dingman
Willian H. Dingman
Zara W. Ellsworth
Edward J. Freeman
Matthew H. Harris
David M. Henderson
John F. Henderson
Daniel W. Keyser
Newel S. Lewis
Robert S. Long
Ira L. Rollins
Martin Russell
John J. Sackett
George Salmon
Joel Seaton
Malcolm Spencer
Andrew J. Stull
Benjamin F. Tifft
John P. Waltz
Felix White
Nelson Woodworth
CHERRY GROVE TOWNSHIP:

Calvin Austin
Walter Coats
William East
George Linn
Thomas Luckey
Amos Nixon
Ira Parcher
Samuel J. Rose
John B. Smith
William Stewart
James Taylor
Porter Wheeler
CITY OF CADILLAC,
FIRST WARD:

Francis C. Armstrong
James D. Beach
David A. Cook
James Curley
James B. Cutler
Richard L. Dalzell
Charles Davis
David Dodson
William Dowley
Alva Foster
David Green
Martin V. Heath
John Henry
Charles Jewell
John Kelley
Daniel E. Schoonover
Thomas Sterling
Goodsell Stewart
Dwella A. Turner
CITY OF CADILLAC,
SECOND WARD:

Cyrus W. Alden
Enos Clark
C. C. Dunham
Alfred L. Gifford
Zadock Gillett
Samuel H. Hecox
Frank Pearo
Alfred Peterson
Nathan Rogers
Charles H. Sinclair
Luther F. Todd
George W. Wheeler
William L. Yale
CITY OF CADILLAC,
THIRD WARD:

Norman Badger
Giles Coon
Louis Fuller
Johnston K. Gardner
Ezra Harger
R. B. Jennings
James Lauther
John Mansfield
Charles J. Miller
David E. Rice
Herman Spencer
CITY OF CADILLAC,
FOURTH WARD:

Alvin N. Albro
Allen Calhoun
John Carr
Henry Chronister
Michael Fury
Elnathan George
Horace H. Huntley
George F. Long
Samuel F. Long
Isaac Nall
Paul Obershaw
John L. Pease
Henry Rupers
Seth Shattuck
James N. Stokes
Fred Stowell
William B. Van Buskirk
John Vosberg
Orange Webster
David M. Wray  
CLAM LAKE TOWNSHIP:
 (Not including Cadillac)

Ezra Abbott
Allan Ash
Samuel W. Benge
C. C. Berry
Sylvester Brown
John Dunbar
Thomas Fitzgerald
Henry Heringa
Amos Holcomb
Christopher Lutes
S. L. McNutt
Henry O. Shirts
COLFAX TOWNSHIP:

Jacob Brott
Stephen Dassance
Elias Deter
James F. Ferris
Henry L. Foster
John Goldsmith
James W. Houghtalin
John R. Hogue
Owen D. Ivins
Ira Jenkins
Eugene B. Ketchum
Alfred Lavere
John H. McClain
Elijah J. Minges
Enoch Olney
Elijah Smith
George B. Taylor
Joseph L. Whitney
Peter Will
Charles L. Wright
GREENWOOD TOWNSHIP:

Elijah M. Boynton
Edward Cox
Benjamin H. Kimbell
William Lewis
Asa W. Sadler
Jesse Smith
Benjamin F. Waite
William Westbrook
HANOVER TOWNSHIP:

Charles Beard
Hiram Coffman
Mathew Daugherty
Orson Elya
Samuel Jones
Andrew L. Pringle
Dennis Usewick
HARING TOWNSHIP:

Thomas W. Crosby
William Lamphere
Lester C. Macy
George Morgan
William Nichols
Thomas Thorton
Arthur Wallaston
HENDERSON TOWNSHIP:

Joseph M. Bossell
William Bulger
Job Hoxie
Hiram G. Owen
Lawrence Sours
Francis O. Wait
SELMA TOWNSHIP:

George Altman
Joseph H. Ballard
Elmer Bragg
Frank L. Goodyear
John Haskins
George Hemenway
Jasper N. McClain
Tyrus J. Nichols
Richard C. Norris
George H. Otis
George W. Reed
Guy Streeter
John W. Thibos
Benjamin Troumbley
Joseph B. Weathers
SLAGLE TOWNSHIP:

John Groat
Thomas Little
John H. Talman
Thomas Weston
SOUTH BRANCH TOWNSHIP:

Freeman H. Bostwick
Francis H. Cayford
Asa C. Pomeroy
George W. Smith
Samuel Smith
George W. Stephenson
SPRINGVILLE TOWNSHIP:

J. C. Baker
Daniel Carl
William H. Fitzpatrick
Eli L. Gates
Charles F. Graves
Cyrenus Hanover
George W. Hawk
Silas Huffman
Henry Messer
James Nichols
Nelson Sinkler
Thomas Tuft
VILLAGE OF HARRIETTA:

Elias K. Bortz
Harmon S. Chase
Chauncey Eaton
George Esler
Frederick A. Hackstead
Alex Graham
Thomas H. Jackson
Charles W. Mathena
George Miller
Albert L. Mosher
Henry Razek
George P. Rowe
John H. Sage
Alex H. Snyder
James Z. Stanley
John C. Stone
Jacob Weldon
Levi N. West
VILLAGE OF MANTON:

Stephen G. Bayes
Andrew J. Bennett
Isaac Byers
Peter Carpenter
Nathan Delong
Albert J. Disbrow
Joseph C. Divers
John H. Engle
Caleb Falkinburgh
Samuel Faulkinburgh
Lucius W. Gates
Nicholas P.Hartford
Orlando Hayes
Hiram B. Hill
John C. Hill
Palmer Hinman
Nathaniel T. Hunt
Frederick M. Huntley
David Hutzler
Jarvis Inman
Alexander P. McMananny
William A. Miller
George S. Moore
Edward Morgan
William H. Northrup
John C. Rust
Frank Sackett
Henry J. Solley
Thomas C. Solley
James A. Stewart
Henry H. Thomas
Joshua D. Triplett
Cyril H. Tyler
Sewel D. Walker
Frank Weaver
Andrew J. Webster
John B. Wiles
John Wolford
Abram Woodward
VILLAGE OF SHERMAN:

Samuel Allman
Wesley J. Austin
Alonzo Belcher
Leroy P. Champenois
Henry W. Fast
Nathan L. Hanna
Henry Hitchcock
George Hooper
Herman B. Sturtevant
Edgar W. Wheeler
John H. Wheeler
WEXFORD TOWNSHIP:
(Not Including Village of Sherman)

R. W. Burke
Ransom L. Butler
Eugene Carpenter
George Cook
Edward S. Corey
Leman A. Crittenden
Charles Cummings
Henry I. Devoe
George S. Edget
Walter R. Furgeson
Nicholas Furney
Hazel Lewis
Enon Love
Charles H. May
William McArthur
William Orr
Fred D. Sherriff
Harrison Skinner
R. W. Uplike
Joseph S. Walling





Return to Wexford County MIGenWeb Home PageReturn To Home Page


USGenWeb Project
MIGenWeb Official Notices
And Disclaimer


All rights reserved.
This site may be freely linked to but not duplicated
in any fashion without my consent.
The information on these pages is meant for personal genealogical
research only and is not for commercial use of any type


Top of Page