Cheboygan County MI Genealogy

MIGenWeb logo Cheboygan banner USGenWeb logo

1897 - 1898 School Directory
Cheboygan County

Submitted by Pat Callahan, 2001

COUNTY BOARD OF SCHOOL EXAMINERS

Commissioner E. W. BAKER, Cheboygan Examiner
A. M. GALBRAITH, Cheboygan Examiner
GEORGE IRWIN, Cheboygan


EXAMINATIONS OF TEACHERS

Cheboygan - March 31 and April 1, 1898

Wolverine - June 16 and 17, 1898

Cheboygan - August 18 and 19, 1898

Indian River - October 20 and 21, 1898


PERCENTAGES REQUIRED

For Third Grade - Average of 80 per cent in eleven subjects

For Second Grade - Average of 85 per cent in thirteen subjects

For First Grade - Average of 90 per cent in sixteen subjects

No standings below 60 per cent in any grade


EXAMINATIONS OF EIGHTH GRADE PUPILS

Last Fridays of February and May, 1898


DIRECTORS FOR 1897-8

BEAUGRAND

No. 1 - Edmund Metevier - Cheboygan

No. 2 - Julius Kirsch - Cheboygan

                                 
BENTON

No. 1 - Dennis Farney - Cheboygan

No. 2 - Chas. Paquin - Cheboygan

No. 3fri. - Jas. Redmond - Sova

No. 5fri - Geo. Kitchen - Cheboygan

No. 6fri - Jos. Leising - Cheboygan

No. 7 - Chas. Carlson - Indian River


BURT

No. 1 - Joseph Benner - Brutus

No. 2 - Frank Schneider - Topinabee
 
No. 3 - Ransom Temple - Riggsville

No. 4 - D. S. Vorce - Topinabee

No. 5 - Geo. H. Turner - Topinabee
 
No. 6 - Mrs. M. C. Galloway - Brutus


CHEBOYGAN CITY

Frank Shepherd, Cheboygan, Secretary Board of Education


ELLIS

No. 1 - T. R. Hungerford - Indian River 

No. 2 - Frank Ford - Wolverine

No. 3 - Geo. Montgomery - Indian River

No. 4 - John Brudy - Rondo

No. 5fri - Lairnail Syappie - Indian River


FOREST

J. P. Hyde, Adalaska, President Township
Board of Education


GRANT

No. 1 - James Fenlon - Manning

No. 2 - L. E. Thornton - Cheboygan

No. 3 - Robert Phillips - Cheboygan

No. 4 - Frank Shevalier - Sova

No. 5 - Daniel Manning - Manning


HEBRON

No. 1 - J. Asa Bowen - Mackinaw City

No. 2 - Richard Burton - Cheboygan

No. 3 - Edgar H. Rogers - Weadock

No. 4 - Charles H. Giles - Wolverine

No. 5 - M. P. Scott - Rondo

No. 6 - C. H. Hoffman - Rondo

No. 8 - H. B. Stokes - Wolverine 


INVERNESS

No. l - Henry Tallman, Jr. - Cheboygan

No. 2 - Wm. Payne - Mullet Lake 

No. 4 - H. G. Vorce - Cheboygan

No. 6 - E. J. Smith - Cheboygan

No. 7 - Joseph Tredeau - Cheboygan


MACKINAW

No. 1 - Samuel J. Smith - Mackinaw
                            
No. 2 - Alfred Dingman - Mackinaw
    

MENTOR

No. 1 - A. S. Reeves - Indian River

No. 2 - W. J. Vermilya - Wildwood

No. 3 - Liberty O. Dyer - Rondo


MUNRO

No. 1 - H. T. Myers - Riggsville

No. 2 - Charles C. Haffner - Weadock

No. 3 - Fred A. Heilman - Weadock

No. 4 - Clark Judson - Levering


                              NUNDA

No. 1 - Orin M. Corey - Wolverine

No. 2 - Geo. D. Richards - Indian River

No. 3 - James McAndrews - Trowbridge

No. 4 - E. L. Bradley - Wolverine


TUSCARORA

No. 1 - W. U. Faunce - Burt Lake

No. 2 - Ira Burdick - Indian River

No. 3 - E. O. Wilbur - Manning


WAVERLY

E. J. Purdy, Allis, President Township Board of Education


WILMOT

No. 1 - Henry Pidgeon - Wolverine

No. 2 - J. M. Gladding - Wolverine

No. 4 - Robert E. Osborne - Vanderbilt


CHAIRMAN OF TOWNSHIP BOARDS OF INSPECTORS

Burt - Edwin A Riggs, Topinabee

Mackinaw - S. G. Hosack, Mackinaw

Benton - Adolph Graves, Cheboygan

Mentor - Henry Benson, Wildwood

Beaugrand - David Bigger, Cheboygan

Munro - H. F. Baker, Weadock

Ellis - Robert J. Roaney, Wolverine

Nunda - Mrs. W. H. Salmon, Wolverine

Grant - S. A. Tromble, Cheboygan

Tuscarora - John Carter, Indian River

Hebron - Thomas Lewis       "

Wilmot - Henry Pidgeon, Wolverine

Inverness - Thos. Richardson, Cheboygan


COUNTY TEACHERS' ASSOCIATION

President ___

Vice-President, J. M. Carrier

Secretary, George Irwin

Treasurer, Ida S. Diekman

Executive Committee, E. W. Baker, Mary Markle, C. W. Tarrant

Meetings, Every December and April


TEACHERS' READING CIRCLE

Course for 1897-98: Halleck's Psychology and Needham's Zoology


LOCAL CONDUCTORS:

Mackinaw City, F. H. Meyer Rondo, Irving Bryant

Cheboygan, E. W. Baker Black River, F. J. Wheeler

Riggsville, J. J. McCallum Wolverine ___

Meetings monthly at each place.


OFFICIAL LIST OF QUALIFIED TEACHERS OF CHEBOYGAN COUNTY

NOVEMBER 1st, 1897

NORMAL

M. C. Vanneter, Burt Lake

F. J. Wheeler, Manning


FIRST GRADE

F. H. Meyer, Mackinaw

E. W. Baker, Cheboygan


SECOND GRADE

A. M. Galbraith, Cheboygan

J. M. Sanborn, Wolverine

Geo. Irwin, Cheboygan  
           
Helen E. Eck, Wolverine
      
Wm. Wilson, Cheboygan 
         
Katherine Eck, Wolverine
    
*A. O. Grover, Cheboygan 
     
Clara A. Bruske, Wolverine 
 
C. W. Tarrant, Cheboygan

Chas. W. Rorabeck, Wolverine

Grace M. Tromble, Cheboygan

*George W. Sickles, Wolverine

Rose Sweeney, Cheboygan

J. J. McCallum, Riggsville

Edith Cummings, Cheboygan

J. M. Carrier, Mullet Lake

Georgia Crawford, Cheboygan

*C. U. Woolpert __

Marguerite Barnich, Cheboygan

Cassie McAndrews, Trowbridge

Sadie Galbraith, Cheboygan

Chas. Severance, Rondo

Edith Milliken, Cheboygan

*Florence Chambers, Lansing

Grace Hinckley, Cheboygan

*Geo. Geck, Mackinaw

Phebe Hamell Cheboygan

Edwin Reasoner, Littlefield

Bessie Sandison, Cheboygan

Virginia Hulsart, Mackinaw

*Mrs. Ellen Wall Cheboygan


THIRD GRADE

MARCH

Lizzie Morrison, Cheboygan

F. H. Bradley, Indian River

Ola Crump, Cheboygan

Glen McKay, Rondo

Rose Cameron, Cheboygan

Frank Goodrich, Topinabee

Isaiah Couture, Sova


JUNE

Bertha Donner, Wolverine

Della Reasoner, Littlefield

May Clark, Cheboygan


AUGUST

*Clyde J. Smith, Cheboygan

H. F. Baker, Weadock

*F. E. Partridge, Cheboygan

L. A. Smith, Burt Lake

Ethel Wagar, Wolverine

Mabel Wagar, Wolverine

Evelyn Mix, Wolverine

Lottie Churchill Wolverine


OCTOBER

Laura Geck, Cheboygan

Mrs. Angie Roberts, Allis

Etta Brannack, Cheboygan

Irving Bryant, Topinabee

Mary Divine, Cheboygan

Margaret Whitman, Littlefield

Claudia Grover, Cheboygan

Faith L. Tree, Mackinaw

Mirian Langmaid, Cheboygan

V. L. Woodworth, Wildwood

Maude V. Towns, Weadock

Lota Gilman, Wolverine

Ralph D. Layton, Weadock

Grace Allison, Adalaska

Sadie Mason, Cheboygan

Maisie Wheelock, Adalaska

Emma Brudy, Rondo

*not teaching in the county


CITY TEACHERS

W. C. THOMPSON, Superintendent


HIGH SCHOOL

Elizabeth C. Hamilton, Principal

Mrs. Van. Laird

W. L. Barr


CENTRAL

Katherine Hamilton

Alice Corlette

Kate McDonald

Minnie R. Sutherland

Laura Eberhardt

Ida S. Diekman

Berthel Wetmore

Laura Markle

Phebe Burnett

Anna Kennedy

Bertha Hentschell


GEROW SCHOOL

D. J. Galbraith

Mollie J. Trombley

Lizzie McLeod


MACKINAW AVE. SCHOOL

Ida V. Cooley

Rose DeGray

Maude Harvey


DUNCAN SCHOOL

George Irwin

Mary F. Denison


PATTERSONVILLE

Mrs. Mary J. Martin


LINCOLN AVE.

Louise H. Grimm

This Page Was Last Updated Saturday, 03-Mar-2012 12:40:21 MST

Please send Cheboygan County contributions or report any broken links to:

Copyright 2004- by Deb Haines/MIGenWeb Project. All rights reserved.
Copyright of submitted items belongs to those responsible for their authorship or creation unless otherwise assigned.